Hořec žlutý /Gentiana lutea/

Hořec žlutý /Gentiana lutea/

Hořec žlutý – popis

Hořec žlutý je statná, 50 až 110 cm vysoká vytrvalá bylina s nevětvenou přímou olistěnou lodyhou. Listy jsou nápadné, vejčitého tvaru, až 30 cm dlouhé, poněkud podobné listům kýchavice. Na bázi lodyhy je vyvinuta přízemní listová růžice. Lodyha je tlustá, dutá. Dolní lodyžní listy jsou krátce řapíkaté, horní jsou přisedlé. Listy mají velmi výraznou žilnatinu, tvořenou 5 až 7 souběžnými žilkami.

Květy jsou pětičetné, oboupohlavné, kalich je nepravidelný, s jedním zářezem sahajícím téměř až k bázi a s krátkými cípy. Koruna je jasně žlutá, s kratičkou trubkou a asi 2 až 3 cm dlouhými úzkými cípy. Semena jsou světle hnědá, asi 3 mm dlouhá.

Hořec žlutý – léčivé účinky

Hořec žlutý užíváme v nálevu jako amarum a stomachikum. Příznivě ovlivňuje zažívání, zejména chuť k jídlu zvyšováním produkce moči, žaludečních šťáv, činnosti slinivky břišní i střev. Užívá se při nadýmání, žaludečním kataru, při žaludeční slabosti a jako tonikum při rekonvalescenci po těžkých chorobách. Působí jako prostředek proti hlístům. Tlumí projevy při poruchách funkce žlučníku, jater a slinivky. Podporuje krvetvorbu a funkce centrální nervové soustavy. Hořec řlutý můžeme použít i zevně na nehojící se a zduřelé rány. Má i protirevmatické účinky.

Použitelné části hořce žlutého: kořen

Období květu: květen až červen

Hořec žlutý – použití a pěstování

Hořec žlutý se vyskytuje především v Alpách, na Balkánském a Apeninském poloostrově, kde je jeho původ. Může růst i jinde v horách, kde však pochází z výsadby. U nás roste nepůvodně v Krušných horách, Krkonoších, Orlických horách, na Šumavě, v Hrubém Jeseníku. Roste na horských loukách a pastvinách. Ve zmiňovaných lokalitách roste velmi izolovaně, většinou jde pouze o přežívající populace, jen výjimečně se úspěšně rozmnožuje. Může být také pěstován a případně zplaňovat. U nás bývá pěstován hlavně pro okrasu.

Tip: Nálev

Podáváme půl kávové lžičky drogy na jeden šálek nálevu a pijeme 2x až 3x denně půl hodiny před jídlem. Takto napomáhá při žaludečních potížích, při poruchách trávení, při průjmech.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.