Bizoni v ČR a jejich chov. Kolik jich u nás žije?
Bizoni jsou fascinující zvířata, která je možné spatřit dokonce i v naší domovině. Pojďme se tedy pozastavit nad tím, jak se jim daří u nás v České republice a jak to momentálně vypadá s jejich chovem.
Bizoni dříve bývali v Evropě zcela běžní
Bizoni jsou velká zvířata z čeledi turovitých, která se vyskytují převážně v Severní Americe a jsou s ní tudíž neodmyslitelně spjati. Avšak i v Evropě mají své zastoupení. Evropští bizoni byli původně rozšíření po celé Evropě včetně území České republiky, před přibližně tisícem let však byli tito bizoni prakticky zcela vyhubeni. V posledních desetiletích však i v České republice začal opětovný chov bizonů evropských, který byl zahájen jakožto projekt na ochranu tohoto silně ohroženého druhu.
Ačkoliv se tedy tento druh bizonů původně vyskytoval po celé Evropě, tak dnes jej lze nalézt již pouze v chovech, nebo v omezeném počtu v divočině - nikoliv však v ČR. Jaké odlišnosti vlastně panují mezi bizonem evropským a bizonem americkým? Nejvíce signifikantními rozdíly jsou, že evropský bizon má menší hlavu než bizon americký a zároveň světlejší srst.
Chov bizonů v České republice. Kde je můžete spatřit?
V České republice se bizoni chovají v zoologických zahradách nebo na farmách, kde slouží k produkci masa nebo jsou využíváni jakožto atrakce pro návštěvníky. Chov bizonů v České republice je každopádně relativně přísně regulován, a to zákony o ochraně zvířat a předpisy Evropské unie. Chovatelé musí splňovat celou řadu požadavků ohledně ustájení, krmení a péče o zvířata. Bizoni jsou totiž velká a silná zvířata, která vyžadují odpovídající prostory a péči, aby mohla být chována ve vyhovujících podmínkách.
Bizoni v České republice žijí v zajetí v chovatelských zařízeních nebo v rezervacích. Kam konkrétně se můžete vydat, abyste spatřili bizona na vlastní oči?
Jmenovitě mezi nejznámější chovy bizonů v ČR patří například Bizoní farma v Červeném Kostelci, Bizoní chov v Jindřichově, Bizoní chov v Čejkovicích či Bizoní farma v Hříští. Stejně tak místem, kde je možné vidět na vlastní oči bizony, v tomto případě bizony americké, je i ZOO Praha. Stejně tak bizony má ve své péči i několik dalších zoologických zahrad a safari parků v ČR.
Důvody chovu bizonů v ČR
Proč se vlastně bizoni v České republice chovají? Hlavní důvody pro chov bizonů jsou již zmíněná ochrana druhu a zachování.
Dále se bizoni na našem území chovají i na maso, neboť jsou jsou zdrojem kvalitního masa, které je bohaté na bílkoviny a zároveň obsahuje pouze malé množství tuku. Bizoni taktéž produkují mléko, které se používá k výrobě různých druhů sýrů a jogurtů. Avšak jejich chov v ČR rozhodně není pouze kvůli jídlu.
Jaké další důvody existují? Bizoni pomáhají zvyšovat turistický ruch, neboť jsou často k vidění v zoologických zahradách a na farmách, které nabízejí návštěvníkům možnost pozorovat je a dozvědět se více o jejich chovu a biologii. Stejně tak bizoni produkují kvalitní kožešiny, jež se využívají k výrobě koženého zboží, jako jsou klobouky, bundy nebo boty.
Věděli jste, že bizoni mohou být využíváni dokonce i jakožto zdroj biopaliva, jelikož jejich trus obsahuje vysoký podíl methanu?
Jak je to s počtem bizonů v ČR?
Ačkoliv neexistují oficiální statistiky monitorující přesný počet bizonů žijících v České republice, tak odhadem v ČR žije asi 150 až 200 bizonů. Jak již bylo zmíněno, tak i u nás existuje několik chovů bizonů, jež se věnují chovu bizonů pro maso, mléko a z dalších výše popsaných důvodů. Tyto chovy jsou nicméně většinou malé. Navíc se na území ČR nevyskytují volně žijící bizoni.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků