Akvaristika pro začátečníky
08. 09. 2020 Přečteno: 1895x

Akvaristika pro začátečníky: Jak vybrat a založit akvárium

Přitahuje vás akvaristika? Rady ohledně chovu rybiček, těch prostě není nikdy dost. Jak ale vůbec začít? První koupě akvária a veškerého důležitého příslušenství je zásadním krokem budoucího chovatele akvarijních rybek.

Na čem závisí výběr akvária?

Výběr akvária by určitě neměl záviset na ceně. Ne že byste si museli připlatit až příliš, dívejte se však na samotné zboží spíše než na cenu. Pořiďte si lepené akvárium o vhodném objemu, do něj kvalitní osvětlení i filtr. Každý milovník zvířat si uvědomuje, že svět pod hladinou je stejně fascinující a složitý jako nad ní a rybičkám nestačí voda a žrádlo.

Akvaristika pro začátečníky znamená něco, co vyžaduje ze začátku hodně přípravy. Třikrát měř, jednou řež. Při výběru velikosti akvária si nastudujte, kolik prostoru potřebují konkrétní druhy ryb, které budete chtít chovat: v jak velkých skupinách by se měly chovat a jak moc jsou pohyblivé. Další otázkou, která s tímto souvisí, je, které druhy ryb můžete chovat spolu.

Čtěte také:

Vodní filtry zbaví pitnou vodu škodlivin

Čím větší akvárium, tím samozřejmě lépe – nejenže je tam místo k pohybu, ale voda si lépe udržuje svou čistotu. Omezuje-li vás prostor v pokoji, nakupte jen takové rybky, kterým v daném objemu vody bude dobře.

Akvaristika pro začátečníky: Filtr do akvária a další přístroje k udržování prostředí

Tyto části akvária musí správně fungovat, chcete-li být úspěšní v akvaristice. Rady často obsahují doporučení, že při zakládání akvária jsou tato zařízení naprosto stěžejní.

Filtr by měl být dost velký a pomalý, aby dokázal správně pohlcovat nečistoty a nečeřil příliš vodu, která by tím byla překysličená. Doporučují se hlavně externí filtry, které v akváriu nezabírají místo. Správný filtr má vodu udržovat v optimálním pH 6,6-7. Co se vody týče, nesmí být ani tvrdá, proto je lepší vodovod než voda ze studny. Vodu nechte nejdříve odstát.

Existují filtry, které vodu zároveň ohřívají. Pokud kupujete ohřívač zvlášť, vybírejte podle objemu vody.

K osvětlení akvária se dříve používaly zářivky, dnes dejte na úspornější LED světla. Dobrá LEDka do akvária je taková, která svítí pronikavě, táhne se po celé délce a její světlo se skládá ze studenějších i teplejších diod. Svítit by se mělo okolo 10 hodin denně, o tyto intervaly se postará časový spínač.

Jak zařídit akvárium, aby se rybky cítily jako doma

Poté, co akvárium pořídíte, vyčistěte ho a na zadní stěnu nalepte speciální tapetu s pozadím, nebo si vyrobte zadní desku dle vlastního uvážení. K vymývání akvária nepoužívejte přípravek na nádobí, jeho zbytky by ublížily rybám! Nyní nastal čas, abyste zařídili dno akvária.

Správný substrát do akvária by neměl mít ostré hrany a neměl by obsahovat vápenec, který škodí rostlinám i rybám. Akvarijní štěrk, který se prodává, někdy bohužel obsahuje vápenité kamínky (test: reagují s octem). Proto také nedekorujte žádnými mušlemi a ulitami, sladkovodní rybičky vápník ve vodě nesnáší. Použijte křemičitý písek a štěrk, který je vhodné nejdřív převařit či přemrazit.

Co se týče rostlin, nasaďte je cca den po částečném napuštění akvária. Protože se vodní rostliny živí trusem ryb, doporučuje se ze začátku použít takzvaný aktivátor dna, který rostlinkám pomůže růst, než se trus nasbírá. Hnojení by ale mělo nastat až za pár dnů od zasazení. Jaké rostliny vybrat, to je individuální, ale měly by to být takové, které ladí k daným druhům ryb.

Jak zaběhnout akvárium a jak je udržovat

Jak zařídit akvárium, to už jsme se dozvěděli. Proces, který nastartuje ekosystém ve skle, takzvané zaběhnutí, trvá několik dní. Po nasazení rostlin přidejte šneky a pár řasožravých rybek, teprve za několik dní další ryby.

Akvárium by se mělo čistit co dva týdny, čistěte také filtr. Nepoužívejte chemii! Velmi záleží na chemické rovnováze a mikrobiologickém stavu vody. Pozor dávejte hlavně na dusitany, jejichž výskyt se dá zjistit chemickým testem.

Netradiční akvaristika: V čem se odlišuje mořské akvárium?

Akvaristika pro začátečníky, to je většinou klasické sladkovodní akvárium, které už samo o sobě je ze začátku velkou investicí. Většina rybiček do akvária, které jsou k sehnání, žije přirozeně ve sladkých vodách – vyrobíte prostředí tropické řeky, napustíte vodu z kohoutku. Někteří by však chtěli doma kousek moře, a tak si troufnou na slanovodní akvárium.

Provoz mořského akvária je náročnější v tom, že potřebujete speciální sůl, abyste vytvořili autentickou mořskou vodu. Celková údržba prostředí vám zabere pravděpodobně více péče. Pokud jste však oddaným milovníkem mořského světa a chcete mít doma krásné a drahé korály, mořské koníky, škeble a klauny, bude vám to stát za to.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Elektromontáže, s.r.o.: elektromontážní práce a projekční činnosti, Lety u Dobřichovic

Společnost Elektromontáže, s.r.o. se sí…

Uzeniny Příbram, a.s.

Uzeniny Příbram, a.s.

Vladimír Hanzelín - Solární panely Brno: realizace solárních systémů

Vladimír Hanzelín se…

Obec Zálší – nechte se uchvátit krásnou přírodou i okolím

Malebná obec Zálší