Krtičník hlíznatý /Scrophularia nodosa/

img

Krtičník hlíznatý – popis

Vytrvalá bylina s hlíznatým oddenkem a přímou až 1 metr vysokou lodyhou. Lodyha je čtyřhranná, lysá, lysé lodyžní listy jsou řapíkaté s trojúhelníkovitou až 15 cm velkou a po okraji zubatou čepelí. Květenství je složeno až z 9 květů na žláznatých stopkách. Zvonkovitý kalich má kulaté cípy, koruna je žlutozelená, na vrchu nafialovělá, dolní pysk je menší oproti hornímu.

Krtičník hlíznatý – léčivé účinky

Droga působí močopudně, usnadňuje vykašlávání, zevně se užívá na různá kožní onemocnění, jako jsou vředy, oteklé žlázy, hnisavé rány, podlitiny, ale také hemoroidy (nejlépe ve formě sedací koupele). Semena jsou účinná proti střevním parazitům, čerstvé listy se přikládají na otoky a špatně se hojící rány, ve formě kloktadla pomáhá při léčení strumy.

Nejčastěji se krtičník podává ve formě nálevu a to 2 až 3 šálky denně. Ve středověku se drogy užívalo zejména proti krticím (odtud také český i latinský název, latinsky scrophula = tuberkulóza lymfatických uzlin = krtice), rozmanitým zduřeninám, vředům a vyrážkám. Rostlina v malém množství obsahuje toxické glykosidy náprstníkového charakteru. Otrava u člověka nebyla dosud pozorována, u zvířat bylo po požití většího množství natě pozorováno podráždění zažívacího ústrojí, slinění, zvracení, průjem, někdy krev v moči.

Použitelné části krtičníku hlíznatého: kořen, nať, semeno

Období květu: červen až srpen

Použití v kuchyni a pěstování

Tento stínomilný a vlhkomilný druh se vyskytuje v listnatých až smíšených lesích, lesních lemech, podél zastíněných lesních cest, na březích vod, na pasekách a v křovinách. Má rád vlhké až bahnité hlinitopísčité až jílovité půdy.

Tip: Nálev

2 čajové lžičky drogy přelijeme šálkem vařící vody a necháme 10 minut louhovat pod pokličkou. Scedíme a pijeme 2 - 3 šálky denně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.