Blecha kočičí dokáže potrápit nejen vašeho mazlíčka, ale i vás. Může totiž přenášet různé zákeřné nemoci
I když je blecha kočičí nenápadný parazit, dokáže natropit spoustu škody. Otravuje nejen kočku, ale dokáže se přenést i na člověka, kterému může způsobit několik nemocí, jako je třeba tasemnice nebo myší skvrnivka. Důležité je zakročit při problému ihned a blech se co nejrychleji zbavit. Jestli jste se s blechami ještě nesetkali, rádi vám poradíme, jak je poznat, zbavit se jich a jaká je prevence, abyste byli vy i kočka v bezpečí.
Kočičí blechy jsou malým, ale nebezpečným parazitem
Blecha kočičí je mikroskopický parazit, který dosahuje v dospělosti velikosti 1 až 3 mm. Její nohy jsou poměrně silné. A to proto, aby mohla blecha daleko a vysoko skákat a snadněji se tak dostat ke svému hostiteli, tedy kočce. Může skočit až 1,5 metru.
Blechy žijí 4 až 25 dní, za které ale dokáží napáchat mnoho problémů. Navíc se také rychle rozmnožují. Za jeden den může 1 parazit naklást až 40 vajíček!
A proč jsou kočičí blechy tak nebezpečné?
- Uchytí se na kočku a začnou z ní sát krev, čímž způsobují svědění. Kočka se poté neustále škrábe a je celkově nervózní.
- Srst se poškozuje a může dojít k infikování kůže, které může přejít až k zánětu.
- Pokud je velkému množství blech vystaveno malé kotě, hrozí mu chudokrevnost. To poté může ovlivnit jeho celkový zdravotní stav a správný vývoj.
- Při kousnutí může blecha způsobit vážnou alergickou reakci a těžké poškození kůže.
- Blecha kočičí je mezihostitelem tasemnice psí. Když si ji kočka vykousne a pozře, může se tasemnicí snadno nakazit. Parazit tak způsobí závažné zdravotní potíže.
- Kočičí blechy jsou dokonce přenosné na člověka a mohou ho nakazit mnohými nemocemi.
Blecha kočičí je na člověka přenosná: hrozba nemocí je vysoká
Malé parazity bychom neměli podceňovat. Blechy mohou totiž snadno skočit z kočky na člověka. Kousnutí od blechy je nepříjemné, svědí a nutí nás ke škrábání. To ale není to nejhorší. Mohou na lidi přenášet různé nemoci.
Mezi ně patří třeba myší skvrnivka a bartonelóza neboli kočičí škrábnutí. U člověka se poté projevuje bolestivým zduřením mízních uzlin a horečkou. Onemocnění dostanete opravdu lehce. Stačí, když vás chlupatý miláček při hře škrábne. A tomu se žádný majitel kočky nevyhne. Nemoc se poté léčí antibiotiky.
Co dělat, když máte doma kočičí blechy?
Když zjistíte, že má váš chundelatý mazlíček blechy, zbystřete a držte se následujících rad, které vás ušetří mnoha problémů.
- Ihned vyperte kočičí pelech.
- Nechte si vyčistit koberce, pohovku, matraci a defacto každé místo, kde se mohla kočka povalovat.
- Vyperte ložní prádlo, jestli necháváte kočku spát s vámi v posteli.
- Celý byt pečlivě vyluxujte.
- V lékárně nebo zverimexu zakupte antiparazitní přípravek, který kočku blech zbaví.
Jak kočku odblešíme? Účinné jsou antiparazitní přípravky
Blech přímo na kočce i v jejím okolí se musíte ihned zbavit. Jako velmi účinné bychom mohli označit různé antiparazitní přípravky, které jsou vyrobeny tak, aby co nejrychleji zabili nežádoucího parazita. Použít můžete šampon, zásyp, pipety nebo sprej. Mnohé přípravky jsou běžně dostupné v drogeriích a lékárnách. Některé z nich ale pouze u veterináře.
Nezapomínejte na to, že často jednorázové ošetření nepomůže. Musíte přípravek aplikovat několikrát a dlouhodobě. A hlavně byste měli v průběhu celého roku dbát na prevenci.
Prevence proti blechám: pravidelná kontrola srsti je základem
Antiparazitní přípravky byste měli mít doma po celý rok a být vždy připraveni na nevítaného hosta. Především ale kontrolujte pravidelně srst zvířete a nenechte dojít stav až do extrému. Dále byste měli:
- Často prát deky, pelíšky a měnit je.
- Pravidelně vysávat koberce i čalouněný nábytek.
- Zamezit, aby se kočka toulala po venku s cizími kočkami.
- Pořídit kotě vždy od chovatelů nebo ze zverimexu.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků