Homeopatie je účinná alternativní metoda

Homeopatie jako jemný způsob celostního léčení. S čím vším nám může pomoci?

Homeopatie je poslední desetiletí značně na vzestupu. Jde o šetrnou metodu, která si umí poradit s mnoha zdravotními obtížemi. Homeopatie je poměrně mladý druh alternativní medicíny. Objevil ji německý lékař dr. Samuel Hahnemann, který žil v 18. – 19. století.

Jak tedy vlastně vznikla homeopatie? Dr. Hahnemann vystudoval medicínu, nechtěl ale praktikovat tehdejší škodlivé a toxické lékařské (pouštění žilou, pijavico, „toxické“ léky). Aby se uživil, začal překládat cizojazyčnou odbornou literaturu. Při překladu práce dr. Cullena o malárii se setkal s autorovým názorem, že chinin léčí malárii, protože má horké a svíravé účinky. Tehdejší medicína rozlišovala podle Hippokrata nemoci i léky na vlhké, suché, horké, studené apod. Hahnemannovi se toto vysvětlení účinku chininu nezdálo, protože znal jiné léky stejně hodnocené, které neměly na malárii žádný léčebný účinek. Domníval se, že důvodem účinnosti musí být něco jiného.

Historie homeopatie

Napadlo ho proto, že zkusí užívat chinin. Po několika dnech užívání začal mít příznaky malárie. Silnou zimnici, třesavku, posléze mu vystoupila horečka a začal se potit. Nápadná podobnost příznaků vyvolaných chininem a příznaků malárie mu vnukla myšlenku, že právě schopnost vyvolat příznaky podobné malárii je základem účinnosti chininu při její léčbě. Rozhodl se svou teorii ověřit a začal v lékařské literatuře vyhledávat případy, kdy došlo k trvalému nebo aspoň dlouhodobému vyléčení nějaké nemoci. Věděl, že již Hippokrates uvedl, že nemoc lze léčit prostředkem s účinkem opačným nebo podobným (homo – podobný, odtud homeopatie). Přičemž prostředek s podobným účinkem byl považován na trvalejší. Hahnemann zjistil, že kdykoli došlo k takovému vyléčení, způsobil ho léčebný prostředek homeopatický. Vztahy mezi různými nemocemi Hahnemann pečlivě pozoroval a popsal pravidla, kterými se řídí.

Čtěte také:

Homeopatika na chřipku – z čeho můžeme vybírat?

Co je to homeopatie – pomůže nám nebo uškodí?

Homeopatie: Dlouze zkoumaná metoda

Hahnemann si velmi dobře uvědomoval, že léčit jednu nemoc druhou není ideální, proto hledal léky, jejichž účinek by se dal řídit. Začal tedy systematicky zkoušet různé léky. Používal tehdy běžně dostupná léčiva, ale v mnohem menších dávkách, aby nebyla toxická. Během svého života vyzkoušel a používal asi stovku léků. Používal tedy to samé, co jeho konvenční kolegové, ale v jiných dávkách a podle jiných indikací. Na konci 19. století se alopatický a homeopatický seznam používaných léků v podstatě shodoval. Hahnemann měl velké úspěchy. Rozkvět homeopatie v 19. století stál především na úspěšném léčení infekčních nemocí. Běžná medicína mívala úmrtnost při epidemiích řádově desítky procent, homeopatie řádově procenta. Tyto zkušenosti se opakovaly v čase i na různých místech světa.

Odborná homeopatie

Homeopatie je vědecká. Má ucelený systém, umí vyhodnotit stav zdraví pacienta, ví přesně, jak se nemoc a uzdravení má vyvíjet, je schopna vyhodnotit postup léčby. Dokáže dát řád potížím pacienta. Navíc je od běžných léčiv mnohem levnější. Homeopatie se i dnes těší stálé oblibě a podpoře v zemích, jako je Indie, Brazílie, Mexiko apod. Právě tam, kde se osvědčila a kde nemají peníze na drahé západní léky. Homeopatická praxe v těchto zemích ukazuje, že jde o medicínu účinnou, levnou a bez vedlejších účinků.

Homeopatické léky jsou velmi ředěné

Je homeopatie lék nebo placebo?

Homeopaté používají substance různého původu – minerály, rostliny, zvířata, ale i produkty nemoci nebo moderní chemické látky – připravené metodou potencování. Léky se standardně podávají v podobě cukrových kuliček nebo lihového roztoku. A jak vypadá návštěvu homeopata? Nebude ho tolik zajímat diagnóza. Ale především váš psychický stav, povaha, okolnosti, za kterých nemoc vznikla, chuťové preference, spánek atd. Již Hahnemann si totiž všiml, že nemoc i homeopatický lék mění psychický stav. Proto se v homeopatii příznaky posuzují podle hierarchie: nejvýše stojí psychické, pak emocionální, generálie (tj. menses, spánek, regulace teploty, chutě apod.) a nejníže fyzické přiznaky.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

  • Lucie

    15:41 31. 12. 2020 0
    podle mně je to pouze placebo. na mně a moje děti to nějak nefunguje. Co ale vím, že zabírá josu probiotika laktobacily
    • Lukina

      21:36 31. 12. 2020 +1
      Probiotika jsou snad o uplne necem jinem. O strevech hlavne. Homeopatika resi problemy cloveka spise celostne. To je jakoby nekdo zpochybnil ucinnost bylin a rekl, ze mnohem lepsi treba meditace.

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 03. 06. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 04. 06. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
STŘEDA 05. 06. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ČTVRTEK 06. 06. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je novoluní. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PÁTEK 07. 06. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 08. 06. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 09. 06. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nenechte pejskovo tělo zaplavit toxiny. Jak léčit selhání ledvin u psa?

31.5.2024 mi odešel pejsek / téměř 15 let -rotvajler/ na chronické poškození ledvin. Nikdy nestonal, 5 dní pře...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Nemohl jsem uvěřit online půjčce, dokud jsem ji nepotvrdil, a byl jsem velmi šťastný...

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Nemohl jsem uvěřit online půjčce, dokud jsem ji nepotvrdil, a byl jsem velmi šťastný...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Nemohl jsem uvěřit online půjčce, dokud jsem ji nepotvrdil, a byl jsem velmi šťastný, ...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Mezinárodní den dětí je tu. Už víte, jak jej se svým potomkem oslavíte?

Každoročně je první červnový den věnován výhradně dětem. U té příležitosti jsou připravovány mnohé společenské, kulturní i sportovní akce. Ovšem Mezinárodní den dětí má za cíl nejen pobavit a oslavit děti na ce...

Přerušovaný půst 16/8 očistí tělo, posílí zdraví a pomůže zhubnout do plavek

Přerušovaný půst není vlastně žádná dieta, je to jen omezování příjmu kalorií na určitou dobu. V tomto případě jde o to, že 8 hodin denně můžeme jíst a 16 hodin neposkytujeme tělu žádný příjem, dodržujeme tedy ...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.