Léčivé kočičí vrnění: Co znamená a jak působí na člověka
Vrnění koček si všichni jejich milovníci spojují s pocity relaxace a pohody. Usadit se k filmu s vrnícím huňatým klubíčkem na klíně je pro většinu lidí příjemné. Obzvlášť po náročném dni. A kočka to často vidí stejně. Co vrnění přesně je? Má nějaký významný efekt na naši duši – nebo dokonce i na tělo?
Odvěká záhada: Jak kočka vrní?
Každý ví, jak zní vrnění kočky. Zvuk však musí nějak vznikat, a to už je těžší otázka. Jak přesně se vrnění tvoří a k čemu slouží? Jedna z možných hypotéz byla, že zvuk tvoří přítok krve do dolní duté žíly kočky. Dnes je zjištěno, že jde o vibrace svalů v hrtanu poblíž kočičích hlasivek. Vrnění je unikátní v tom, že vzniká při výdechu i nádechu.
Co znamená kočičí vrnění a jak se pozná spokojená kočka
Spokojená kočka nemusí vždy vrnět a vrnící kočka není vždy šťastná. Není to tak jednoduché. Při čtení řeči těla si všímejte celkového postoje. Kočka by měla držet ocas vzhůru, mít chuť k jídlu. Podle individuální povahy má šťastná kočka tendenci se buď povalovat nebo být zvědavá. Určitě se však neježí, není napjatá ani apatická.
Neurologická stránka vrnění je mnohem zajímavější než jeho fyzické fungování. Vrnění si nejčastěji spojujeme s uvolněnou, spící či odpočívající kočkou. To nemusí vždy znamenat spokojenost. Kočka vrní také když kojí mladé nebo se zotavuje po úrazu. Proto se spekuluje, že může jít o mechanismus samoléčby.
Může vrnění koček regenerovat tělo?
Argumenty, proč vrnění může být léčivé, jsou následující: Zaprvé by to mohlo částečně objasnit rčení o devíti životech kočky. Tím se samozřejmě nemyslí, že se kočka magicky zotaví pouze vrněním. Má-li však vrnění nějaký efekt, vibrace nejen působí na poškozenou tkáň, ale také pomáhají ležící tělo procvičovat.
Hlavní důvod pro takovou hypotézu je, že vrnění má frekvenci 25 – 150 Hz. U vibrací o stejné frekvenci byl zjištěn účinek na kostní tkáň, která se díky nim dokáže zpevnit. Vibrační terapie je jedna z možností, jak bojovat proti osteoporóze. Příznivé účinky vibrací se však týkají také síly svalů, bolesti kloubů a fibromyalgie. Je možné, že něco, o čem ještě tolik nevíme, kočky využívají už tisíce let?
Antistresové vrnění působí blahodárně i na člověka
Bez ohledu na to, zda se potvrdí léčivý účinek vrnění na tělesnou tkáň, každý milovník koček vám potvrdí účinek na duši. Vrnění je podobně uklidňující jako zvuky deště za oknem nebo praskání ohně v krbu. V lidech se navíc při hlazení kočky uvolňuje oxytocin a tělo kočky na klíně vyzařuje příjemné teplo.
Pokud je něco pravdy i na fyzickém uzdravování, pak kočičí vrnění může částečně působit i na osobu, která se zvířete právě dotýká. Při zdravotních obtížích však samozřejmě hlavně vyhledejte pomoc zdravotníků.
Přečtěte si také: Víte, co způsobuje stres u kočky? Přinášíme tipy, jak zklidnit kočku
Co je to felinoterapie? Jak pomáhá?
To, že přítomnost kočky může být léčivá, nesouvisí jen s vrněním. Spoustě lidí se uleví od stresu, když tráví čas se svým kočičím mazlíčkem. Kočky mohou také být využívány k cílené terapii seniorů nebo handicapovaných osob. Felinoterapie, tedy terapie s kočkami, působí příznivě na duši a na mozkové i tělesné funkce.
Během felinoterapie je snazší se uvolnit a mluvit s lidmi kolem sebe. Antistresové účinky vrnění i monotónního hlazení kočky pomáhají také od bolesti. Felinoterapie se doporučuje například pro úlevu od úzkostí nebo od bolesti při rakovině.
Co z toho plyne? Ve zdravém těle zdravý duch a funguje to i naopak. Kočka nám může být milým společníkem. Její vrnění má navíc léčivý potenciál. Ale kdo kočky nemá rád, tomu od stresu může pomoci třeba jiné zvířátko.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků