Ocún jesenní /Colchicum autumnale/
Ocún jesenní-popis
Ocún jesenní je vytrvalá, hlíznatá bylina. Dorůstá do výšky 10-45 cm. Hlíza je dlouhá 3-7 cm, na jedné straně vypouklá a na druhé plochá. Má tmavě hnědou barvu a je uložená mnohdy velmi hluboko pod zemí. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou kopinaté, dlouhé až 50 cm a široké okolo 6 cm. Kvete na podzim po 1-6 květech. Okvětí je nálevkovité, má růžovofialovou barvu, ale může být i úplně bílé. Tyčinek je 6 a jsou kratší než okvětí. Prašníky jsou žlutooranžové. Plodem jsou 3-5 cm velké tobolky, ty dozrávají na jaře společně s růstem listů.
Ocún jesenní-léčivé účinky
Výtažek kokchicin je používán při léčbě dny, revmatismu a při některých typech leukémie. V lidovém léčitelství se dříve využíval k odstranění parazitů a při léčbě dýchavičnosti.
Obsahuje však prudce toxické alkaloidy a to ve všech částech rostliny. Jedy zastavují dělení buněčných jader v metafázi, porušují malé cévy a způsobují silné průjmy. Otrava se projevuje pálením v ústech a krku, později bolestí břicha, zvracení, průjmem, nadměrným pocením, celkovou slabostí apod. První příznaky se objevují po 2-5 hodinách po požití. Může to zajít až tak daleko, že v důsledku průjmu dojde k dehydrataci, puls se změní v slabý a nepravidelná, nastává obtížné dýchání, klesne celková teplota těla a po 1-2 dnech nastává smrt. Jako smrtelná dávka se uvádí 70-80 mg.
Nikdy nezkoušejte používat výtažky z ocúnu jesenního sami! Vždy se poraďte se svým lékařem o vhodnosti použití.
Použitelné části ocúnu jesenního: Žádné.
Období květu: srpen-listopad
Ocún jesenní-pěstování
Ocún vyžaduje hlubokou, úrodnou a propustnou půdy na světlém stanovišti. Množit se dá semeny, která se vysazují ihned po dozrání, nebo pomocí rozsévání hlíz. Pěstuje se v několika odrůdách, například Alboplenum, Album, Lilac Wonder nebo Water Lily.
Zdroj obrázku: Wikipedie
Diskuse k článku
RE : Ocún jesenní /Colchicum autumnale/