Sousedské spory jsou vyčerpávající. Jak jim účinně předejít?
Sousedské spory nejsou ve společnosti žádnou výjimkou. Odehrávat se mohou nejen v panelových či bytových domech, ale také na území, kde jsou vystavěné rodinné domky. Pokud si zkrátka dvě povahy nesednou, či nevyjdou vstříc, je zaděláno na problém kdekoliv. Lepší variantou tedy je, těmto konfliktům účinně předejít. Poradíme vám, jak na to.
Každý člověk chce žít v příjemném a poklidném místě, s vzájemně se respektujícími sousedy. Ne vždy to ale vyjde. Sousedské spory tak nezřídka kdy vznikají například kvůli neúměrnému hluku, dupání, vrtání či různým naschválům. Pokud se vás tento případ také týká, zkuste na to jít prvně rozumnou domluvou. A co dělat dál? To už si přečtěte níže.
Sousedským sporům předcházejte otevřenou komunikací a třeba i seznámením
Plánujete v stávajícím bytě či domě žít klidně i několik let nebo po celý život? Pak se vám určitě vyplatí sousedské seznámení. Uděláte si tak obecný obrázek o tom, jací tito lidé jsou a zda se s nimi dá komunikovat. To je cesta, kterou můžete efektivně předejít sousedským sporům v budoucnu. Jakmile zjistíte, že jsou sousedé vstřícní nebo aspoň respektující lidé, obeznamte je pokaždé, když plánujete rekonstrukci, přestavbu, kácení stromů či například uspořádání společenské party. Je tedy dobré sousedy připravit na cokoliv, co se vymyká běžnému dni. Představuje to ostatně určitou slušnost. Ne vždy se tak samozřejmě děje. Obvyklým obrázkem sousedského soužití je neomalenost, sobeckost nebo bezohlednost. Vždy ale záleží na povaze daných lidí – vy však buďte ti lepší a morálnější!
Sousedské spory nemusíte řešit, pokud získáte určitý nadhled
Zcela normální a bezkonfliktní člověk má rád svůj klid, a proto se dobrovolně nebude chtít pouštět do sousedských sporů. I přesto vám nebo sousedům může něco vadit. Zamyslete se nad tím, zda toto přemýšlení není ovlivněno nějakými předsudky. Nahlížejte na věc objektivně a nepropadejte zbytečně emocím. Tím akorát přilijete vodu do ohně. Zkuste být naprosto nad věcí, získejte nadhled, který je tam moc potřebný pro klid v duši. A nenechte se vyprovokovat – tím přesvědčíte sousedy o tom, že jste snadno manipulovatelní. Také si uvědomte, že mnozí lidé jisté věci nedělají schválně, jen si to zkrátka neuvědomují – proto i zde zvolte otevřenou komunikaci s dotyčnými a sdělte si, co by se mohlo zlepšit.
Když skutečně dojde na sousedské spory
Snažili jste sebevíc, ale přesto jste se dostali do sousedských sporů? Potom je nasnadě, zahájit komunikaci s nějakým pověřeným prostředníkem – tím zpravidla bývá správce domu (když žijete v panelovém nebo bytovém domě). U rodinných domů je to pak složitější – zde u skutečně vážných pochybení může zasáhnout policie. Pečlivě ale zvažujte, zda je skutečně nutné přivolávat ochránce veřejného pořádku. Prvně byste se tedy měli snažit spor urovnat domluvou/dohodou. A jaké další kroky podniknout pro klidnější soužití:
- Nejprve zodpovědně prozkoumejte, jestli se opravdu jedná o vážný problém.
- Pokud dojdete k závěru, že se jedná o vážný problém, shromažďujte důkazy o porušování nočního klidu, domovního řádu či veřejného pořádku. Tím je myšlena především písemná/emailová komunikace se sousedy o tom, že jste se snažili o domluvu – která je však bez výsledku.
- Jakékoliv důkazy o neustálém porušování výše zmíněného pak předejte správci objektu či případně policii – pouze ve vážných případech.
- Jestli máte i jiné sousedy, prohoďte s nimi řeč a zeptejte se na názor. Je možné, že mají stejný problém, jako vy a též prožívají sousedské spory. Víc hlav víc ví. Jako skupina pak budete představovat silnější slovo proti narušiteli pořádku.
- A v neposlední řadě se snažte vyvarovat jakýmkoliv pomluvám nebo agresivnímu chování. To sousedské spory naopak ještě vyživí. S tímto přístupem si můžete být jistí, že se vám na daném místě nebude žít o nic lépe.
Platí tedy obecné pravidlo – ideálně sousedským sporům předcházet trpělivou a otevřenou komunikací a vzájemnou domluvou. Až teprve tehdy, kdy toto nepomáhá, je možné se obrátit na prostředníka – správce objektu. Policie je pak až ta poslední možnost, kdy skutečně nefunguje vůbec nic. Poradit se ale můžete i s právníkem, jak postupovat ve věci dále.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku
RE : Sousedské spory jsou vyčerpávající. Jak jim účinně předejít?