Chov leguána zeleného: jak mu zpestřit jídelníček?
Milovníci zvířat často přemýšlí, jak svým mazlíčkům dopřát to nejlepší. A to nejen z hlediska vnější péče, ale také stravy. Nejinak je tomu v případě, že vaším domácím zvířetem je leguán zelený. Co všechno takový leguán ocení a co by se v jeho misce naopak nemělo objevit?
Leguán zelený: Chov a základní strava
Leguán je ze své podstaty vegetariánem. Živočišnou stravu, resp. živočišnou bílkovinu je vhodné doplnit pouze gravidním samicím. V tomto případě, postačí natvrdo uvařené vajíčko, která nakrájíte na drobnější kousky. Zajímavostí je, že leguán zelený má velmi dlouhé střevo, proto mu nečiní problém strávit i potravu, která je z výživového hlediska spíše chudá.
V přírodě například nepohrdne ani listy stromů. V našich podmínkách se jim nejvíce podobají listy vrby. Mezi základní složku potravy leguána zeleného (ca 75–85 %) patří zelené krmivo/zelenina jako jsou listy různých rostlin, ale také květy. V sezóně můžete dát leguánovi kromě listů stromů a listové zeleniny například pampelišku, kterou lze i zamrazit na zimní období. Jídelníček obohatí také jetel nebo vojtěška – tu můžete díky vysokému obsahu vlákniny podávat i v sušené formě či v granulích.
Tipy, jak obohatit jídelníček leguána zeleného
Paradoxem u chovu leguána je, že příliš výživná strava mu nemusí udělat dobře. Pozor si dávejte zejména v případě ovoce, které obsahuje velké množství vody a cukru. Právě sacharidy mohou způsobit přemnožení určitých mikroorganismů ve střevech, což následně může vést k plynatosti. Problémem je také příliš vysoký obsah fosforu. Základem jídelníčku leguána je samozřejmě vyváženost a pestrost. Leguán zelený miluje vše, co v přírodě obsahuje červené barvivo – jahody, rajčata, meloun nebo třeba hrozny. Doslova ho fascinují. A čím tedy leguána potěšit a zároveň podpořit jeho zdraví?
Květy – pampeliška, jetel, ibišek, lichořeřišnice, růže, ovocné stromy
Tofu a sója – zároveň skvělý zdroj bílkovin
Vhodné ovoce – hrušky, mandarinky, pomeranče, jablko, višně, hrozno, kiwi. Ovoce by mělo tvořit maximálně 15 % stravy.
Bylinky – měsíček, dobromysl, máta, meduňka nebo bazalka. Pozor ale na množství!
Co najdete na zahrádce: ptačinec žabinec, listy vinné révy, jahodník (vč. květů), řebříček, kontryhel, muškát, macešky, kokoška pastuší tobolka aj.
Přečtěte si také náš článek: Jak ochočit leguána zeleného?
Chov leguána: Na co si dát ve výživě pozor?
- Výhonky rostlin jako je mungo, hrášek, pšeničné klíčky – jsou skvělým zdrojem bílkovin, ale pozor opět na množství fosforu a nedostatek vápníku
- Obiloviny – měly by tvořit maximálně 4 % stravy
- Pozor na tvrdou stravu, kterou může leguán špatně trávit.
- Rostliny, které pro leguány obsahují příliš nežádoucích látek: mrkev (mláďatům je nutné ji strouhat najemno), listy řepy, čekanka, salát, listy vodnice, dýně, mangold, fazolové lusky, hlávkové zelí, ředkev, kedlubny, brokolice, ředkvičky
Čemu se vyhnout při chovu leguána zeleného
Petržel |
Špenát |
Šťovík |
Růžičková kapusta |
Listy kukuřice |
Koriandr |
Rebarbora |
Listy akácie, dubu |
Listy eukalyptu |
Heřmánek |
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků