Chov agamy: jak vybavit terárium pro agamu?
Terárium pro agamu by mělo nejen splňovat obecné podmínky pro chov, ale být i trochu nápadité. Agama vousatá patří k velmi inteligentním tvorům a trocha zábavy na zahnání nudy je potřeba. I když agama ráda spí a odpočívá, chce mít také přehled o tom, co se kde kolem ní děje. Přinášíme vám tipy, které zpestří chov agamy.
Jak tedy zařídit terárium pro agamu tak, aby to bavilo vás, ale i vašeho mazlíčka?
A jak zajistit díky správně vybavenému teráriu její zdraví?
Chov agamy - 10 základních faktů:
- U agamy platí, že je lepší chovat jednu. V případě skupiny (nebo páru) se musí jedinci dobře znát, být stejné velikosti, aby se předešlo kousání a napadání.
- Délka života agamy je cca 10 let.
- Agama je všežravec – pro její pestrou stravu se hodí krmný hmyz, holátka pro březí samice, saláty, zelenina a ovoce.
- Agamy nezimují, výjimkou jsou agamy, u kterých předpokládáte následující sezónu množení.
- Do krmiva pro agamy přidávejte vitamíny a minerály pro plazy.
- Na trhu najdete mnoho barevných mutací, od šedavých, okrových až po jasně oranžové agamy.
- Agamy si Vás oblíbí! Rády se nechávají hladit a reagují i na hlasové povely, přivolání apod.
- Pravidelně se svlékají, v cárech, nikoliv jednolitých kusech.
- Někdy je třeba agamě opatrně pilníkem přibrousit drápky, pokus si je přirozeně neobrousí.
- Agama pochází z Austrálie, oblastí pouští, polopouští a savan.
Terárium pro agamu a základní vybavení
Ideální rozměry terária pro agamu
Pro pár nebo jedince je vhodná velikost terária 100 x 50 x 50 cm – menší terária nejsou vhodná.
Písek nebo štěrk do terária?
Jelikož agama pochází z oblastí savan a pouští, nejlepším podkladem pro její tlapičky a tělíčko je jemný terarijní písek nebo jemný štěrk. Měl by však být bezprašný, jinak agamy trpí na záněty spojivek a vám se doma bude více prášit v okolí terária.
Větvičky a vyvýšeniny jsou nezbytností pro chov agamy
Zamiluje si je! Větve, kameny, kořeny a různé dekorace, po kterých může agama bezpečně šplhat a vidět na nás ještě lépe, ji potěší.
UVA a UVB záření do terária pro agamy
Základní nutností do terária pro agamu je světlo (ideální je repti osvětlení), na kterém se agamy nahřívají, ale také pokožce agamy dodává potřebný vitamín D. Zvíře bez vhodného osvětlení strádá, hyne a hroutí se mu kostra a trpí na různé deformace. Případné letnění venku mají agamy rády, ale i tehdy nezapomínejte na osvětlení doma v teráriu – od slunce v našich podmínkách rozhodně agamy nejsou schopné pochytit tolik záření, kolik pro své zdraví potřebují.
Pro správný chov agamy zajistěte teplá a studená místa
Agama si neumí regulovat sama tělesnou teplotu, proto je třeba, aby měla k dispozici v teráriu chladnější i teplejší místo – místo pro výhřev i místo ke zchlazení. Na teplé místo pod nahřívací žárovku je dobré umístit kámen nebo břidlici. Ty si dokáží udržet teplo lépe než třeba kmen či dřevo a jsou tak účinnějším nahřívacím místečkem pro agamu.
Miska s vodou
Agamy celkem dost pijí, takže dostupnost vody je nezbytná.
Miska na krmení pro agamu
Agamy mají velký apetit, takže misku pořiďte klidně větší. Pořádná dávka salátu, pampelišek, lučních bylin, jetele, jitrocele, vojtěšky, ovoce, zeleniny, hmyzu, moučných červů a cvrčků – to vše představuje pestrý jídelníček agamy, krmení jí budete servírovat dvakrát denně. V případě mláďat i vícekrát. U starších jedinců již hrozí překrmování a tloustnutí.
Odvětrání terária pro agamu
Terárium by mělo mít ideálně odvětrání na zadní stěně děrovanou hliníkovou deskou a na stěnách bočních v horní části terária. Ideální je tzv. křížové odvětrání, tj. přidání větracích mřížek z přední strany, pak se vzduch obměňuje zcela sám.
Výkaly na jedno místo
Opět je to jak u koho, roli hraje povaha zvířete, ale obyčejně se stává, že agamy si chodí s výkaly do jednoho rohu, který lze snáze čistit. Nezapomínejte na pravidelnou údržbu a čištění terária.
Chov agamy: mazlíček je zvědavý společník!
Spokojená agama je velmi milým společníkem, brzy u ní uvidíte denní návyky a je schopna i otočit svůj režim podle toho, co se děje u vás doma, jen aby o nic nepřišla. Ráda se proběhne i mimo terárium, naučí se běhat za potravou nebo se ohřívat o teplé lidské tělo.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků