Šišák bajkalský /Scutellaria Baicalensis/

img

Šišák bajkalský – popis

Bylina se vzpřímeným stonkem, vysokým až 50 cm, s modrofialovými dvoupyskými květy, které jsou uspořádány do hroznovitého květenství. Listy má přisedlé, vstřícné a kopinaté, jasně zelené barvy. Kořen je vřetenovitý, masitý se žlutým vnitřkem.

Šišák bajkalský – léčivé účinky

Kořen obsahuje vysoké množství flavonoidů - až 35 %. Dále pak betasitosterol, kampesterol, organické kyseliny, kyselinu benzoovou a přes čtyřicet flavonových glykosidů. Posiluje imunitu a eliminuje vysoké horečky. Obsažené flavonoidy mají prokazatelně protizánětlivou aktivitu, proto se droga uplatňuje při léčbě celé řady zánětů, zejména jater. Droga snižuje vysoký tlak a může být využita pro prevenci vzniku hypertenze. Používá se při vysokých teplotách k jejich snížení a jako diuretikum. Má též sedativní účinek a tišící účinky na dělohu. Snižuje hladinu cholesterolu a tlumí srdeční arytmie a fibrilace. Mírní bolest hlavy a nervovou podrážděnost. Odstraňuje zarudlé oči, když je v pozadí alergická reakce.

Použitelné části šišáku bajkalského: kořen

Období květu: srpen až říjen

Použití v kuchyni a pěstování

Vyskytuje se zejména ve východní oblasti Ruska v Zabajkalí, v Číně a Severní Americe. Roste na sušších propustných, štěrkovitých a kamenitých svazích. Má rád mnoho slunce, ale nevadí mu ani polostín. Rostlinu množíme semeny, která vyséváme koncem března do poloteplého pařeniště nebo do skleníku, a to mělce do výsevních truhlíků. Po květnových mrazech vysazujeme sazeničky ven, do sponu 25 x 25cm. Ve vinorodých oblastech můžeme koncem dubna vysévat přímo na záhon.

Tip: Detoxikační čaj

Na 3/4 litru dáme 2 - 3 lžičky jemně drcených kořenů a vaříme je 5 minut. Odvar ihned slijeme anebo necháme vyluhovat dalších 5 - 15 minut podle toho, jak silný čaj chceme mít.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.