Dřišťál obecný /Berberis vulgarit/

img

Dřišťál obecný-popis

Dřišťál obecný je opadavý, hustě větvený keř dorůstající do výšky až 3 m. Větve mají šedožlutou barvu, jsou hranaté až rýhované a mají trny – přeměněné listy, dlouhé 1-2 cm. Listy rostou v paždí krátkých výhonů, jsou krátce řapíkaté, eliptické, na okraji zubaté. Květy má uspořádány v hroznech, ty jsou převislé, 6četné a mají žlutou barvu. Korunní lístky jsou uspořádány ve dvou kruzích, vnitřní jsou asi 2x delší než vnější. Plodem je leskle červená bobule, která má elipsoidní tvar a je dlouhá asi 1 cm.

Dřišťál obecný-léčivé účinky

Téměř všechny části této rostliny obsahují nebezpečné alkaloidy, ty v malém množství nevyvolávají příznaky otravy, ale ve větším množství dráždí hlavně nervový systém, mohou způsobit ochrnutí dýchacích center a následně i smrt. Nejvíce jedu najdeme v kůře kořenů keře. Takovéto otravy končící smrtí však nebyly u člověka pozorovány, většinou se otrava projevuje průjmem, zvracením, omámením apod.

Na druhou stranu je dřišťál obecný i léčivý. Sbírají se hlavně zralé plody nebo list. Někdy i kůra. Tyto části obsahují třísloviny, pryskyřici, silice, cukr, škrob, kyselinu jablečnou, citronovou a vinnou a také velké množství vitaminu C a K. Tinktura nebo odvar z listů či kůry se užívá při žlučníkových zánětech, jaterních poruchách, ke snížení krevního tlaku nebo jako močopudný prostředek. Látky také prokazují silné protizánětlivé účinky, dále zvyšují imunitu, léčí oční záněty a tlumí rozvoj lupénky. Nesmíme ale zapomínat, že pořád jde o jedovatou rostlinu. Je proto dobré poradit se o jejím užívání s lékařem a v případě jakýchkoliv nežádoucích účinků léčbu přerušit.

Použitelné části dřišťálu obecného: Plod, kůra, list.

Období květu: duben - květen.

Dřišťál obecný-pěstování

Vyhovují mu suché a kamenité stráně, okraje lesů, křoviny apod. Půdy hlavně chudé, vápenité, písčité až písčitohlinité. 

Tip: odvar z dřišťálu obecného

½ čajové lžičky drcené dřišťálové kůry na jeden šálek vody. Nálev vaříme 15-30 minut. Průběžně pijeme 1-2 šálky denně.

Zdroj obrázku: Wikipedie



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.