nemoci kůže u psa může vyvolat i citlivost na krmivo.
27. 12. 2018 Přečteno: 1679x

Chraňte svého pejska! Jak vybrat nejlepší antiparazitika pro psy?

Parazité jsou nepříjemným zážitkem jak pro našeho mazlíčka, tak pro nás. Bohužel, parazitů není zrovna málo. Našeho pejska před nimi ale můžeme ochránit. Stačí zvolit ta správná antiparazitika pro psy. Pro některé mazlíčky je vhodný antiparazitní obojek pro psy a pro jiné jsou dobré zase pipety pro psy. Poradíme, jak se v nich vyznat. Také řekneme, jaká existují přírodní antiparazitika pro psy.

Antiparazitika pro psy jsou základem prevence

Potýkat se s parazity je nepříjemné a často i dlouhodobé. Abychom se tomu vyhnuli, nezapomínejme na důkladnou prevenci. Antiparazitika pro psy nejsou jediným způsobem, jak problémům se škůdci předcházet.

Čtěte také:

Zbavme mazlíčka klíšťat jednou provždy! Jak vyndat klíště a jaká je nejlepší prevence?

  • Antiparazitika pro psy kombinujme. Nejlepší je využít hned několik antiparazitik. Třeba obojek i kapky. Používejme širokospektrální přípravky, které jsou účinné proti velkému počtu parazitů.
  • Hlídejme, do kdy jsou antiparazitika pro psy účinná. Dobu, kdy je nutné antiparazitikum znovu použít, si pro jistotu poznačme do kalendáře.
  • Psa pravidelně prohlížejme. Kontrola srsti a sledování celkového zdraví pejskovi ušetří delší trápení.
  • Mazlíčka dobře krmme. Aby mělo tělo sílu s parazity bojovat, potřebuje dostatek živin. Volme pouze kvalitní krmiva, která zlepšují zdraví. 
  • Nezapomínejme na hračky a pelíšky. Praním, čištěním a úklidem pejskova okolí zabráníme, aby se zde parazitům dařilo.
  • Pejsek se nesmí stýkat s nakaženým zvířetem. Pokud má mazlíček psího kamaráda, který se nakazil parazity, neměl by s ním přijít do kontaktu. Snadno se nakazí.

 

Antiparazitika pro psy ničí všechny běžné škůdce

Parazité můžou pejska napadnout jak zvnějšku, tak zevnitř. Vnější parazitují na jeho kůži, mezi takové patří například klíště anebo blechy. Ty vnitřní už okem nepostřehneme. Parazitují v psích orgánech a mezi nejčastější patří třeba škrkavky. Dnes už antiparazitika pro psy působí na několik škůdců zároveň.

Nejčastější vnitřní parazité

Škrkavky

Jeden z nejčastějších parazitů. Zpočátku se nemusí dostavit žádné příznaky. Později ale přijde průjem, zvracení a horečka. Dokonce se objevují i respirační problémy a pneumonie.

Měchovci

Způsobují vnitřní ztrátu krve, která vede ke krvavému průjmu a anémii. V závažných případech může pes i umřít.

Tenkohlavci

Zapříčiní krvavý průjem a anémii. Pokud psa tenkohlavců nezbavíme, může dojít k mazlíčkovu úmrtí.

Vlasovci

Postihují srdce a krev. To vede k srdečním a plicním problémům. Dostaví se kašel, funění a únava.

Tasemnice

Tasemnic je více druhů, ale působí podobně. Způsobují nekvalitní srst, ucpání střev a křeče.

Lamblie

Zapříčiní průjmovité onemocnění giardiózu. Objeví se i zácpy, hlen ve výkalech a kožní potíže.

Isospory

Vyvolávají průjem.

 

Nejčastější vnější parazité

Blechy

Blechy i larvy se živí psí krví. To má za následek extrémní svědění, psi si můžou vykusovat srst i s kusy kůže.

Klíšťata

Mají za následek nebezpečné infekce a nákazy. Mezi nejznámější patří borelióza. Citlivější psi jsou při napadení klíštětem unavení a apatičtí.

Svrab

Svrabu je více druhů. Obecně ale svrab platí za jednoho z nejsvědivějších parazitů. Vyskytuje se buďto na kůži anebo v uších.

Dravčíci

Na psí srsti zpozorujeme nadměrné lupy. Dravčíci totiž nejen zapříčiní jejich tvorbu, ale sami jako lupy vypadají.

Trudík

Způsobuje nemoc známou jako prašivina. Její léčba je zdlouhavá, náročná a ne vždy úspěšná.

Jak vybrat nejlepší antiparazitika pro psy?

Na trhu najdeme celou řadu nejrůznějších přípravků. Mezi nejčastější patří obojky, kapky spot-on anebo tablety. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Při výběru se řiďme potřebami psa a typem škůdců, proti kterým antiparazitika pro psy slouží.

1. Antiparazitní obojek pro psy

Antiparazitní obojek pro psy je jedním nejúčinnějších nástrojů v boji proti parazitům. Působí až 8 měsíců, odpuzuje více typů škůdců a pejsci ho můžou nosit i do vody. Na celý rok psovi stačí pouze dva obojky, vyplatí se proto i finančně. Nevýhodu může být intenzivní zápach, který některé obojky vydávají. Ne každý pejsek si může na speciální obojek zvyknout. Ve výjimečných případech se u pejska může objevit alergická reakce.

2. Přírodní antiparazitika pro psy

Mezi přírodní antiparazitika pro psy patří šampony, obojky i pipety. Obsahují účinné látky, jako jsou přírodní silice, oleje anebo extrakty. Jsou dobré pro pejsky, kteří mají na běžné přípravky alergii. Oceníme je, pokud pes sdílí domácnost s jinými zvířaty. Běžné přípravky totiž můžou být jedovaté například pro kočky.

3. Pipety pro psy – spot on

Většinou jsou pipety pro psy účinné hned proti několika typům škůdců. Mezi takové patří hlavně blechy, klíšťata, komáři, dravčíci, svrab a vši. Oproti obojkům mají nižší dobu účinnosti. Nejčastěji je to zhruba měsíc. Pokud se mazlíček koupe, účinnost pipet se snižuje. Výjimečně se u některých psů může objevit alergická reakce.

4. Pěny a šampóny

Výhodou šampónů a pěn je jejich dostupnost, velkou nevýhodou je ale jejich účinnost. Hubí pouze parazity, kteří už psa napadli. Dlouhodobější ochranu neposkytují a mazlíčka mohou parazité napadnout znovu. Šampony se používají zejména proti blechám.

5. Tablety proti vnějším parazitům

Pokud pejska napadnou blechy, můžeme sáhnout po speciálních tabletách. Ty škůdce účinně hubí. Aby byla léčba opravdu úspěšná, podejme psovi tablety alespoň třikrát. Takové antiparazitikum je účinné zhruba měsíc. Nezabrání ale přenosu infekce, blechy se přisají a až poté umírají.

6. Tablety proti vnitřním parazitům

Tablety slouží proti vnitřním parazitům a zabírají skoro na všechny typy vnitřních škůdců. Jsou dobré pro boj s lambliemi, tasemnicemi a škrkavkami. Pro léčbu parazitů isospor se používají speciální odčervovací přípravky.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…