Nemoci akvarijních ryb
27. 03. 2018 Přečteno: 15138x

Beta bojovnice je agresivní rybka s nádherným zbarvením

Beta bojovnice nebo také Bojovnice Pestrá je velmi aktivní a překrásně zbarvená rybka, která mezi akvaristy patří k nejpopulárnější druh. Pochází z oblasti jižní a jihovýchodní Asie. Proto je potřeba přizpůsobit její život těmto podmínkám. Ohledně chovu se vyskytuje mnoho mýtů a polopravd. My vám prozradíme, jak se nejlépe o akvarijní rybku starat a čeho se vyvarovat.

Beta bojovnice se chlubí pestrým zbarvením

Akvarijní rybka beta bojovnice, pocházející z Asie, žije v bažinách, močálech a rýžových plantážích. Dorůstá délky až 7 cm a pokud se o ni budete dobře starat, vydrží vám až 3 roky. Poznáte ji velmi snadno, jelikož málokterá rybička se může pyšnit tak nádherným zbarvením, jako má právě bojovnice. Nejčastějšími barvami jsou modrá, zelená a červená. Především samci, kteří jsou také větší, se vyznačují závojovými a širokými ploutvemi.

Čtěte také:

Nejoblíbenější akvarijní rybičky a jak se o ně starat

Beta bojovnice je agresivní ryba s touhou po krvi

A proč se jí říká bojovnice? Kvůli silné agresi, kterou projevují hlavně samci vůči sobě, ale také vůči samičce, a to po nakladení jiker. V Asii se dokonce využívají na rybí zápasy. Při bojové pozici roztáhne samec ploutve a snaží se svého soka zastrašit. Jestli chováte jen jednu rybku a chcete vidět ploutve v celé kráse, stačí, když ke stěně přiložíte zrcátko. Samec uvidí sebe jako soka a dá se do bojové pozice. Proto se doporučuje chovat jednoho samce nebo samce a dvě samice.

Beta bojovnice- chov je vhodný jen s některými rybkami

I když je agresivní, můžete ji chovat s jinými rybami. Ovšem pozor! Některé ryby jsou pro chov společně s bojovnicí nevhodné:

  • Parmičky
  • Kardinálky
  • Pancéřníčci
  • krevetky
  • Neonky
  • fantomové
  • Krunýřovci
  • Tetry

Bojovnice potřebuje hlavně dostatek prostoru. Pokud vám někdo bude tvrdit, že stačí malé akvárium, nenechte se napálit. Dostatečný prostor pro život a akvárium s úkryty je pro rybu nezbytný.

Beta bojovnice- chov vyžaduje dobře vybavené a velké akvárium

Akvárium by mělo být pro jednu rybku velké alespoň 15 litrů. Pokud se rozhodnete chovat samce a dvě samice, doporučuje se 30 až 50 litrové akvárium. Jelikož nemá beta bojovnice žábry, nepotřebuje akvárium vzduchové zařízení. Ryba se nadechuje nad vodou. Nutné je však opatřit si krycí sklo, protože okolnější vzduch je chladnější a rybička by se mohla snadno nachladit.

Voda musí být teplá alespoň 24-27 stupňů Celsia. Vhodné je vybavit akvárium také topným tělískem s termostatem a teploměrem, abyste mohli hlídat teplotu vody. A co ještě nesmí v akváriu chybět?

  • Živé rostliny (rohatec křídlatý, zákruticha šroubovitá, nepukalka ouškatá, apod.)
  • Volně plovoucí rostliny (růžkatec ponořený nebo trhutka plovoucí)
  • Písek na dno akvária
  • Kameny, dřevo, rašelinové kořeny
  • Vybavení akvária záleží jen na vás. Můžete upustit uzdu své fantazie, protože čím více úkrytů a schovávaček, tím lépe.

Jak rybku bojovnici krmit?

Ve volné přírodě je beta všežravec. Jestli ji chcete krmit dobře a zdravě, ideální jsou:

  • Suché vločky
  • Granulová krmiva
  • Sušené nitěnky
  • Dafnie

Pestrá strava je pro rybku stejně důležitá jako u lidí. Proto byste ji neměli krmit jen jedním druhem krmiva. A jak často krmit? Doporučuje se dvakrát až třikrát denně. Bojovnice se dokážou přejíst, proto byste jim neměli sypat příliš krmiva. Střídmost se vyplácí.

Jak bojovnici chránit před nemocemi?

I ryby mohou být občas nemocné. Mezi nejčastější nemoci bojovnice patří plíseň a bakteriální rozpad. Jak nemoci rozeznat a rybku před nimi ochránit?

Plíseň

Tu poznáte velmi snadno. Rybka má na těle bílé až nažloutlé chomáčky plísně. Důvodem je nízká teplota v akváriu i špatná kvalita vody. Proto je nutné vodu pravidelně měnit po 48 hodinách a zvýšit teplotu na 27 stupňů. Po pár dnech plíseň zmizí. Jestli si chcete být jisti, že se nemoci zbavíte, použijte dezinfekční přípravky, jako například zeleň malachitovou.

Bakteriální rozpad

Bakterie napadají tělo rybičky a dochází k rozpadu ploutví. Ploutvičky se rozpadají od okrajů, což všímavý chovatel určitě bez problémů rozezná. Nutné je nemocnou rybku dát do karantény, aby nedošlo k nákaze ostatních rybiček. Následuje výměna vody, čištění a dezinfekce. Prevencí je pravidelná výměna vody i rozmanitá strava.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 3

  • Jana Fejtová
    27. 11. 2018 | 09:50
    Milá redakce,děkuji za odpověď.Podrobně jsem betu prohlédla.Nikde žádné tečky ani povlak.Jediné,co se mi nelíbí, je změna ploutví.Jsou slepené a nevím,jak jinak to nazvat,ale jsou takové vypelíchané.Ještě jednou,děkuji,Jana
  • Redakce
    27. 11. 2018 | 09:18
    Dobrý den, Jano, možná se ani nejedná o nemoc, nemůžeme spolehlivě říct, co by rybce mohlo být, když ji nevidíme. Určitě betu prohlédněte, jestli u ní lze pozorovat nějaké další příznaky - například povlak, bílé tečky, změnu na ploutvích aj. Podle příznaků pak lze lépe určit o jaký problém se jedná. Pokud žádné příznaky nepozorujete a jde jen o změnu chování, je možné, že beta nemá vyhovující podmínky v akváriu. Především ji může být malé, vhodné akvárium by mělo mít 20 litrů a více a určitě je potřeba kvalitní filtrace s nížším výkonem a správná teplota. Zkontrolujte tedy, jestli má rybka vše, co je potřebné pro chov. Informací o akvaristice najdete spoustu a určitě vám rádi poradí i v chovatelských potřebách. Pokud však má přes tři roky, je možné, že přirozeně ztrácí akvitiu. Je to úctyhodný věk pro betu. Mějte se hezky, redakce SZ.
  • Jana Fejtová
    25. 11. 2018 | 10:26
    Dobrý den,mám betu bojovnici už přes 3 roky.Ale posledního půl roku se už jenom povaluje.Je v malém akvárku a přesto jí dělá problém vyplavat nahoru k hladině,kde ráda sedí na malé vzduchotechnice.Jaká je to nemoc?Děkuji za odpověď.Jana

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Elektromontáže, s.r.o.: elektromontážní práce a projekční činnosti, Lety u Dobřichovic

Společnost Elektromontáže, s.r.o. se sí…

Uzeniny Příbram, a.s.

Uzeniny Příbram, a.s.

Vladimír Hanzelín - Solární panely Brno: realizace solárních systémů

Vladimír Hanzelín se…

Obec Zálší – nechte se uchvátit krásnou přírodou i okolím

Malebná obec Zálší