Chameleon terárium
05. 03. 2019 Přečteno: 4583x

Gekončík noční je oblíbený pro svou nenáročnost. Ještěrka vás bude bavit hlavně večer

Chcete nevšedního, malého, nenáročného a aktivního mazlíčka, se kterým nebude nuda? Gekončík noční je roztomilý ještěr, který je aktivní především za šera a za tmy. Obratné pohyby na skalách i stromech jim umožňují prsty opatřené přísavkami. Dožívá se až 10 let a rozhodně se s ním pobavíte. Ideální je pro chovatele začátečníky, kteří chtějí nenáročného mazlíčka. Pojďme se podívat na to, co vše gekončík noční ke spokojenému životu potřebuje.

Gekončík je oblíbené zvíře pro teraristiku

Gekončík noční je rozšířený v tropech a subtropech celého světa. Jedná se o gekona, který pochází z Afghánistánu, Íránu, Pákistánu a severovýchodní Indie. Jeho domovem jsou pouště, polopouště a travnaté savany.

Čtěte také:

Mazlíček nejen pro milovníky teraristiky. Jak na chov agamy vousaté?

Jak už název napovídá, je akční především v noci. Přes den spíše odpočívá, ovšem se soumrakem je už čilý a vyráží na lov. Dorůstá délky maximálně 30 cm a dožívá se přes 10 let. Zajímavostí je, že od jiných gekonů se liší pohyblivými víčky, tudíž na vás bude i pomrkávat.

Chov gekončíka nočního je nenáročný i pro začátečníky

Velkou výhodou gekončíka je jeho nenáročnost na chov. Kromě pravidelného stravování a čištění terária nevyžaduje téměř nic. Chovat můžete jednoho, ale i skupinku. Mnohem lepší je pořídit si rovnou dva. Nemají rádi samotu a jsou společenští. Pozor však na to, abyste měli v teráriu jen jednoho samce. Kdybyste měli více samců, tak by docházelo k šarvátkám a bojům.

Gekončíci jsou velmi teritoriální. Jednoho samečka je potřeba rozptýlit, aby věnoval pozornost aspoň dvěma samičkám. Ideálně byste měli mít na jednoho samečka 3 až 5 samic. Samice mezi sebou problém nemají a snášejí se dobře.

Terárium pro gekončíka musí být dobře vybavené

Terárium pro jednoho gekončíka by mělo být velké alespoň 50 x 50 x 40 cm. Pokud se rozhodnete chovat více jedinců, pak samozřejmě pořiďte i větší terárium. Jako substrát můžete použít křemičitý písek a lignocel v poměru 1:1. Připravit byste měli také nějaké úkryty, a to třeba v podobě rozpůlených kokosových ořechů.

Chybět by neměly ani kameny, kořeny, rostlinky a miska na vodu. K dostání jsou také úkryty v podobě jeskyní, kam se může gekončík schovat a přes den odpočívat. Vhodné je také umístit do terária osvětlení v podobě žárovky. Teplota v teráriu by měla být 25 °C, pod žárovkou i 35 °C.

Na čem si gekončík noční nejvíce pochutná? Na červech a cvrčcích

Mezi gekončíky nenajdete žádné vybíravce. Nenároční jsou i na to, co jim dáte pod nos. Jsou to hlavně hmyzožravci, tudíž si nejvíce pochutnají na:

  • červech
  • cvrčcích
  • kobylkách
  • sarančatech

Podávat jim ale můžete také malé myši nebo šváby. Krmíme je tak, aby vždy vše snědli a nenechávali v teráriu zbytky potravy. Nesežraný hmyz je může obtěžovat. A jak často gekončíky krmit? Určitě ne každý den. Pochoutku jim můžete servírovat ob den.

Zazimování genkončíka je nezbytné. Trvá až 3 měsíce

Gekončík potřebuje 1 až 3 měsíce klidu a je potřeba ho zazimovat. Teplotu necháme klesnout na 20 °C. Je ale potřeba mazlíka bedlivě hlídat. Jakmile začne hubnout, zazimování přerušte. Po celou dobu ale nezapomínejte dávat ještěrce potravu a vodu.

Po zazimování přichází doba páření. Nebojte se, když se sameček zakousne samici za krk. Nechce jí ublížit, ale chystá se k páření a oplodnění samičky. Po zhruba 2 nebo 3 týdnech snese samice vejce. Vajíčka v teráriu ale nenechávejte! Umístěte je do inkubátoru se stálou teplotou a vlhkostí.

  • vlhkost by měla být mezi 70 až 90 %
  • při teplotě cca 31 °C se rodí samci
  • při teplotě cca 27 °C se rodí hlavně samičky

Rozhodli jste se pro gekončíka nočního? Pak jedině od chovatele

Pokud vás chov tohoto netradičního mazlíka zaujal a uvažujete o jeho pořízení, pak vybírejte mláďata jen od důvěryhodného chovatele. Můžete si být jisti tím, že bude váš nový člen rodiny zdravý a v pořádku, navíc vám může chovatel poskytnout i užitečné rady do začátků. Pro chov gekončíka není potřeba speciální povolení, registrace ani poplatky.

A jak poznat, že je zvířátko v pořádku?

  • má dobrou kondici a baculatý ocásek
  • nemá rány a odřeniny
  • má všech 5 prstů
  • mládě je dokonale svlečené
  • má čistou tlamu, nozdry a okolí kloaky
  • při pokusech o chycení je aktivní, ale nekouše

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 1

  • Martin Šíma
    12. 1. 2024 | 11:13
    Prosím, raději to smažte, než se podle toho bude někdo řídit. Je tam tolik chyb o chovu až hanba. Nebudu je zde vypisovat. Ale už jen ten začátek, že Gekončík noční má přísavky, ach jo.

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…