Rozchodník ostrý /Sedum acre/

img

Rozchodník ostrý – popis

Rozchodník ostrý je vytrvalá bylina dosahující výšky 5 - 15 cm. Z tenkého a bohatě větveného oddenku vyrůstají lodyhy nevýrazně zelené barvy. Vystoupavé lodyhy jsou dvojího typu. Kvetoucí lodyhy jsou vysoké do 15 cm a jsou jen řídce pokryté listy. Nekvetoucí lodyhy jsou vysoké maximálně 5 cm, listy je pokrývají hustě, střechovitě. Kvetoucí lodyhy jsou spíše jednoduché, na jejich koncích se nachází řídká květenství. Listy na nich mají střídavé postavení, jsou spirálovitě poskládané. Tvar listů je široce vejčitý. Jsou dužnaté, hladké, lysé, oblé, na konci tupé. Na bázi listy vakovitě přisedají k lodyze. Jsou dlouhé asi 3 - 10 mm.

Květenství rozchodníku ostrého je obvykle tvořeno ze dvou až tří vijanů. Krátce stopkaté květy jsou pravidelné a oboupohlavné. Kališních lístků je pět, měří 2 - 3 mm, mají vejčitý tvar, na konci jsou tupé. Kopinaté korunní plátky jsou dlouhé 6 - 10 mm, jsou rozestálé, na konci špičaté, mají žlutou barvu. Tyčinek je deset (dva kruhy po pěti) a jsou žluté. Svrchní semeník srůstá z pěti plodolistů. Mezi semeníkem a tyčinkami se nachází malé šupinovité žlázky. Plody jsou odstálé, špičaté měchýřky o délce 3 - 5 mm.

Rozchodník ostrý – léčivé účinky

Rozchodník ostrý se používá při otravách, protože při větších dávkách vyvolává u člověka zvracení. Také se využívá jako surovina pro výrobu léků proti vysokému krevnímu tlaku. V celé rostlině, ale především v listech, je obsažený jedovatý alkaloid sematin. Mimo něj jsou v rozchodníku ostrém obsaženy slizy, sacharidy, organické kyseliny, glykosid rutin a uhličitan vápenatý. Uhličitan vápenatý společně s jinou látkou dráždí sliznice a pokožku. Čerstvá šťáva má antibiotické a fungicidní účinky. Odstraňuje kuří oka, mozoly a otlaky. Dále se z rozchodníku může vyrábět hojivá tinktura, nebo mast.

Použitelné části rozchodníku ostrého: kvetoucí nať

Období květu: květen až srpen

Rozchodník ostrý – použití v kuchyni a pěstování

Rozchodník ostrý roste na výslunných a suchých místech jako jsou skály, pastviny, stráně, meze, písčiny. Najdeme ho také na železničních náspech nebo na zdech. Roste na mělkých, písčitých nebo kamenitých půdách. Často se objevuje na vápencových podkladech. Listy chutnají palčivě ostře (odtud i druhový název). Často se pěstuje na zahradních skalkách. Plody se otevírají jen pokud je vlhko nebo prší. Semena jsou pravděpodobně šířená díky dešťové vodě. Údajně klíčí pouze na světle.

Tip

Samovolně neužívat.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.