22. 05. 2019 Přečteno: 17682x

Čím krmit štěně? Přikrmování štěňat týden po týdnu

Nový čtyřnohý přírůstek do rodiny je velká radost. Na druhou stranu, i velká starost. Kromě výchovy, hraní a utírání loužiček musíme štěňátko správně krmit. Přikrmování štěňat musí dodat pejskovi dostatek energie, stejně jako nezbytných živin. Jen tak vyroste z malého štěňátka zdravý pes. Poradíme, jak často krmit štěně a také čím krmit štěně, aby zůstalo v té nejlepší kondici.

1-4 týdny: Čím krmit štěně? Pouze maminčino mléko!

Štěňátko musí být krmeno výhradně od maminky. Jeho tělo pozná, kolik mléka potřebuje a podle toho si také o mléko řekne. Proto otázku, jak často krmit štěně, zatím nemusíme řešit. Mléko štěněti dává to nejlepší, co zrovna potřebuje. Kromě toho obsahuje i protilátky, které brání vzniku nejrůznějších chorob. Přikrmování štěňat v tomto věku ještě není potřeba.

Čtěte také:

Co pes nesmí jíst? Cibule, šunka a jiné potraviny, o jejichž škodlivosti jste ani nevěděli

Pokud maminka mléko nemá nebo ze zdravotních důvodů už dále kojit nemůže, na trhu existuje speciální výživa pro štěňata. Budeme ji podávat v láhvích, podobně jako u miminek.

4-6 týdnů: První přikrmování štěňat

Jakmile se maličké dostává přes stáří jednoho měsíce, přichází první přikrmování štěňat. Štěně bychom od maminky určitě neměli odstavovat ze dne na den. Je to proces, který by měl trvat dva až tři týdny. Čím krmit štěně?

Nejprve si dejme záležet s výběrem toho nejlepšího krmiva. Mělo by mít vyšší kalorickou hodnotu než krmiva pro dospělé psy a zároveň musí obsahovat všechny potřebné živiny, jako jsou bílkoviny a vápník. Granule musí být kvalitní, štěněčí tělo se teprve vyvíjí a nedostatek živin se na vývoji podepíše. Dobrou volbou jsou například Purina Pro Plan Optistart.

První přikrmování štěňat přichází mezi 4. až 6. týdnem. Štěňátku připravíme kaši z krmiva a náhrady mléka. Kaši mu dáváme třikrát až čtyřikrát za den. Začneme na menším množství granulí, postupně mu do kaše přidáváme granulí více. Tak si zažívání štěněte přivykne na tuhou stravu a nezpůsobí trávicí problémy.

8 týdnů: Přikrmování štěňat tuhou stravou

Kolem 8. týdne už přikrmování štěňat končí a můžeme se vrhnout na dospělou stravu. Štěňátko už je na tuhou stravu připravené. Držíme se návodu na obalu, ale obecně se štěněti dává polovina hrnku granulí. Nejlepším způsobem, jak často krmit štěně, je třikrát za den. Menší porce bude štěněčí tělo snadněji trávit a výživu bude dostávat postupně. Nezapomínejme, že krmivo, kterým krmíme štěně, musí být kvalitní.

6 měsíců: Jak často krmit štěně? Ideálně dvakrát denně

V půl roce života už je pro štěně vhodné méně časté krmení. Ideálním způsobem, jak často krmit štěně, je dvakrát za den ve větších porcích. Pokud ale doma máme větší plemeno, můžeme ho krmit stále ještě třikrát denně. Pořád platí, že tím nejlepším, čím krmit štěně, jsou kvalitní granule pro štěňata.

Dospělost: Změna krmiva na granule pro dospělé psy

Protože jsou granule pro štěňata kaloričtější než granule pro dospělé psy, s dospělostí přichází čas krmivo vyměnit. Jinak bychom udělali více škody, než užitku. Obezita u psů způsobuje totiž nejeden zdravotní problém. Při změně krmiva vždy nejprve míchejme granule štěněčí s granulemi pro dospělé. Pejsek si na nové granule snáze zvykne a nerozhodí mu to zažívání. Návod, jak často krmit štěně, najdeme na obalu.

Každý pes dospívá jinak, vždy záleží na konkrétním plemeni.

  • Malá plemena dospívají kolem jednoho roku.
  • Střední plemena mezi rokem a rokem a čtvrt.
  • Velká plemena mohou dospět až ve dvou letech.

 

Jak pečovat o štěně? Přečtěte si náš seriál o zdravém vývoji štěněte od narození!

Vývoj štěněte po narození

Vývoj štěněte ve 2. měsíci

Vývoj štěněte ve 3. měsíci

Vývoj štěněte od 4. měsíce

Nezapomínejme na výživu maminek: Jak vybrat granule pro březí a kojící feny?

Kojící fena by měla být v plné zdravotní kondici ještě předtím, než bude mít štěňátka. Jinak by novopečenou maminku mohly potkat zdravotní problémy. Například tělo podvyživené fenky má většinou problém poskytovat výživu jak sobě, tak štěňatům. Proto bychom už od začátku březosti měli podávat granule pro březí a kojící feny.

Fena je březí devět týdnů. Do šestého týdne nabere váhy celkem málo, poté ale začne přibírat mnohem rychleji.

Březí fenka většinou potřebuje o 25 50 % více krmiva, než normálně.

Speciální granule pro březí a kojící feny jsou nezbytností. Dodají dostatek výživy jak štěňatům, tak samotné fence.

Kojící fenka potřebuje dvakrát až třikrát více krmiva, než obvykle. Její tělo potřebuje výživu pro kojení celé várky štěňátek. Klidně jí po celý den umožněme neustálý přístup ke granulím.

Důležitý je dostatečný přísun čerstvé vody.

Většina štěňat je kolem 8. týdne už úplně odstavená. Pak můžeme dát granule pro březí a kojící feny bokem a nasadit běžnou stravu.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo