Děhel lesní /Angelica sylvestris/

img

čeleď: miskovité

Děhel lesní – popis

Děhel lesní je dvouletá až vytrvalá léčivá bylina dosahující výšky 50 až 150 cm, někdy i 200 cm se silným vřetenovitým oddenkem, v dolní části rozvětveným, hořkým a s typickou mrkvovitou vůní. Lodyha je přímá, dutá, lysá, bělavě ojíněná, často nafialovělá, jemně rýhovaná, v horní části nevýrazně hranatá a větvená. Dolní listy mají řapíky na průřezu půlměsíčité, horní listy jsou přisedlé na velkých, břichatě nafouklých pochvách. Všechny listy jsou 2 x až 3 x zpeřené, v obrysu trojboké, ostře pilovité, směrem k bázi postupně větší a více složené, dolní mohou měřit až 60 cm. Polokulovité okolíky nesou v průměru 20 až 40 okolíčků s asi 2 mm velkými bělavými nebo narůžovělými květy. Korunní plátky drobné, vejčité, oválné.

Děhel lesní – léčivé účinky

Zejména dříve se děhel lesní používal proti kašli a chorobám dýchacích cest a při zažívacích potížích. V homeopatii se používají plody při nervové vyčerpanosti a zažívacích potížích nervového původu. V rostlině obsažené silice mohou být ve vysokých koncentracích jedovaté.

Použitelné části děhelu lesního: kořen, listy, plody

Období květu: červenec až září

Děhel lesní – použití v kuchyni a pěstování

Děhel lesní pomáhá zlepšit chuť k jídlu, pomáhá i proti plynatosti, uvolňuje křeče a je vhodný i k úpravě nepravidelné menstruace. Rostlina roste na vlhkých až zamokřených půdách, s tekoucí spodní vodou nebo podél potoků. Lépe se jí daří v horských oblastech.

Tip: Koupel pro zklidnění nervů

100 až 200 g rozsekaného a pomletého oddenku přidáme do horké koupele, kterou si dopřáváme asi 20 minut.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.