Pokémon Go – mobilní aplikace, která pohltila děti i dospělé po celém světě

img
20. 07. 2016 Přečteno: 1213x

Léto roku 2016 se nejspíše vepíše do dějin mobilních technologií. V červenci totiž byla na trh uvedena mobilní aplikace Pokémon Go, která je založena na principu rozšířené reality. Přestože se jedná o hru, tak rozhodně nevzbudila zájem pouze u dětí – Pokémon Go je totiž vysoce módní záležitostí, které již podlehli lidé téměř po celém světě. Že jste ještě o tomto fenoménu neslyšeli? V tom případě by vám neměl uniknout tento článek.

Dnešní vysokoškoláci si asi velmi dobře pamatují na japonský seriál Pokémon, který se začal vysílat v roce 1998 a získal obrovský ohlas. Tehdy se asi poprvé začaly objevovat hlášky rodičů a prarodičů typu: „Co je tohle za generaci? My jsme jako malí byli pořád venku a oni se jen dívají na televizi!“

Animované potvůrky ale pobláznily svět i o osmnáct let později. Tentokrát však Pokémon mánie nenutí lidi zůstat uvnitř, ale naopak je motivuje k trávení času venku, i když za intenzivního používání mobilních telefonů. I tak se dá charakterizovat mobilní aplikace Pokémon Go.

Revoluce v rozšířené realitě aneb Pokémon Go

Oč vlastně jde? Pokémon Go je hra, která propojuje reálný svět s herním prostředím. Lidé se tak s telefonem v ruce vydávají ven „lovit“ pokémony, kteří se objevují na různých místech. Hra je tedy založena na principu rozšířené reality, což znamená, že skutečný obraz světa je doplňován počítačově vytvořenými objekty.

Rozšířená realita, stejně jako virtuální realita, je stále ve vývoji a právě mobilní aplikace Pokémon Go v něm může znamenat výrazný zlom. Pokémon Go totiž ukazuje, že lidé jsou „hladoví“ po nových technologiích a život v rozšířené realitě je baví.

Nyní (po dvou týdnech od vydání hry) je však nemožné hodnotit, jaký celkový dopad hra bude mít na společnost a styl života. A také není zatím vůbec jisté jestli Pokémon Go není jen krátkodobý módní výstřelek, nebo si udrží dlouhodobou popularitu. Přesto již po týdnu od svého vydání tvůrci zaznamenali zisk neuvěřitelných 14 milionu dolarů.

Pokémon Go – základní charakteristika

A proč je hra Pokémon Go tak oblíbená? Právě díky onomu principu rozšířené reality, v němž je tato mobilní aplikace opravdu revoluční. Ke hře potřebujete jen chytrý mobilní telefon s funkčním fotoaparátem, připojení na internet a povolené GPS.

Pokud si tedy chcete hru Pokémon Go vyzkoušet, tak si ji nejprve budete muset stáhnout z App Store nebo Google Play. Mobilní aplikace Pokémon Go je přizpůsobena jak pro systém Android, tak iOS, a je ke stažení zdarma. Až hru nainstalujete, tak ji už stačí jen spustit a vyrazit ven na lov pokémonů.

Jak poznáte, kde tyto virtuální potvůrky chytit? Stačí jen sledovat aplikaci, která vás na místo navede. Pokémoni mohou být všude – na ulicích, v parcích, u domů nebo u zajímavých turistických míst. Pokémon se loví pomocí tzv. pokéballu, což je takový bílo-červený míček, jehož „házení“ tažením na displeji telefonu není přitom vůbec jednoduché.

Hráči mohou také přijít do kontaktu s jinými uživateli, když je vyzvou k souboji nebo se jen potkají při lovu. A právě tento sociální rozměr vyzdvihuje i John Hanke, výkonný ředitel společnosti Niantic, Inc., která vyvinula aplikaci Pokémon Go. „Hra sama o sobě má za cíl usnadnit reálný život, ale přináší také příležitost jít ven a rozšiřovat si obzory,“ řekl Hanke pro anglický web Business Insider.

Vývoj hry Pokémon Go

Historie Pokémonů se začala psát v roce 1990, kdy Satoshi Tajiri dostal nápad na hru s animovanými postavičky pro GameBoy. V průběhu let se myšlenka stále vyvíjela a Pokémoni se staly nedílnou součástí spousty her a seriálů.

Koncept hry Pokémon vymyslel v roce 2014 Satoru Iwata, který se však vydání hry nedožil. V září 2015 společnost Niantic oznámila blížící se vydání mobilní aplikace Pokémon Go, která nakonec byla oficiálně spuštěna 6. července 2016, a to pro Spojené státy americké, Austrálii a Nový Zéland. Kvůli rychle rostoucí popularitě byla v následujících týdnech hra uvolněna i pro další země včetně České republiky.

Pokémon Go a jeho nevýhody

Hlavní nevýhodou mobilní aplikace Pokémon Go je její výkon. Jelikož při lovení Pokémonů musí být v provozu displej, samotná aplikace, internet a fotoaparát, tak se chytré telefony velmi rychle vybíjí. Další nevýhodou je rychlé vypotřebování mobilních dat, z čehož samozřejmě profitují mobilní operátoři.

Po uvolnění hry do více než 20 zemí světa, mezi nimiž byla i ČR, v polovině července se také mobilní aplikace Pokémon Go musela vyrovnat s obrovským počtem uživatelů. Na tento celosvětový nápor nebyli nejspíš vývojáři pořádně připravení, jelikož herní servery v jednom kuse padaly kvůli přetíženosti.

Hlavně neztratit kontakt s realitou

Mobilní aplikace Pokémon Go dokáže člověka naprosto pohltit, o čemž svědčí některé případy od vydání hry. Lidé si například stěžují, že jim na soukromý pozemek vnikli „lovci Pokémonů“, kteří byli tak pohlceni rozšířenou realitou, že si svého provinění ani nevšimli. V Americe také došlo k první automobilové nehodě způsobené tím, že řidič věnoval větší pozornost hře Pokémon Go než řízení. Dva jiní muži z Kalifornie byli naopak tolik zapálení do hry, že spadli z útesu.

Nebezpečí číhá v tělocvičně

Jak je známo, každá technologie se dá zneužít. A nebezpečí v souvislosti s hrou Pokémon Go číhá na hráče na skutečných venkovních místech, kde se podle mobilní aplikace nachází virtuální „tělocvična“. Do té totiž hráči chodí kvůli tomu, aby zde trénovali své Pokémony a utkávali se s ostatními lovci Pokémonů.

Kromě virtuálního souboje je ovšem i riziko skutečného boje. U „tělocvičny“ si totiž mohou na hráče počkat lidé s nekalými úmysly. A to samé platí i místa označovaného jako „pokéstop“, kde si hráči vyzvedávají virtuální odměny a věci potřebné ke hře. Parta teenagerů takto nalákala na vidinu hodnotných odměn jedenáct hráčů, které poté okradla. Přestože je policie záhy dopadla, tak je tato událost varováním pro všechny další hráče Pokémon Go.



Napsat komentář: Pokémon Go – mobilní aplikace, která pohltila děti i dospělé po celém světě

RE: Pokémon Go – mobilní aplikace, která pohltila děti i dospělé po celém světě

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Bombař

    21. 7. 2016 21:23
    Spíš bude zajímavý sledovat, kdo přijde s čím dalším podobným :-)
  • Alois Zlámal

    20. 7. 2016 09:11
    To je teda pěkná blbost, tihle Pokémoni. V anketě už jsem hlasoval!
  • Nekompromisne.cz

    20. 7. 2016 08:19
    Co říkáte na hru Pokémon Go? Hlasujte v naší anketě na webu Nekompromisne.cz! http://www.nekompromisne.cz/nova-mobilni-aplikace-pokemon-go-odstartovala-celosvetovou-manii