Víte, které sacharidy vašemu tělu prospívají?

Skutečně potřebujeme jíst sacharidy nebo je lepší se jim v jídelníčku vyhýbat?

Sacharidy jsou označovány také jako cukry, avšak taková definice není úplně správná. V rámci kategorie sacharidů se rozlišují monosacharidy, disacharidy a polysacharidy. A denní potřeba sacharidů by měla představovat zhruba padesát procent celkového energetického příjmu.

Sacharidy jsou v potravinách běžně přítomny nejen ve sladkých výrobcích, jako je med nebo ovoce, ale jsou také v pečivu, v zelenině, v luštěninách či obilovinách nebo dokonce v mléku. 

Jak sacharidy fungují?

Po přeměně na glukózu se sacharidy jsou sacharidy buď okamžitě využity jako zdroj energie nebo se uloží v játrech a ve svalech jako glykogen, tedy zásobní polysacharid. Nadbytek sacharidů ve stravě po delší dobu pak s největší pravděpodobností způsobí nárůst hmotnosti. Ovšem to platí pro jakýkoliv nadbytek, tedy i pro tuky nebo bílkoviny. Zde jde pak už o celkový kalorický příjem.

Čtěte také:

Potraviny bohaté na bílkoviny: co by ve vašem jídelníčku nemělo chybět?

Jíst tučné jídlo a zhubnout? Nízkosacharidová dieta je revolucí mezi dietami

Ořechová másla jsou ideální svačinou pro sportovce! Obsahují zdravé tuky i bílkoviny

Jednoduché a komplexní sacharidy

Jednoduché sacharidy rychle přecházejí do krve a rychle se tráví. Také rychle dodají energii. Jsou například v sušenkách, koláčích, v čokoládě, ve sladkostech a je to pochopitelně i cukr. Jednoduché sacharidy jsou glukóza, fruktóza, galaktóza, maltóza, laktóza a sacharóza. Oproti tomu komplexní sacharidy jsou tělem zpracovávány pomaleji a postupně se dostávají do krve a poskytují dlouhotrvající energii. Komplexní sacharidy jsou přítomny v obilovinách a v luštěninách. Komplexní sacharidy jsou škrob a glykogen. Mají konzistentnější chemickou strukturu, protože se skládají z několika molekul.

Sacharidy a jejich role v lidském těle

Sacharidy mají za úkol dodávat organismu energii. Pokud je sníme, pak se pomaleji či rychleji přeměňují na energii a vyživují mozek a svaly. Jsou pak také nezbytným zdrojem paliva a energie pro tělo. Pomáhají nejen při delší duševní práci, ale rovněž i v případě nadměrného fyzického zatížení nebo sportovního výkonu. Tím ale jejich role v organismu nekončí. Sacharidy rovněž pomáhají s delším zasycením. To se týká tedy především komplexních sacharidů. Sytící účinek těchto sacharidů pak pomáhá regulovat naši chuť k jídlu omezením příjmu potravy. A rovněž podporují dobrý spánek. A to nejen tím, že se starají o to, abychom v noci neměli hlad, ale rovněž podporují produkci tryptofanu. Tedy aminokyseliny, která je nezbytná pro usínání a klidný spánek.

Které sacharidy patří mezi ty žádoucí?

Zdraví škodlivé sacharidy?

Sacharidy nemusí být nutně špatné, pokud nejsou konzumovány ve velkém množství. Zejména však vyšší konzumace jednoduchých sacharidů je zejména příčinou zvýšení triglyceridů v krvi, což je rizikový faktor kardiovaskulárních onemocnění. Jednoduché sacharidy/ cukry se rovněž podílejí na rozvoji jaterní steatózy. Tedy metabolické poruše jater, která je označována jako “nemoc ztučněných jater”. A rovněž podporují produkci kyseliny močové, která má na svědomí dnu. Navíc jednoduché sacharidy, zejména pak fruktóza, by mohly být při nadbytku ve stravě zodpovědné za narušení správného fungování imunitního systému, vyvolání zánětu v těle a mohou být zodpovědné i za rozvoj diabetu 2. typu

Nevhodné a vhodné sacharidy

Mezi potraviny, které mají vysoký obsah sacharidů a tudíž bychom jimi měli v jídelníčku šetřit, patří bílá rýže, pšeničná krupice, bageta nebo bílý chléb a snídaňové cereálie. Z ovoce jsou to pak zralé banány, hrozny, rozinky a sušené meruňky. Dále sladkosti, med, džemy a sirupy. Naopak mezi vhodné sacharidy patří kvalitní cereálie bez přídavku cukru, celozrnná rýže, bulgur, špalda, quinoa, celozrnné těstoviny, pohanka nebo žito. Z luštěnin jsou to čočka, hrách, fazole a cizrna. Dále pak ořechy a semena, některé druhy ovoce (jahody, rybíz, ostružiny, maliny, hrušky, jablka, mango, kiwi, grep, mandarinky, pomeranče, granátové jablko…) a zelenina (téměř veškerá, mimo červené řepy, celeru, dýně, tykve, tuřínu a brambor). A ze sladkostí pak můžete bez obav sáhnout po hořké čokoládě s více než 70 procenty kakaa. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 01. 06. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 02. 06. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 03. 06. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 04. 06. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
STŘEDA 05. 06. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ČTVRTEK 06. 06. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je novoluní. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PÁTEK 07. 06. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Bílá magie versus černá magie

Dobrý den můžete mě kontaktovat potřebovala bych poradit zjistit více o černé magie děkuji piš te na můj email...

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Mezinárodní den dětí je tu. Už víte, jak jej se svým potomkem oslavíte?

Každoročně je první červnový den věnován výhradně dětem. U té příležitosti jsou připravovány mnohé společenské, kulturní i sportovní akce. Ovšem Mezinárodní den dětí má za cíl nejen pobavit a oslavit děti na ce...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.