Brutnák lékařský /Borago officinalis/

Brutnák lékařský /Borago officinalis/

Brutnák lékařský – popis

Brutnák lékařský je jednoletá, drsně chlupatá, 20 - 80 cm vysoká léčivá bylina. Má také silný a hluboký kořen. Listy jsou na kraji zvlněné a celokrajné. Kvete do hvězdy tvarovanými modrými květy o průměru 15 – 20 mm.



Brutnák lékařský – léčivé účinky

V tradičním léčitelství se brutnák lékařský používal při léčbě onemocnění horních cest dýchacích doprovázených kašlem, jako diuretikum při zánětech ledvin a močového měchýře i jako prevence zánětů pohrudnice, pobřišnice a kloubového revmatismu. Účinky ovšem nejsou odborně doložené pomocí výsledků farmakologických a lékařských zkoušek. Bohužel pyrolizidinové alkaloidy, obsažené v této rostlině, mohou působit hepatotoxicky, genotoxicky či karcinogenně. Proto je užívání rostliny i jejích lékových forem rizikové.

Pro nás je důležité, že ze semen rostliny se získává mastný olej (Boraginis oleum) s vysokým množstvím nenasycených mastných kyselin (jako je kyselina linolová nebo gama-linolenová). Tento olej, užívaný vnitřně, má protizánětlivé účinky. Dlouhodobé užívání má příznivé účinky při revmatoidní artritidě. Farmakologické a klinické studie uvádějí léčebný účinek při zánětlivých kožních onemocněních. Při léčbě antidepresivy a antikoagulancii je používaní brutnáku nutné konzultovat s lékařem. Nedoporučuje se kombinovat s česnekem a jinanem. Brutnák lékařský je kontraindikován v době těhotenství a laktace. Brutnákový olej může vyvolávat u citlivých pacientů gastrointestinální obtíže.

Použitelné části brutnáku lékařského: kvetoucí nať

Období květu: květen až září

Brutnák lékařský – použití v kuchyni a pěstování

Jméno rostliny je odvozené ze slova borra nebo burra, které pochází z pozdní latiny nebo španělštiny a znamená ježatý, drsný vous. Jako droga nabyl brutnák určitého významu teprve ve vrcholném středověku. Do té doby byl pěstován jako zelenina a koření (pro svoji okurkovou vůni a chuť se mladé listy používají k dochucování smetany a měkkých sýrů, omáček, polévek a přípravě bylinkového másla). Brutnák lékařský se dá pěstovat na zahrádce, v truhlíku nebo i v květináči. Semena se do volné půdy mělce vysévají začátkem dubna. Vzcházejí již za týden. V místnosti nebo v pařeništích jej lze zasít již mnohem dříve - v únoru a sklízet mladé lístky jako zelené koření i jako zeleninu.

Tip: Bylinkové máslo s brutnákem

150 g másla
lžíce brutnáku lékařského
lžíce kopru
lžíce pažitky
citrónová šťáva nebo jemný ocet
sůl
pepř
lžička drobně pokrájené cibulky

Utřeme máslo, přidáme brutnák lékařský, kopr, pažitku, cibulku, znovu utřeme a do­chutíme citrónovou šťávou nebo jem­ným octem, solí a pepřem. Používáme na chlebíčky, k rybám nebo grilova­ným masům.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.