Jaterník podléška /Hepatica nobilis/

img

Jaterník podléška – popis

Jaterník je nízká, 5 - 25 cm vysoká vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, ze kterého vyrůstají přízemní, dlouze řapíkaté hluboce vykrojené celokrajné listy, listová čepel je rozdělena na tři vejčité laloky. Jsou tmavozelené, naspodu světlejší a jemně plstnaté, ve stáří jsou kožovité a lysé. Staré listy přezimují, mladé vyrůstají až po odkvětu.

Květy vyrůstají na chlupatých, červenohnědých květonosných stvolech, kterých je na jedné rostlině až devět. Květy jsou podepřeny třemi podpůrnými listeny, které připomínají kalich, jsou oboupohlavné, většinou blankytně modré nebo fialové, vzácněji růžové nebo bílé, okvětních lístků bývá 5 – 10. Pestíky a tyčinky, kterých bývá velké množství, jsou umístěné na široce kuželovitém květním lůžku.

Jaterník je opylován hmyzem, v případě potřeby je i samosprašný. Květy jaterníku se k večeru a při dešti sklánějí dolů a zavírají se. Během osmidenní doby kvetení se květní plátky prodlužují na dvojnásobek své původní délky.

Jaterník podléška – léčivé účinky

Jaterník podléška je prvořadým lékem při tvrdnutí, zánětu, zvětšení, rozpadávání a slabé funkci jater, pomáhá při všech onemocněních tohoto životně důležitého orgánu. Nemá žádné nepříjemné vlastnosti, proto ho můžeme používat i samostatně. Dáváme však přednost jeho uplatnění v čajových směsích, neboť na játra máme několik dalších velmi dobrých rostlin. Zastavuje tvorbu kamenů a písku v žlučníku a žlučových cestách, léčí podrážděný žlučník a slezinu, slouží také jako močopudný prostředek, na čistění krve v moči a prospívá i při některých nemocech močového měchýře.

V lidovém léčitelství se doporučují čerstvé listy jaterníku zevně na rány, pohmožděniny a otoky, což je v tomto případě velmi výhodné, neboť jsou použitelné v době, když ještě většina rostlin neroste.

Použitelné části jaterníku podléšky: list a květ

Období květu: duben až květen

Jaterník podléška – pěstování

Trojlaločné listy svým tvarem připomínají játra - tomu odpovídá české jméno jaterník i vědecké Hepatica (hepar jsou latinsky játra). Druhové jméno podléška (a jeho lidové názvy podlístka nebo podlíška) jsou zase odvozeny z toho, že tato bylina se často nachází pod lískami. Plodem je zobovitá nažka, na bázi s masíčkem s olejovitou kapalinou, která láká mravence. Rostlina je totiž myrmekochorní, šíření semen zabezpečují právě mravenci.

Jaterník je rostlina rostoucí na hlinitých, slabě vlhkých půdách bohatých na mulovou formu humusu, preferuje neutrální pH, ale snáší i alkalické substráty. Žije běžně v prosvětlených listnatých a smíšených lesích nebo v lískových i jiných křovinách na kamenitém a hlinitém podkladu, ve vyšších polohách se váže na vápenec. V ČR roste od nížin do pahorkatin, většina lokalit se nachází v rozmezí 250 až 600 m n.m.

Tip: Nálev

Pijeme 1 kávovou lžičku na šálek nálevu 2 - 3 x denně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.