Termoterapie: Léčba pomocí tepla či chladu tlumí bolest

img

Termoterapie se řadí mezi tradiční lázeňské procedury, používající se k tlumení bolesti, léčbě řady onemocnění i k posílení zdravotního stavu. V rámci termoterapie rozeznáváme různé přístupy, založené na přivádění nebo odvádění tepla. Pozitivní termoterapie je taková, během které je teplo do organismu přiváděno, opačným typem je termoterapie negativní, u které je teplo odváděno. Tento druhý typ lázeňské péče se označuje také jako kryoterapie.

Rozdělení termoterapie

Způsobů, jak léčit pomocí chladu či tepla, existuje celá řada. Každý typ této lázeňské procedury přitom vede k různým účinkům a volí se na základně konkrétních požadavků. Již v samotném úvodu jsme termoterapii rozdělili na pozitivní a negativní podle toho, zda je teplo do organismu přiváděno či z něj odváděno působením teplých či studených podnětů. Lázeňská procedura tohoto typu přitom může být vzestupná nebo sestupná, tj. dochází k postupnému zvyšování či snižování teploty. Specifickým druhem termoterapie je střídavá procedura, během které dochází střídavě k oteplování a ochlazování organismu.

Je-li cílem lázeňské procedury působení teploty na celé tělo, jedná se o termoterapii celkovou. Cílem však může být působení jen na konkrétní část těla, poté jde o terapii lokální. Rozdílné metody lze pozorovat také z hlediska způsobu ovlivňování teploty organismu. U ohřevu jde zpravidla o přístup kontaktní, kde dochází k přímému oteplování přiložení teplého či horkého předmětu (obvykle obkladu). Protikladem je pak bezkontaktní ohřev, který může být vykonáván různými metodami, od ohřevu indukčního po mikrovlnný. Podobné dělení existuje také u termoterapie negativní.

NÁŠ TIP:

Přečtěte si také náš článek na téma další léčebné procedury Mechanoterapie - lázeňská péče a rehabilitace, kterou zvládnete i doma!

Pozitivní termoterapie a její účinky

Celkové i lokální oteplování vede k řadě pozitivních účinků. Na náhlou změnu teploty, tedy na horký podnět, reaguje v první řadě cévní systém. Nejprve dojde k zúžení, záhy k rozšíření cév. Takový stav dochází při lázeňské proceduře na typu okamžité změny teplot, jde-li však o vzestupnou proceduru, cévy se rozšíří prakticky okamžitě. Pozitivní termoterapie má kladný vliv na svaly, uvolňuje je a s nimi i křeče.

Z toho důvodu se tepelná termoterapie doporučuje sportovcům pro zkvalitnění regenerace a uvolnění svalů, ale i všem, které trápí křeče a křečové žíly. Tento typ lázeňské procedury vede k celkovému zlepšení funkce orgánů, povzbuzuje imunitní systém a současně tlumí bolest. Lokální terapie teplem se proto často využívá jako účinný analgetický prostředek ke zmenšení pocitu bolesti.

Typy lázeňských procedur pozitivní termoterapie

V rámci lázeňské i domácí péče se můžete setkat s různými přístupy pozitivní termoterapie, lišící se především v teplotě podnětu a prostředkem, díky kterému dochází k celkovému či lokálnímu oteplení.

  • Parafínové zábaly – jedním z nejvyužívanějších typů pozitivní termoterapie jsou bezpochyby parafínové zábaly. Princip spočívá v přikládání zábalů ze speciálního vosku na bázi destilace ropy. Pro snadnější odstranění vosku po lázeňské péči se používá parafínový olej. Teplota parafínu nepřesahuje 55 °C a po nahřátí se nanáší na jednotlivé části těla. Aplikuje se nejčastěji na části pohybového aparátu, které jsou bolestivé, obvykle na bolestivé klouby či tam, kde dochází k nedostatečnému prokrvení. Do parafínu lze namáčet ruce či pokládat speciální parafínové pláty na páteř nebo rameno. Při celkové temoterapii parafínovými zábaly se parafín nanáší štětcem a roztírá se po celé ploše těla.
  • Parafínové směsi – kromě obkladů z čistého parafínu lze v rámci pozitivní termoterapie aplikovat i různé druhy parafínových směsí. Oblíbená je tzv. paraligno lázeňská procedura, u které dochází k aplikaci směsi čistého parafínu a rozdrceného dřeva z břízy. Směs na bázi speciálního bahna a parafínu se označuje jako parafango bataglia.
  • Lavatherm – za účelem celkového prokrvení organismu se používá metoda lázeňské procedury lavatherm. Zde dochází k přikládání různě velkých sáčků se speciálním gelem, které se při narušení struktury začne zahřívat. Lavatherm lze aplikovat i v domácím prostředí, pomůže při křečích, bolestech svalů či celkovému pocitu zimy. Je třeba sledovat, jak konkrétní organismus na teplo z tohoto zdroje reaguje, lavatherm totiž může způsobit vznik zánětu.
  • Horké obklady – používají se v oblasti rehabilitace i lázeňské péče. Dělí se na dva typy – vlhké obklady a suché obklady.
  • Sauna – možná si to neuvědomujeme, ale významným typem celkové termoterapie jsou sauny. Jsou nedílnou součástí lázní i welnness center.

Účinky negativní termoterapie

Nyní se přesuneme od tepla ke chladu. Jak ochlazování působí na naše tělo a organismus? Podobně jako u pozitivních procedur i zde dochází k analgetickým účinkům a k roztahování cév. Negativní termoterapie však především uklidňuje a zpomaluje celý metabolismus. Vyvolá zpomalení činnosti srdce a také prohloubení dýchání. Doporučuje se k tlumení zánětů, současně je skvělým prostředkem pro tlumení otoků.

Typy lázeňských procedur negativní termoterapie

I v oblasti ochlazování lze v rámci lázeňské péče vyhledat různé metody a přístupy, lišící se ve způsobu ochlazování a typu podnětu.

  • Pobyt v kryokomoře – mezi nejúčinnější typ kryoterapie je krátkodobý pobyt v kryokomoře. Průběh tohoto typu lázeňské péče je specifický a zasloužil by si mnohem více prostoru. Pro obecné představení metody však postačí vědět, že osoba vchází do speciálního chladového boxu o teplotě až -180 °C. Aby pro organismus nebyla extrémně nízká teplota šoková, je v předsíni osoba vystavena teplotě -20 až -50 °C. K ochlazení však dochází jen na dobu několika málo minut, v kryokomoře je navíc velmi suchý vzduch, proto nedochází k přimrzání. Osoba se však musí pohybovat co nejméně, aby nedocházelo ke vzniku potu, který by mohl způsobit problémy.
  • Studené obklady – studené obklady, označovány jako Priessnitzovy, se používají k lokálním metodám negativní termoterapie. V rámci lázeňské péče se aplikují tři vrstvy – studený obklad, igelit, suchý teplý obklad. Tato lázeňská procedura se používá při suchém kašli, angíně i silných horečkách.

Je zřejmé, že termoterapie je komplexní oblastí, která se dále větví se do řady dílčích přístupů. Rozhodně jsme se nesnažili pokrýt všechny existující přístupy, spíše jsme chtěli nastínit rozmanitost tohoto oboru a představit různé metody, které vás při návštěvě lázní, rehabilitace či wellness centra mohou potkat.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.