Léčivé prameny Františkovy lázně: Užijte si pobyt na maximum

Léčivé prameny Františkovy lázně: Užijte si pobyt na maximum

Poruchy pohybového ústrojí či trávicího traktu, gynekologické problémy, nemoci oběhové soustavy i civilizační choroby. S těmito a dalšími problémy se lidé léčí ve Františkových Lázních. A místní léčivé prameny obsahující minerální vody jim pomáhají.

Historie lázeňství v České republice sahá do 14. století, výrazný rozvoj však lázně obecně zažily až ve století 19., které se označuje jako zlatý věk lázní. Léčebných lázní je u nás přes třicet a česká lázeňská tradice má věhlas i ve světě. Neváhejte proto zkusit lázeňskou péči na vlastní kůži. Příkladem jsou Františkovy Lázně a jejich léčivé prameny.

Čtěte také:

Lázeňská léčba: Jak postupovat při žádosti a kdo má na bezplatnou lázeňskou péči nárok?

Františkovy lázně součástí západočeské lázeňské oblasti

Územím s největší koncentrací lázeňských míst u nás je západočeská lázeňská oblast. Patří sem lázně Karlovy Vary, Mariánské lázně, lázně Jáchymov, Lázně Kynžvart a samozřejmě i Františkovy Lázně, které jsou z vyjmenovaných nejmenší. Město založil v roce 1793 císař František I. jako první slatinné lázně na světě a dodnes si zachovalo podobu lázeňského města z přelomu 19. a 20. století.

Léčivé účinky tamních pramenů jsou známy už dlouhá staletí. První zmínka o minerální vodě v této oblasti pochází z roku 1406. První léčebné budovy u pramenů byly postaveny v roce 1694 a lázně se postupně rozvíjely. Od konce 18. století rychle rostl význam lázeňství a jeho atraktivita, díky tomu se zvyšovala návštěvnost také Františkových Lázní.

V oblasti Františkových Lázních se vyskytuje přes dvacet pramenů s vysokým obsahem oxidu uhličitého, takzvané kyselky. Minerální voda se používá k pitným kúrám, ke koupelím a k přípravě slatinných zábalů. Léčí různé nemoci a neduhy. Jezdí sem pacienti s poruchami pohybového ústrojí, a to bolestmi svalů, šlach a kloubů, bolestmi zad, revmatismem či artrózou. Léčí se zde problémy s oběhovým systémem, srdcem či vysokým krevním tlakem. Léčivé prameny pomáhají i v boji proti civilizačním chorobám. Do Františkových Lázní jezdí také ženy s gynekologickými obtížemi a po operacích v těchto oblastech.

Nejstarší a nejznámější Františkův pramen

Dnešní Františkův pramen byl prvním známým místním pramenem, o kterém se vědělo už ve středověku, kdy ho nosičky vody donášely do Chebu jako stolní vodu. Minerální voda z něj se nazývala Chebská kyselka nebo podle nedaleké obce Slatina - Slatinná kyselka. Kolem roku 1600 měl v Evropě pověst nejléčivějšího pramene a voda z něj putovala v keramických lahvích do všech velkých měst.

V roce 1789 byl léčivý pramen poprvé zakryt dřevěným pavilonem s mříží, což nosičky vody braly jako zásah do svých práv a pavilon proto zdemolovaly. Dalo to podnět k založení lázní. Druhý dřevěný pavilon byl postaven v roce 1793 při zakládání lázní, kdy byl pramen taky pojmenován po prvním rakouském císaři Františku I. Současnou podobu Františkův pramen získal v roce 1832, kdy byl postaven zděný klasicistní rondel s dórskými sloupy. Stojí v dolní části hlavní lázeňské promenády a patří k symbolům Františkových Lázní.

Františkův pramen je určen k pitné kúře. Používá se při celkové tělesné slabosti, doporučuje se také při rekonvalescenci nebo při menších problémech s trávením.

Projímavé Glauberovy prameny a Kostelní pramen

Ve Františkových lázních se nachází několik pramenů s označením Glauber. Glauber I má příjemnou chuť a vyvěrá v pavilonu u Labutího jezírka. Je mírně projímavý a používá se při střevních a žaludečních katarech. Glauber II má podobné účinky, avšak slabší. Nachází se v dřevěném pavilonu ve Dvořákových sadech.

Silný projímavý účinek má léčivý pramen Glauber III, který se používá při zácpě. Posledním pramenem je Glauber IV, který vyvěrá z hloubky téměř 93 metrů. Má největší obsah Glauberovy soli na světě a je tak nejsilnějším léčebným pramenem tohoto druhu. Důsledkem je silný projímavý účinek, proto se stejně jako předchozí Glauberovy prameny používá při léčbě zácpy.

Prameny Glauber III a IV se nachází ve Dvoraně Glauberových pramenů spolu s Kostelním pramenem, všechny mají vysoký obsah oxidu uhličitého. Podobně jako Glauberovy prameny se také Kostelní pramen využívá při léčbě lehké zácpy a poruch trávení. Dvorana, která byla dokončena roku 1930, je neoklasicistní budova ve stylu antické chrámové architektury s empírovými prvky.

Natáliin pramen: Oblíbený pramen nesoucí jméno královny

Natáliin pramen patří pro svou příjemnou a osvěžující chuť k oblíbeným léčivým pramenům ve Františkových lázních. Nachází se v kolonádě Natáliina pramene a jeho minerální voda se používá při léčbě nemoc ledvin a močového měchýře.

Pramen je znám od roku 1880, zachycen a pojmenován po srbské královně Natálii byl v roce 1912 a jeho pavilon byl postaven a zprovozněn roku 1931. Před válkou se vyvážel dokonce až do Ameriky.

Minerální vody z kolonády Solného a Lučního pramene

Při průzkumu okolí Františkových Lázní byl v roce 1817 nalezen Solný pramen a poté i pramen Luční. Oba byly propojeny promenádou a další promenáda vedla k lázním. Zakryty byly dřevěnými pavilony a roku 1826 se začalo se stavbou dřevěné kolonády, který byla zasklena, aby jí neprofukovalo. Brzy byla stržena vichřicí a začalo se tak se stavbou dnešní pozdně klasicistní kolonády, která byla slavnostně otevřena roku 1843. Minerální voda z Lučního pramene má velmi lahodnou chuť a používá se při léčbě onemocnění žaludku, střev a žlučníku. Solný pramen se používá při léčbě onemocnění dýchacích cest, ke kloktání a inhalacím.

Léčivý pramen vyvěrající za Slatinnými lázněmi dostal název podle svého vysokého obsahu železa. Je železitou kyselkou výborné chuti, používá se při léčbě chudokrevnosti, pomáhá při stavech vyčerpanosti a hodí se pít při rekonvalescenci.

Vysoký obsah železa má také minerální voda Nového pramene, který vyvěrá v pavilonu u Dvorany Glauberových pramenů. Používá se při léčbě chudokrevnosti, například po porodu nebo velké ztrátě krve.

Luisin pramen je pojmenován na počest císařovy dcery

Dnešní Luisin pramen byl objeven krátce po založení Františkových Lázní v roce 1806, zachycen byl o rok později a v následujícím roce pojmenován po dceři Františka I. O několik let později byl v jeho blízkosti objeven pramen nazvaný Studené vřídlo nebo také Studený pramen. Oba léčivé prameny nebyly dlouho zakryté, až roku 1826 byl postaven dnešní empírový pavilon Luisina pramene. Jedná se o jednu z nejkrásnějších empírových lázeňských staveb. Prameny se dodnes používají k léčebným koupelím.

Za Slatinnými lázněmi vyvěrají prameny Cartellieri a Palliardi. První zmíněný se používá především ke koupelím, ale také při léčbě nechutenství a lehkých žaludečních katarů. Pramen Palliardi má osvěžující chuť a používá se rovněž při nechutenství a žaludečních katarech. Ke koupelím se využívá také pramen Marian, který vyvěrá u Císařských lázní, nebo pramen Adler nacházející se před kolonádou Solného a Lučního pramene.

Zdroj úvodního obrázku: frantiskovy-lazne.webnode.cz



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.