Komonice lékařská /Melilotus officinalis/
Komonice lékařská – popis
Komonice lékařská je dvouletá, 30 až 200 cm vysoká léčivá bylina. Lodyha vzpřímená nebo vystoupavá, bohatě větvená, mělce rýhovaná, lysá nebo nahoře přitiskle chlupatá, někdy načervenalá. Listy trojčetné, řapíkaté, lístky zubaté až celokrajné. Žluté květy uspořádány do 5 až 10 cm dlouhých jednostranných, úžlabních hroznů.
Komonice lékařská – léčivé účinky
V léčitelství je komonice lékařská doporučována pro obsah protizánětlivě působících látek. Působí jako venotonikum při chronické žilní insuficienci, bolestech nohou, pocitu těžkých nohou, nočních křečích a svědění. Používá se také jako prevence tromboflebitidy (zánětlivé onemocnění žil s tvorbou nástěnné krevní sraženiny - trombu, ucpávající žilní průsvit), posttrombotických syndromů, při hemeroidech a městnání lymfy.
Zevně se komonice lékařská používá na vymknutí, otoky, modřiny, proleženiny, krevní podlitiny, křečové žíly a postraumatické záněty. Tato léčivá rostlina má i diuretické účinky, klinické studie u ní nebyly prováděny. V tradičním lidovém léčitelství se dále komonice například používala při bolestech hlavy či uší, křečovitých bolestech břicha či při revmatických potížích. Při vnitřním předávkování se projevuje bolestmi hlavy, nevolností, zvracením a pocity slabosti. Vzhledem k nevyjasněné toxicitě a kancerogenitě kumarinu není vhodné tuto rostlinu nebo přípravky z ní používat v době těhotenství a kojení a ani se nesmí podávat dětem mladším 12 let. Zásadně by ji neměli užívat lidé trpící poruchami krevní srážlivosti!
Použitelné části komonice lékařské: kvetoucí nať
Období květu: květen až září
Komonice lékařská – použití v kuchyni a pěstování
Komonice lékařská se také používá jako dochucovadlo bylinných likérů a některých druhů sýrů a piva. Roste na stráních a úhorech, ale hlavně na ruderálních a antropogenních stanovištích – při okrajích komunikací, na nádražích, navážkách zemin a dalších podobných místech na půdách převážně lehčích, suchých a alkalických.
Tip: Čaj
1 čajovou lžičku sušené nati komonice zalijeme 250 ml vroucí vody. Necháme vylouhovat a poté pijeme 2 x až 3 x denně.
Diskuse k článku
RE : Komonice lékařská /Melilotus officinalis/