Pcháč zelinný /Cirsium oleraceum/
Pcháč zelinný – popis
Pcháč zelinný je vytrvalá rostlina, její 60 - 150 cm (mimořádně i 170 cm) vysoká žlutozelená dutá lodyha vyrůstá z válcovitého, horizontálně rostoucího oddenku s mnoha přídržnými kořínky. Lodyha je přímá, jednoduchá, rozvětvuje se až ve vrcholové části, někdy bývá porostlá jemnými chlupy. Měkké a střídavé listy obrůstají lodyhu v celé délce. Jsou z obou stran světle zelené, na rubu mají žilnatinu.
Přízemní listy vytvářející růžici jsou krátce řapíkaté, lodyžní listy s oušky jsou přisedlé. Listy, na rozdíl od jiných druhů téhož rodu, jsou porostlé jen měkkými chlupy. Trubkovité květy jsou sestaveny do bělavých, nazelenalých a žlutavých kruhovitých nebo oválných úborů mnohdy nahloučených na koncích lodyh a větví. Korunní trubky jsou srostlé do poloviny délky tyčinek. Úbory, rozvíjející se převážně v červenci a srpnu, jsou v počátku z části obaleny bledozeleným toulcovým listem, světlezelené na koncích odstálé zákrovní listeny kopinatého tvaru jsou zakončeny měkkým ostnem.
Pcháč zelinný – léčivé účinky
Pcháč zelinný obsahuje alkaloidy, třísloviny, silice, pryskyřice, flavony. Dříve byl užíván proti dně a revmatismu, místně pak při bolestech zubů a křečích. Dnes se takřka neužívá, jeho užívání se ani nedoporučuje, neboť zřejmě obsahuje i ještě neprozkoumané látky s nejasným účinkem.
Použitelné části pcháče zelinného: listy, květ
Období květu: červenec až září
Pcháč zelinný – použití a pěstování
Roste na vlhkých loukách a březích vod, v pobřežních olšinách, v příkopech a na vlhkých pasekách. Preferuje slunná až polostinná stanoviště a má rád živinami prosycené půdy. U nás se vyskytuje roztroušeně až hojně od nížin do hor, nejvíce ve středních polohách, vzácnější je pouze na jižní Moravě. Velmi ochotně se kříží s většinou ostatních druhů pcháčů. Je to ukazatel zamokřených míst.
Pcháč zelinný je nepříjemným plevelem. Díky snadnému vegetativnímu rozmnožování přečká i agrotechnické zásahy k jeho likvidaci. V minulosti se občas mladé listy konzumovaly.
Tip: Zelinná polévka s bylinkovými knedlíčky
200 g nasekaných listů pcháče
30 – 40 g oleje
2 lžíce mouky
0,8 l vody nebo vývaru
100 ml mléka
sůl
koření
Na knedlíčky:
100 g bylinek (bazalka, kopřiva dobromysl, pažitka)
10 g oleje
strouhanka
1 vejce
sůl
Polévka
Byliny podusíme na oleji, zalijeme vodou nebo vývarem, mouku zamícháme s trochou vody, vlijeme do polévky jako zavářku a trochu povaříme, před koncem vaření přidáme knedlíčky, možno přidat také nadrobno nakrájenou kořenovou zeleninu, výborná je strouhaná řepa. Polévku můžeme na talíři dozdobit např. květy sedmikrásek.
Knedlíčky
Na rozehřátý olej dáme strouhanku, bylinky a vejce se solí, trochu osmažíme a umícháme husté těsto, lžičkou ho přímo z pánve házíme do polévky, kterou pak necháme ještě alespoň 5 minut vařit.
Diskuse k článku
RE : Pcháč zelinný /Cirsium oleraceum/