Jak zvládat lovecké pudy u psa
Nejprve si definujme, co stojí za slovem „zvládat lovecké pudy u psa“. Pes je od přírody šelma, lovečtí psi pak mají tento pud šlechtěním posílený, a potlačování jeho pudů je možné jen do určité míry – a tato míra má také své meze, kdy už potlačování a důsledný výcvik je cestou proti přirozenosti a psa stresuje. A někde uvnitř může vznikat časovaná bomba, která vybuchne ve chvíli, kdy natropí spoustu nepříjemností. Lovecké pudy můžete korigovat, vhodně jim dávat průchod, ale nejdůležitější je…
Lovecký pud: Pes s nízkým loveckým pudem
Na loveckého psa zapomeňte ve chvíli, kdy přemýšlíte stylem „chtěla bych loveckého psa, protože se mi vzhledově (nebo povahově) líbí, ale potřebovali bychom poté maximálně potlačit jeho pudy“. To je absolutní hloupost. Nechcete-li psa používat k loveckým účelům, vyberte si neloveckého, který již šlechtěním má lovecké pudy potlačenější.
Nejlepší plemena s loveckým pudem
Lovecký pud v sobě skrývá celou škálu dovedností:
- Vynikající čich
- Ladné měkké pohyby vhodné pro pohyb v neprostupném terénu
- Někteří psi mají ve vínku i rychlost
- Skvělou předvídavost ohledně potenciálního chování kořisti
Mezi nejlepší plemena díky prošlechťování patří tzv. velká plemena loveckých psů: ohaři, střední plemena: barváři a honiči, a malá plemena: slídiči a norníci. K lovecký psům patří teriéři, jezevčíci, ohaři, čeští fousci, setři, bíglové, velšteriéři, ale také tolik oblíbení retrívři. A právě ti posledně jmenovaní snad díky ovladatelné milé povaze lze s trochou nadsázky řadit k těm, kterým se daří lovecký pud výcvikem poměrně dobře zvládat.
Potlačení loveckého pudu
Potlačování loveckého pudu jde jen do určité míry, což jsme si vysvětlili v prvním odstavci. Ale přesto, i pes, který je lovecký, musí být poslušný – o to víc, že disponuje touto schopností, která neregulovaná může být nebezpečná, přinejmenším obtěžující pro široké okolí psa.
Přečtěte si také: Základní výcvik psa jednoduše a efektivně: Kdy začít s výcvikem psa?
Výcvik k potlačení loveckého pudu
Pokud přece jen budete potřebovat potlačit lovecký pud, nejlepším způsobem jsou pak procházky ve volné přírodě, kde pečlivým pozorováním zvířete budete korigovat počátky případného pronásledování. Větření ve vzduchu, zaujetí pohybem nebo větření trusu pronásledovaných zvířat: následovat by měl povel „fuj“ a přeorientování pozornosti. Pes se musí naučit přijít na přivolání i tehdy, bude-li mít v hledáčku kořist. A vždy pak následuje odměna.
Dobrou metodou při výcviku je přeorientování: ve chvíli, kdy zvíře zavětří a lovecký pud je velmi silným podnětem, přeorientujte jeho pozornost na míček, hračku nebo na aportování. Silně, důrazně, pro psa velmi lákavě. Se psem se můžete třeba ještě chvíli o míček nebo klacek přetahovat.
Nic není ale tak jednoduché, o zvládání loveckého pudu psa nebo jeho přeorientování existují knihy, mnoho odborných výcviků a je to práce na dlouhou dobu, dlouhé hodiny a dny a v podstatě je to pro psa i člověka celoživotní úkol. Pokud tento problém se psem máte, obraťte se na odborníka a spolupracujte, zůstaňte trpěliví. A pokud na tento výcvik nemáte nervy, volte psa, který má pudy maximálně (ne však ale docela, to je třeba si uvědomit) potlačené šlechtěním.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků