Konvalinka vonná /Convallaria majalis/
Konvalinka vonná-popis
Konvalinka je trvalka vysoká jen 10-30 cm. Její oddenek je tenký, článkovitý, listy eliptické až elipticky kopinaté, lysé a špičaté. Stvol je jednoduchý a zpravidla kratší než listy, květ vyrůstá na jeho konci. Květ je oboupohlavní a pravidelný, krásně voní a má kulovitě zvonkovitý tvar. Barvou je bílý až narůžovělý a vyrůstá z paždí krátkých listenů. Plodem jsou bobule s 2-6 semeny. Mají jasně červenou barvu.
Konvalinka vonná-léčivé účinky
Květ, nať i list se sbírají v době květu a suší. Droga pozitivně působí na srdeční činnost, v Rusku byla rostlina užívána také proti vodnatelnosti, epilepsii nebo při záchvatu mrtvice. V dnešní době se ale výtažky z konvalinky využívají spíše v homeopatii, než v léčitelství.
Konvalinka vonná je ale jedovatou rostlinou! Nepožívejte jakoukoliv její část v jakékoliv podobě bez dozoru a doporučení odborníka!
Všechny části rostliny totiž obsahují jedovaté látky, jako je například glykosid konvalatoxin nebo majalosid. Největší obsah nebezpečných látek je v čerstvých květech a listech, méně pak v oddenku. Některé látky jsou rozpustné ve vodě, proto je jedovatá i voda, v níž konvalinky byly. Látky mají nepříznivé účinky na zažívací trakt, otrava se projevuje zvracením, průjmem a v těžších případech i omámením, závratěmi, křečemi, až kolapsem.
Použitelné části konvalinky vonné: Květ, nať, listy.
Období květu:květen-červen
Konvalinka vonná-pěstování
Dobře se jí daří pod stromy nebo na jakémkoliv jiném stinném místě. Konvalinek je hodně druhů, byly vyšlechtěny i druhy s růžovými nebo pruhovanými listy. Vyhovují ji humózní, lehčí a bezplevelné půdy. Množí se podzemními oddenky na jaře nebo na podzim.
Zdroj obrázku: Wikipedie
Diskuse k článku
RE : Konvalinka vonná /Convallaria majalis/