Průtržník lysý /Herniaria glabra/

img

Průtržník lysý – popis

Průtržník lysý je jednoletá až vytrvalá bylina s rozvětvenými, plazivými lodyhami, dlouhými okolo 200 mm. Listy jsou drobné, elipsovité, s bílými vejčitými palisty. Listy a lodyha průtržníku lysého jsou lysé, světle zelené, u průtržníků chlupatého chlupaté a šedozelené. Květy jsou drobné, žlutozelené, nacházejí se po pěti až deseti v úžlabí listů spolu s pětipočetným kalichem s pětipočetnou korunou a pěti až desíti tyčinkami. Plod je kožovitá tobolka, která puká a má jedno semínko. Kořen je zdřevnatělý.

Průtržník lysý – léčivé účinky

Droga účinkuje diureticky (močopudně) a tišivě. Předepisuje se při zadržování tekutin v těle, při poškození myokardu (srdečního svalu), srdeční ischemii, zánětu ledvin, uretritidě, kamenech a písku v ledvinách a přítomnosti albuminu v moči. Droga a přípravky z ní oddalují vznik trombózy a embolie. V lidovém léčitelství se doporučuje při tuberkulóze, špatně se hojících ranách, vyrážkách, lišejích (ve formě obkladu z čerstvé rostliny) a jiných onemocněních.

Použitelné části průtržníku lysého: nať

Období květu: červenec až září

Použití v kuchyni a pěstování průtržníku

Průtržník roste hojně na nevápenatých půdách s písčitým podkladem od nížin do hor. Je to rostlina typická pro suchá písčitá a kamenitá místa, snáší však i vlhko a s oblibou roste ve spárách mezi kameny hrází, na písčitých náplavech řek, mezi dlažebními kostkami, na suchých písčitých polích, úhorech a v horských oblastech zejména na místech, kde se v lesích dříve pálily milíře.

Tip: Odvar

2 KL na 1/4 l vody, vařit 2 minuty, 10 minut vyluhovat.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.