Barva kočky a její vliv na povahu: Mýtus, nebo fakt?
Může zbarvení koček mít vliv na jejich temperament, nebo je to pouhopouhý rasismus? Slovo „rasa” předznamenává, že se budeme také bavit o kočičích plemenech. Ta už mohou s povahou souviset více. Kočku nelze soudit podle obalu, o tom žádná. Proč jsou ale v kultuře zažité různé významy barev koček? Můžeme snad najít nějaké zajímavé souvislosti?
Vliv albinismu na zdraví a povahu zvířat
Co barva jistě může nějak ovlivnit, je zdraví. To se týká konkrétně albínů. Lidé a zvířata s albinismem nejsou chráněni proti slunci a mívají horší zrak. U zvířat je problém jejich nápadnost, pro kterou mohou být lehko ulovena. Psi a kočky s albinismem nebo jenom s modrýma očima prý mají velké riziko ohluchnutí, ale tento mýtus už byl prošetřen.
Povaha by neměla s albinismem souviset. Oči albína jsou citlivější na světlo a kočka zavírající často oči před světlem se může jevit plachá. To však už je trochu oslí můstek. Albíni mohou sdílet určité vlastnosti na základě genetické příbuznosti.
Zbarvení koček je bílé poměrně často, většinou to ale není albinismus. Kočka albín je nejen bílá, ale má i velmi světlé a narůžovělé oči. Částečný albinismus je běžnější. Zbarvení některých orientálních plemen stojí na částečně albínských genech.
Existují stereotypy o zbarvení koček?
V povědomí lidí je hlavně černá kočka, o které se říká, že přináší smůlu a že patří k čarodějnictví. Povahu to moc nepopisuje. I jiná zbarvení koček však mohou v lidech vyvolávat určité představy o daných zvířatech, včetně temperamentu.
Doktorka Mikel Delgado, odbornice na kočky, vedla v roce 2012 průzkum veřejného mínění o povaze různých barev koček. Ukázala se tak jistá tendence lidí přisuzovat daným barvám koček povahové vlastnosti. Z výsledků vyšlo, že respondenti považují obzvlášť často rezavé kočky za přátelské, bílé za stydlivější, tříbarevné kočky jsou prý spíše nevrlé. U černých koček vyšly méně výrazné rysy, což může souviset se stereotypickou záhadností těchto čarodějných tvorů.
Plemena koček mívají typické povahové rysy
Že by zbarvení koček mělo vliv na povahu, se ale jeví nepravděpodobné. Žádná souvislost těchto dvou proměnných nebyla dokázána. Smysl to dává u některých barev a kreseb typických pro konkrétní plemena koček. Pak to však je samozřejmě o plemeni a ne barvě jako takové.
Soudit kočku dle rasy je celkem nefér. Obecně však má většina ragdoll koček povahu jinou než většina perských nebo jiných koček. Na rozdíl od lidí se totiž zvířata selektivně šlechtí a fyzická charakteristika tedy může být více propojena s povahou.
Přečtěte si také: Ragdoll koťata jsou jako hadrové panenky s úžasnými vlastnostmi
Plemena se specifickým zbarvením a jejich charakteristika
Podle barvy snadno poznáte například britskou kočku. Povaha této krásky s šedomodrým kožichem a oranžovýma očima je většinou klidná, vyrovnaná a milá. Britky však ve skutečnosti mohou mít i jiná, méně zažitá zbarvení.
Světlé tělo s tmavším obličejem mívá ragdoll kočka. Povaha tohoto plemena je velmi mazlivá, společenská a zvědavá. Podobné zbarvení má i siamská kočka, včetně modrých očí. Tělesné proporce a geny však má naprosto odlišné. Přesto s ní sdílí inteligenci a přátelskost vůči lidem. Plemen s tmavým obličejem a nohama je ve skutečnosti ještě více. Tomuto zbarvení se říká colourpoint.
Tříbarevné kočky se vyskytují například v rámci plemene manx, perská kočka nebo norská lesní kočka. Mají-li však nějakou společnou vlastnost nezávislou na plemeni, pak to bude možná souviset spíše s pohlavím. Trojbarevná srst se projevuje jen u chromozomů XX. Občas se narodí trojbarevný kocour, ale většinou je neplodný.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků