Lípa velkolistá /Tilia platyphyllos/
Lípa velkolistá-popis
Lípa je listnatý, opadavý strom dorůstající do výšky 40 metrů. Mladé stromy mají kůru hladkou a šedou, postupem času praská. Listy jsou střídavé a řapíkaté, mají srdčitý tvar a jsou 7-12 cm dlouhé. Na svrchní straně jsou trochu krabaté, na té spodní jsou kratičce pýřité. Květy rostou po 3-5 jsou 5četné a mají světle žlutou až žlutozelenou barvu. Rostou na stopce, ke které je přirostlý bledě zelený listen. Plody jsou tvrdé, dlouhé asi 6-10 mm.
Lípa velkolistá-léčivé účinky
Určitě všichni známe oblíbený lipový květ. I přes jeho oblíbenost nejsou jeho účinky detailně prozkoumány. Obsahuje silice, sliz, třísloviny, flavony, organické kyseliny, saponiny a fytosteroly. Drogy působí potopudně, močopudně a protikřečově. Užívá se hlavně při nachlazení, horečce, nemocech trávicího a močového ústrojí nebo při špatném fungování žlučníku. Nejobvyklejší podávání je ve formě čaje.
Použitelné části lípy velkolisté: Květ včetně blanitého listenu.
Období květu: červen
Lípa velkolistá-pěstování
Lípě se daří ve vlhčí, výživné, hluboké, humózní a hlinité půdě se zásaditým složením. Stejně jako lípa malolistá špatně snáší městské nebo jinak znečištěné prostředí, proto ji najdeme spíše ve smíšených lesích, nebo v roklinách. Z našich lip kvete jako první, proto je háklivá i na jarní mrazíky. Množí se pouze semeny, ta si udržují klíčení po dobu 2 let.
Tip:čaj
Natrháme květy, usušíme je a nasypeme je do skleněné nádoby z varného skla. Budeme potřebovat tak dvě lžíce. Zalijeme je vroucí vodou a necháme asi 15 minut louhovat. Přes sítko přecedíme do šálku, podle chuti osladíme medem a podáváme.
Zdroj obrázku: Wikipedie
Diskuse k článku
RE : Lípa velkolistá /Tilia platyphyllos/