Oman pravý /Inula helenium/
Oman pravý – popis
Oman pravý je statná trvalka, která dorůstá do výšky 70 až 150 cm, výjimečně až 250 cm. Lodyha je přímá, chlupatá, rýhovaná a větví se až v horní části. Přízemní listy jsou vejčitě eliptické, lodyžní listy jsou široce vejčité a srdčitě objímají lodyhu. Úbory omanu pravého jsou nápadně velké, mají 6 - 7 cm v průměru a vykvétají jednotlivě. Květy jsou žluté.
Oman pravý – léčivé účinky
Omanový kořen obsahuje především silici se seskviterpenickými laktony, inulin, hořčiny a sacharidy. Kořen omanu pravého pozitivně působí na tvorbu žaludečních šťáv a střevní peristaltiku. Významně usnadňuje odkašlávání. Inulin se používá ve výživě diabetiků. Při překročení terapeutických dávek vyvolává droga zvracení.
Použitelné části omanu pravého: kořen
Období květu: červen až srpen
Oman pravý – použití a pěstování:
Dobře prospívá na slunném místě s dostatkem vlhké, jílovité půdy. K zahlédnutí je na loukách, zahradách, podél potoků, cest a v lužních lesích. Oman pravý je původní v oblasti Střední Asie, u nás se pěstuje jako léčivá a okrasná rostlina, místy zplaňuje.
Podle pověsti se květy omanu pravého zrodily se slz krásné Heleny, která oplakávala Menelaa uštknutého hadem. Oman pravý se pravděpodobně pěstoval již ve starověku v oblasti Středozemí a Orientu. Používal se převážně jako kořenová zelenina, upravoval se vařením, nebo se jedl syrový. Čerstvý kořen vůní připomíná vůni banánů. Z omanu se ve středověku připravovalo ománkové víno, které bylo považováno za všelék. Omanový kořen se používal odpradávna při vykuřování, pravděpodobně býval součástí směsí bylin pálených při oslavách letního slunovratu.
Lidově se oman používá také proti cizopasníkům, na povzbuzení chuti do jídla a jako metabolikum. Zevně se v lidovém léčitelství používá na vyrážky, špatně se hojící rány a jako kloktadlo. Omanový kořen se také zavářel do cukru.
Tip: Ománkové víno
100 g rozdrceného kořene macerujeme 8 dní v 1 litru bílého vína, scedíme.
Diskuse k článku
RE : Oman pravý /Inula helenium/