Solux terapie je lepší než horká sprcha! Ulevuje od bolesti svalů a omlazuje pleť

img

To, že světlo a teplo mají příznivé účinky na lidské tělo, věděly už celé generace před námi. Na všemožné otoky a zranění se od pradávna využívaly teplé či studené obklady a pobyt na slunci lidem dodával sílu. Známých léčebných vlastností tepla a světla využívá i fototerapie. Existuje více přístrojů a procedur, které se liší použitím jiného druhu světelného záření i svými účinky. Patří mezi ně také solux lampa, která je přístupná v dermatologických a lázeňských centrech, je možné ji ale také zakoupit a využívat v pohodlí domova.

Co to je fototerapie?

Nejpřirozenějším zdrojem světla je samozřejmě Slunce. Využívání léčebných účinků světelných paprsků je známo už z antiky, v moderní době se začalo využívat také umělých zdrojů světelného záření.

Čtěte také:

Proč byste měli zařadit minerální vody do svého pitného režimu?

Světlo má různé vlnové délky a jednotlivé formy fototerapie se liší právě tím, kterého druhu záření využívají, ať už se jedná o viditelné paprsky, ultrafialové záření nebo infračervené záření. Ultrafialové ani infračervené záření nemůžeme lidským okem spatřit, všichni však známe jejich projevy. Ultrafialové záření zanechává zvýšenou pigmentaci pokožky, tedy opálení, a infračervení záření vnímáme jako teplo. A jaké záření využívá solux lampa? Solux terapie je založena na příznivých účincích tepla, využívá tedy infračervené záření.

Solux lampa – jak funguje?

Solux lampa je vlastně umělým zdrojem infračerveného záření. Žárovka lampy je nažhavená na vysokou teplotu a je krytá červeným, případně modrým filtrem, který omezuje viditelnou část světelného spektra. Záření produkované solux lampou dobře proniká vodou i tkáněmi a má schopnost dostat se i do hlubších vrstev kůže a podkožního vaziva. Barva filtru hraje v terapii svou roli – zatímco červený filtr podporuje pronikání do hloubky, modrý filtr intenzitu záření omezuje. Záření zahřívá tkáně, což zlepšuje jejich prokrvení, zrychluje metabolismus a ulevuje od bolesti. Solux lampa navíc pomáhá tělu získávat vitamín D, který je jinak vytvářen slunečním zářením.

Solux terapie má léčivé účinky v mnoha oblastech

Solux terapie má široké využití a její příznivé účinky na zdraví se využívají v mnoha různých oblastech. Lampa produkuje tzv. suché teplo. Mokré teplo, kterého dosáhneme například sprchováním nebo horkou koupelí, často může některé problémy ještě zhoršit – jedná se například o bolesti pohybového systému, části páteře nebo i hrudního koše. Právě v těchto případech má suché teplo nezastupitelnou roli.

  • Využití má solux lampa v kosmetice a dermatologii. Tepelné záření zvyšuje vstřebávání látek z kosmetických produktů do pleti a prokrvením tkání omlazuje pleť. Příznivě působí i při léčbě dermatologických problémů jakými jsou atopický ekzém, lupénka nebo akné.
  • Teplo vyzařující z lampy můžete aplikovat také na prohřátí dýchacích cest, což pomáhá léčit chřipku a nachlazení.
  • Solux lampa se využívá také k prohřívání kloubů při revmatu nebo namožených svalů, celkově ulevuje od bolesti a napětí.  
  • Prokázaný pozitivní vliv má terapie také na kojící ženy, které mají s kojením problémy, často totiž může docházet ke vzniku zánětů ze zadrženého mléka. Nahříváním solux lampou napětí v prsou povolí a mléko se uvolní.
  • Tím ale výčet příznivých účinků solux terapie nekončí, léčivé teplo působí také na blokádu krční páteře, zánět středního ucha, bolesti zubů, malá poranění nebo při sportování a léčebné gymnastice.
  • Nahřívání solux lampou je také jednoduše příjemné a může se použít pro relaxaci a uvolnění napětí.

Jak na solux terapii?

Jak vlastně solux terapie probíhá? Světlo se aplikuje ze vzdálenosti asi 60 centimetrů od požadované části těla po dobu 15 až 20 minut. Chcete-li solux terapii vyzkoušet, máte několik možností. Terapii mají v nabídce lázeňská i kosmetická centra, lampu je zároveň možné koupit a využívat ji pravidelně dle svých potřeb.

Pokud o fototerapii slyšeli poprvé a máte zájem ji vyzkoušet, navštivte některé z lázeňských, masážních nebo kosmetických center a zaplaťte si jednorázovou proceduru. Cena 15 minut se solux lampou se pohybuje okolo 50 korun. Pokud se rozhodnete pro pravidelné domácí provádění terapie, můžete si vybrat z široké nabídky lamp, které jsou k dostání v obchodech s elektrospotřebiči nebo ve zdravotnických potřebách. Cena infračervených lamp se pohybuje průměrně od jednoho do dvou tisíc korun. Lampy můžete dovybavit i nastavitelnými stojany a zásobit se náhradními žárovkami.

Fototerapie je až na výjimky bez rizika

Možné vedlejší účinky fototerapie se většiny lidí netýkají, mohou je tak využívat i těhotné ženy nebo malé děti. Lampy by však rozhodně neměli používat jedinci přecitlivělí na světlo nebo ti, kteří využívají léčiva s fototoxickými účinky (jedná se například o třezalku, ketoprofen nebo některá antibiotika). Lampy nevyzařují škodlivé UV záření, přesto by se to s aplikací nemělo přehánět, při nahřívání obličeje je určitě dobré zavřít oči. Nemusíte se žádných vedlejších účinků příliš obávat, vyplatí se řídit reakcemi vlastního těla. Je-li pro vás fototerapie nějakým způsobem nepříjemná nebo u vás dojde po její aplikaci ke zhoršení zdravotního stavu, určitě s ní raději přestaňte a poraďte se s odborníkem.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.