Koukol polní /Agrostemma githago/
čeleď:hvozdíkovité
Koukol polní-popis
Koukol je jednoletá bylina vysoká 30-100 cm. Má přímou lodyhu, pod uzlinami chlupatou. Její nejspodnější listy jsou úzce kopinaté, za květu usychají. Ty výše položené jsou čárkovité, špičaté, chlupaté a všechny vstřícné, 3žilné. Květy jsou jednotlivé a mají purpurovou až fialově červenou barvu. Jsou dlouze stopkaté, kalich je 10 žilný a kališní cípy jsou delší než květ.
Koukol polní-léčivé účinky
Dříve se koukol polní užíval v lidovém léčitelství. Užívaly se hlavně semena, jejich výtažky působily močopudně, pomáhaly při střevních onemocněních a kožních chorobách.
Dnes se už koukol nepoužívá, semena obsahují hodně jedovatých saponinů, nejvíce jich v semenu je během dozrávání. Tento jed se vstřebává do zažívacího ústrojí, způsobuje slinění, bolest břicha, zvracení, průjem, bolesti hlavy a neklid. Puls začíná slábnout a následuje smrt zapříčiněná zástavou dechu. Největší počet otrav u člověka je kvůli semletí semen koukole do mouky, z kterého byl následně vyroben chleba, nebo po vypití kávového odvaru připraveného z obilí s příměsí většího množství koukolových semen. Otravy byly zaznamenány i u dobytka, který ho pozřel spolu s trávou.
Použitelné části koukolu polního: Žádné.
Období květu: červen-srpen
Koukol polní-pěstování
Rostliny můžeme nejčastěji najít na obilných polích a někdy i na rumištích. Vyhovují jí výživné a hlinité půdy. Nemá žádné zvláštní nároky na vláhu nebo teplo, vyrůstá jako plevel tam, kde nejsou používány pokročilejší agrotechnické postupy.
Zdroj obrázku: Wikipedie
Diskuse k článku
RE : Koukol polní /Agrostemma githago/