Luhačovické prameny - Nový jubilejní pramen

Luhačovické prameny - Nový jubilejní pramen

Luhačovický Nový jubilejní pramen byl navrtán v roce 1988. Jeho vydatnost je 60 litrů za minutu a nachází se mezi Společenským domem a vilou Alpská růže. Přírodní léčivý zdroj vyvěrá v hloubce 50,5 m a je využíván hosty Lázní Luhačovice k přírodním minerálním koupelím a inhalacím.

Zajímavé architektonické prvky Nového jubilejního pramene

Nový Jubilejní pramen byl slavnostně zpřístupněn veřejnosti v září 2013. Nově vzniklý pavilon má tvar kruhu a je obklopen stále zelenými rododendrony. Tím vzniklo uzavřené intimní zákoutí otevřené pohledům na okolní stavby. Uprostřed kruhu se nachází samotný vodní prvek, pítko, jehož tvar připomíná krystal soli. Ta je ve zdejších minerálních pramenech bohatě obsažena a podle legendy o solných sloupech ukrytých v zemi symbolicky vystupuje nad zem.

Čtěte také:

Luhačovické prameny – Aloiska

Tvar krystalu luhačovického Nového jubilejního pramene ladí se strohou funkcionalistickou architekturou přilehlého Společenského domu. Horní část kvádru tvoří skleněná nádoba, pod níž se voda rozstřikuje a vnáší do celé kompozice pohyb. Minerální vodu je možné nabírat u čtyř okrasných kohoutků s nevšedním technickým řešením. Kohoutky ovládá fotobuňka, která reaguje na pohyb návštěvníka již při vstupu do prostoru a ne až u vlastního pramene. Strany kvádru nesou květinové motivy, které vycházejí z původního názvu "Luční pramen". Zobrazenými motivy jsou květy bedrníku, které se staly základním motivem a inspirací Jurkovičovy architektury.

Celý prostor dotváří výrazná atypická čtrnáctimetrová lavice s opěradlem vyrobená ze speciálního dřeva severského smrku. Dřevěná lavice symbolicky propojuje pavilon s vilou Alpská růže, která je nejcharakterističtější budovou alpského stylu z druhé poloviny 19. století.

Užití Nového Jubilejního pramene

Minerální voda Nového Jubilejního pramene s vydatností 15 litrů za minutu vytváří spolu s dalšími prameny - Nová Janovka, Nová Čítárna a Elektra - směs, používanou k inhalačním i koupelovým procedurám v centrálním Inhalatoriu, v lázeňských hotelech Palace, Morava a Jurkovičův dům.

Další luhačovické prameny

Nový jubilejní pramen patří mezi nejznámější luhačovické prameny. Dalšími veřejně přístupnými prameny jsou Vincnetka, Ottovka, Aloiska a pramen Dr. Šťastného. Všechny prameny jsou charakteru hydrogenuhličitanochloridosodných kyselek s obsahem jódu. Jedná se o studené minerální vody o teplotě 10 – 12 °C. Při lázeňské léčbě se minerální vody užívají k pitné kúře, inhalacím a přírodním minerálním koupelím.

Zdroj úvodního obrázku: mesto.luhacovice.cz



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.