Mechanoterapie – lázeňská péče a rehabilitace, kterou zvládnete i doma

Mechanoterapie – lázeňská péče a rehabilitace, kterou zvládnete i doma

Co si představit pod pojmem mechanoterapie? Jde o způsob rehabilitace, patřící mezi lázeňské procedury. Název vznikl sloučením slov mechanický a terapie, což přesně odpovídá tomu, na čem je tato lázeňská péče založena.

Mechanoterapie využívá působení mechanických podnětů na lidský organismus, jako například masáž, polohování, pasivní cvičení či manipulace. Mechanoterapie spadá pod obor fyzioterapie a je často vyhledávaná mezi aktivními sportovci, které trápí bolesti kloubů nebo ztuhlé svaly. Cílem mechanoterapie je zejména zlepšení mobility kloubů a dosažení větších kloubních rozsahů. Kromě sportovců je však mechanoterapie vhodná pro každého, kdo trpí potížemi s pohybovým aparátem a pohyblivostí kloubů.

Existují tři typy mechanoterapie, a to manuální za pomocí rukou, přístrojová a ultrasonoterapie.

A co vše si lze pod pojmem mechanoterapie představit? Možnosti jsou opravdu široké, od využití posilovacích strojů a přístrojovou lymfodrenáž přes ultrazvuk nebo terapii rázovou vlnou až po cvičení na přístrojích ve vodě. Využívají se motomedy, motodlahy, ergometry, rotopedy, steppery, kladky nebo běžecký pás.

Mechanoterapie - rehabilitace, kterou časem zvládnete i sami

Mechanoterapie je prováděna zkušeným odborníkem - jedině tak je zaručeno, že rehabilitace přinese pozitivní výsledky a ne naopak. Fyzioterapeut přesně ví, na která místa je třeba působit a jak postupně zvyšovat mobilitu klobů. Při špatném provádění mechanoterapie by mohly být pacientovy problémy naopak zhoršeny, proto vybírejte pečlivě a za účelem mechanoterapie navštivte jen osvědčeného a zkušeného odborníka. Váš lékař vám jistě doporučí osvědčení místo, kde je tato lázeňská péče nabízena a rehabilitace vám uleví od potíží.

Po několika návštěvách fyzioterapeuta však budete zvládat některé z technik mechanoterapie i sami doma. Nechejte si od osvědčeného odborníka pečlivě vysvětlit techniku, abyste mohli cvičit doma, čímž výsledky značně urychlíte – přeci jen, pravidelná násvštěva lázeňské péče nemusí vždy vyjít.

Sami se však nikdy nepouštějte do úkonů, které by mohly přinášet nějaká rizika a při špatném provedení byste si mohli uškodit. Verzi mechanoterapie v podobě jízdy na rotopedu, cvičení na bossu či míčkování však zvládnete hravě.

NÁŠ TIP:

Přečtěte si také článek o jiné lázeňské proceduře na téma Termoterapie: léčba pomocí tepla či chladu tlumí bolest!

Příklady mechanoterapie

Jak již bylo řečeno, pod pojem mechanoterapie spadá celá řada možností rehabilitace, které mají společné to, že je při nich využíváno mechanického působení na lidské tělo.

Zde je příklad nejčastějších způsobů mechanoterapie:

Jízda na rotopedu

Tento způsob mechanoterapie je obzvlášť vyhledávaný - a důvod je prostý. Jízda na kole je pro člověka nejpřirozenější pohyb, tedy hned po chůzi. Klouby nejsou nevhodně zatěžovány a proto je tato rehabilitace vhodná téměř pro každého.

Mechanoterapie za pomocí rotopedu, který nahrazuje jízdu na kole, přináší mnoho výhod. Zlepšuje kardiovaskulární systém, posiluje problémové partie jako jsou stehna, hýždě a břicho, snižuje krevní tlak a zvětšuje kapacitu plic, a v neposlední řadě také spaluje tuky.

Cvičení na nerovných plochách

Mechanoterapie využívá také cvičení na nerovných plochách, které zapojuje mnohem více svalových skupin i kloubů, než cvičení na rovném povrchu. Základem je vlastní váha a nestabilita způsobená nestálostí pomůcky, jako je například bossu nebo gymnastický míč. Balanční cvičení nutí klouby do neustálé centrace, takže jsou stále aktivní. I tento typ lázeňské procedury je vhodný téměř pro každého, bez omezení váhy či věku - náročnost i rozsah cvičení se dá velmi snadno přizpůsobit individuálním možnostem pacienta a požadovaným výsledkům, které by mu měla tato lázeňská péče přinést.

Rehabilitace s využitím balančních pomůcek má velkou výhodu v tom, že vás terapeut či trenér naučí správné provádění cviků, a vy poté můžete pravidelně cvičit doma. Nebudete tedy odkázáni na to, že lázeňská péče není možná příliš často, mimo jiné i z časových důvodů.

Reflexní masáž

Rehabilitace prováděna hmaty a tlaky působícími na podkožní vazivo je jedna z technik mechanoterapie, kterou provádí masér či fyzioterapeut a individuálně ji přizpůsobuje konkrétním potřebám pacienta, kterému tato forma lázeňské procedury přinese pozitivní účinky. Více o reflexní masáží se dočtete například v našem článku Reflexologie neboli reflexní masáž aktivuje léčebné a rehabilitační procesy v těle.

Technika měkkých tkání

Další verzí mechanoterapie je technika měkkých tkání, což je specifický druh rehabilitace s úkolem uvolnit svaly a svalové provázky neboli fascie. Masáž je zaměřena na místa, kde kůže a podkoží lne ke spodní části fascie.

Manuální lymfodrenáž

Lymfatický systém je důležitou součástí imunitního systému, a při špatné funkci způsobuje například otoky a zduření lymfatických uzlin, nebo například únavu a vyčerpanost. Tyto příznaky se nevyplácí podceňovat. Jedním z možných řešení problémů s lymfatickým systémem je mechanoterapie v podobě lymfatické masáže neboli lymfodrenáže. Lymfatické masáže napomáhají organismu aktivovat vlastní obranný systém, a proto jsou vhodné jak pro osoby, u kterých jsou patrné příznaky špatné funkce lymfatického systému, tak i pro všechny na preventivní posílení organismu.

Manuální lymfodrenáž nepatří pouze mezi lázeňské procedury, ale dopřát si ji můžete i v běžném wellness centru či masážním salonu.

Míčkování

Mechanoterapie využívá celou řadu pomůcek, a jednou z nich jsou měkké míčky různých velikostí, které se používají na prokrvení povrchových struktur, případně jako příprava před jinou masáží, a využití mají také pro jemnou masáž obličeje či k dechovým cvičením. O technice míčkování jsme psali například v článku Míčkování - česká metoda pomáhající při léčbě astmatu a dalších potíží.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.