Majoránka je oblíbenou bylinkou v české kuchyni

Dobromysl či majoránka? Zahradu ozdobí a můžete si z nich vyrobit vlastní kořenicí směsi

Jak majoránka, tak dobromysl patří mezi jedny ze základních koření, které najdeme téměř v každé domácnosti. Avšak tyto aromatické rostliny mají mnohem širší uplatnění. Najdete je v bylinkových čajích i ve směsích do koupelí. Jejich vůně a chuť příjemně pohladí po duši, zaženou chmury, ale stejně dobře se hodí ve chvílích, kdy nás trápí obtíže spojené s trávením.

Majoránka je oblíbená především jako koření do bramboračky, do bramboráků a je spojena i se zabijačkovými hody, protože právě v koření určeném na dochucení pokrmů z vepřového masa je zastoupena jako jedna z nejdůležitějších složek. Zažitého „klišé“ se dočkala i dobromysl obecná, jejíž nezaměnitelnou chuť a vůni poznáte snad v každém italském jídle. 

Dobromysl nebo majoránka? 

Zatímco dobromysl u nás roste na loukách a pastvinách, majoránku v české přírodě určitě nenajdete. Pochází totiž ze Středomoří a u nás se pěstuje jako jednoletá rostlina, kterou je třeba každý rok předpěstovat ve skleníku ze semen. O příbuznosti obou rostlin svědčí i lidové názvy. Dobromysli se lidově říkalo zimní majoránka a na Slovensku se setkáte s označením pamajorán obyčajný. Český název zase napovídá, k čemu se tato rostlina mimo jiné používá: použití dobromysli se totiž dočkáte „dobré mysli“, protože pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu a uklidňuje nervy. Dobromysl je také oblíbená i v okrasném zahradnictví. Na trhu seženete kultivary s bílými květy nebo se žlutými listy. Pro léčebné účely dejte přednost původnímu druhu, který obsahuje nejvíce léčivých látek.

Čtěte také:

Máta? Nejoblíbenější je máta peprná. Ochutnejte ale i netradiční druhy máty

Majoránka: Nenáročná bylina, kterou využijete v kuchyni i kosmetice

Dobromysl obecná alias oregano ve třech směsích domácího koření

Dobromysl v přírodní medicíně

Dobromysl dokáže skvěle zmírnit plynatost, stejně dobře ovšem podporuje trávení. A rovněž má schopnost tlumit křeče, i ty menstruační. Dobromysl se hodí také do bylinných čajů určených na léčbu kašle, čistí totiž zahleněné plíce i při nemocech, jako je černý kašel či při chorobách průdušek. Bývá častou součástí směsí na nervy a pro dobrý spánek, skvěle totiž uklidňuje. V koupelích se osvědčuje jako prostředek pro posílení slabých jedinců, zvláště pak malých dětí. Pozitivně působí také při revmatismu a různých typech kožních vyrážek. Z kvetoucí natě lze připravovat inhalační směsi proti rýmě, chřipce a nachlazení. 

Majoránka na zahradě

Ve své domovině roste majoránka jako vytrvalá rostlina, u nás jí nesvědčí tuhé zimy, díky nimž ji řadíme do skupiny letniček nepravých. Dostala se k nám při křižáckých výpravách nejspíš z Jeruzaléma, od té doby se u nás hojně pěstuje.

Z dobromysli nebo majoránky si můžete namíchat vlastní kořenící směs

Sbíráme ji v průběhu léta ve chvíli, kdy vytváří kulovitá poupata, nebo tehdy, když se už rozvinuly bílé, přesto ovšem nenápadné okvětní plátky. Podobně jako dobromysl mají mnozí majoránku zažitou jako chutné koření s výraznou vůní, přesto se s ní setkat i v jiných oblastech. Nemůže chybět v některých bylinkových směsích určených na přípravu léčivého čaje na podporu kojení nebo na dobré trávení. 

Majoránka v lidové medicíně

Majoránka podporuje funkci střev a žaludku. Má také protizánětlivé a dezinfekční účinky, působí potopudně a močopudně, takže se hodí i do očistných bylinných směsí. Kojící matky majoránku ocení především díky podpoře laktace, proto bývá nedílnou součástí bylinkových čajů určených právě pro kojící ženy. Použití majoránky a dobromysli se mnohdy shoduje. I majoránka totiž skvěle uklidňuje. Pokud máte slabé poruchy spánku nebo se vám hůře usíná, pak si připravte čaj z natě majoránky. Nať také poslouží k inhalaci při rýmě a nachlazení nebo při slabších bolestech hlavy

Dobromysl a majoránka v kuchyni

Kuchaři by se bez těchto bylin jen těžko obešli. Výrazná vůně a kořenitá chuť je předurčuje pro dochucení výrazných pokrmů. Vzhledem k tomu, že se dobromysl i majoránka používají na podporu trávení, protože stimulují funkci žaludku a střev, perfektně se hodí především do hůře stravitelných jídel. Dobrým příkladem je použití majoránky jako jedné z důležitých přísad do zabijačkové kořenící směsi. Dobromysl dodává chuť provensálské koření a spolu s majoránkou doplňuje italskou kořenící směs. 

Ochutnejte: Dobromyslová kořenící směs na všechny druhy masa

  • 2 díly kvetoucí natě dobromysli obecné
  • 1 díl kvetoucí natě majoránky zahradní
  • 1 díl kvetoucí natě tymiánu obecného 
  • 1 díl listů bazalky pravé 
  • 1 díl olistěné natě saturejky horské 
  • 1 díl olistěné natě yzopu lékařského 

Všechny díly bylinek smíchejte a v hmoždíři nadrťte najemno. Koření uchovávejte nejlépe v uzavřené zavařovací sklenici, která uchová výraznou vůni. Tato směs je velmi aromatická, proto ji přidávejte do pokrmů z různých druhů mas po menších dávkách.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 03. 06. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 04. 06. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
STŘEDA 05. 06. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ČTVRTEK 06. 06. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je novoluní. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PÁTEK 07. 06. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 08. 06. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 09. 06. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Nenechte pejskovo tělo zaplavit toxiny. Jak léčit selhání ledvin u psa?

31.5.2024 mi odešel pejsek / téměř 15 let -rotvajler/ na chronické poškození ledvin. Nikdy nestonal, 5 dní pře...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Nemohl jsem uvěřit online půjčce, dokud jsem ji nepotvrdil, a byl jsem velmi šťastný...

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Nemohl jsem uvěřit online půjčce, dokud jsem ji nepotvrdil, a byl jsem velmi šťastný...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Nemohl jsem uvěřit online půjčce, dokud jsem ji nepotvrdil, a byl jsem velmi šťastný, ...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Mezinárodní den dětí je tu. Už víte, jak jej se svým potomkem oslavíte?

Každoročně je první červnový den věnován výhradně dětem. U té příležitosti jsou připravovány mnohé společenské, kulturní i sportovní akce. Ovšem Mezinárodní den dětí má za cíl nejen pobavit a oslavit děti na ce...

Přerušovaný půst 16/8 očistí tělo, posílí zdraví a pomůže zhubnout do plavek

Přerušovaný půst není vlastně žádná dieta, je to jen omezování příjmu kalorií na určitou dobu. V tomto případě jde o to, že 8 hodin denně můžeme jíst a 16 hodin neposkytujeme tělu žádný příjem, dodržujeme tedy ...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.