Hyacint východní /Hyacinthus orientalis/

img

Hyacint východní-popis

Hyacint východní je vytrvalá bylina dorůstající do výšky 10-30 cm. Vyrůstá z kulovité cibulky. Její listy jsou dlouhé, široké 2-4 cm, žlábkovité, tuhé, masité a lesklé. Z každé cibule jich vyrůstá 4 až 8. Květy rostou v hroznu o 10-30 květech, mají výraznou příjemnou vůni. Mohou být růžové, červené, bílé, žluté nebo modré. Plody se vytváří jen velmi zřídka.

Hyacint východní-léčivé účinky

Hyacint východní neobsahuje žádné látky, které by našemu tělo byly prospěšné. Naopak obsahuje alkaloidy ve všech svých částech, které rostlinu činí mírně jedovatou. Nevyvolává ale potíže jenom u lidí, působí i na hospodářská zvířata. U hodně citlivých osob může i nepřímý kontakt s cibulkou nebo šťávami vyvolat silné podráždění kůže, proto až budete rostlinu sázet, pracujte vždy v rukavicích.

Použitelné části hyacintu východního: Žádné.

Období květu:březen-květen

Hyacint východní-pěstování

Hyacintu se nejlépe daří v lehkých, propustných a výživných půdách na slunném stanovišti.

Cibule sázíme na podzim, ihned do země do hloubky 10-15 cm. Až rostliny odkvetou a shodí listí, je dobré cibulky vyrýpnout, zasadit do suché rašeliny a tak je skladovat v pokojové teplotě, dokud je nebudete moct další rok zasadit. Tímto způsobem docílíte u rostliny každým rokem více a více květů.

Množení hyacintů je za pomoci dceřiných cibulek. Těch ale vyrůstá málo, můžeme jim ale pomoci mírným křížovým řezem na spodní části cibule.

Zdroj obrázku: Wikipedia



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.