Mřenka nádherná není nejvhodnější volba pro začátečníky s akvaristikou.
19. 05. 2020 Přečteno: 6387x

Akvarijní rybičky ancistrus – kamarádi v akváriu

Chov akvarijních rybiček patří dlouhodobě k oblíbeným domácím zábavám. Zejména muži spatřují ve svém vodním světě za sklem šanci se realizovat. Ženy a také děti zase rády pozorují různobarevné obyvatele akvária. Mezi velmi oblíbený druh patří akvarijní rybičky ancistrus neboli krunýřovci. V dětském světě nazývaných přísavka nebo vysavač. Jak pro akvarijní rybičky ancistrus vybudovat příjemné prostředí, aby s vámi setrvaly co nejdéle? A co všechno o nich víte?

Akvarijní rybičky ancistrus

Akvarijní rybičky ancistrus jsou klidné ryby, které zpravidla žijí u dna. Typickým zbarvením je tmavohnědá se světlými nepravidelnými skvrnami na zádech. Bříško zůstává beze skvrn, někdy je dokonce lehce světlejší než zbytek těla. Dorůstají maximálně 14 cm, proto se hodí i do malých akvárií. Skvěle vycházejí s ostatními druhy ryb nebo živými rostlinami. Akvarijní rybičky ancistrus mají spodní přísavná ústa (odsud zřejmě dětský název „přísavky“), která používají k přisátí k pevným předmětům. Ancistrus není příliš dobrým plavcem, proto se přisátím chrání, aby ho neodnesl proud. 

Čtěte také:

Dekorace a rostliny do akvária vám pomůžou zpestřit váš interiér

Akvarijní rybičky ancistrus: jaký je chov?

Protože se jedná o menší rybku, dokáže krunýřovec skvěle fungovat i v menších nebo středně velkých akváriích. Nevyžaduje příliš mnoho specializované péče, proto se akvarijní rybičky ancistrus doporučují i začátečníkům s akvaristikou. Aby byl spokojený, potřebuje dostatek skrýší a skulin. To mu dává pocit bezpečí. Jakmile acistrus nemá, kam by se schoval, může se stát lekavým, plachým a doslova zalezlým v koutě. Krunýřovci jsou nočními plavci, proto i jejich největší aktivita bude v noci. Ocení prokysličenou krev, proto investujte například do vzduchovacího kamene. Větší pozor si dejte v letních horkých dnech, neboť rybičky ancistrus se špatně vyrovnávají s vysokou teplotou vody. Doporučená teplota vody je 22–27 °C. 

Krmení rybiček ancistrus

Většina krunýřovců, tedy i akvarijní rybičky ancistrus jsou býložravci. Živí se převážně rostlinnou stravou. Nepohrdnou však ani živočišným zpestřením, kdy se postarají o likvidaci uhynulých rybiček. Za velkou pochoutku považují červené řasy, které se usazují na skle akvária nebo na kamenech. Díky tomu se stávají jakousi úklidovou četou. Ancistrus ocení i plátek okurky nebo vločkové krmivo. Vodních rostlin si příliš nevšímají, takže se nemusíte bát, že by je okousaly. Pokud se tak stane, většinou došlo k velké prodlevě mezi dávkami krmení.

Akvarijní rybičky ancistrus: Samec nebo samice?

Pohlaví určíte podle tykadlovitých výrostku na tlamičce samce. Samičky tyto výrůstky nemají nebo jen velmi drobné. Rybičky ancistrus dosahují pohlavní dospělosti mezi jedním a druhým rokem věku. Samečci dospívají o něco dříve než samice. Že k tomu dochází poznáte právě podle výrostků. 

Odchov akvarijních rybiček

Pokud si chcete odchovat vlastní rybičky ancistrus, je důležité, abyste do akvária přidali kořen s vnitřní dutinou nebo třeba kokos. Právě sem totiž samička po spáření klade svá jantarově oranžová vajíčka (jikry), které sameček oplodní. Obvyklý počet 1–2 mm velikých vajíček je 10–20. Tím její mateřská úloha končí. V tuto chvíli totiž přebírá velení sameček.

Akvarijní rybičky ancistrus se vyznačují právě tím, že vajíčka stráží sameček, a to téměř neustále. Vylézá pouze na pár chvil, aby se nakrmil. Jakmile však ucítí jakýkoli náznak ohrožení, vrací se okamžitě zpět. Otcovská role nekončí ani po vylíhnutí potěru (přibližně po 5 dnech). I poté hlídá uvnitř dutiny a pečuje o vykulené jikry, dokud nejsou dostatečně velké (po cca 10 dnech). Teprve pak je opouští. Akvarijní rybičky ancistrus jsou poměrně akční, proto se nová várka vajíček může objevit už 2 týdny po vystěhování předešlého potěru.

Akvarijní rybičky ancistrus – doporučení na závěr

  • Dopřejte krunýřovcům dostatek skrýší, jinak začnou být bojácní.
  • Pozor na chemii, jsou na ni velmi náchylní. Stejně tak ke spektrálním léčivům.
  • Dbejte o kvalitu vody – pokud vám opakovaně uhyne potěr, častěji čistěte akvárium. Měňte vodu jednou týdně, a to minimálně 1/3 objemu akvária.
  • Jako první krmivo potěru můžete nabídnout spařenou zeleninu (např. listy salátu).
  • Pokud jim vytvoříte klidné prostředí, dožívají se až 15 let.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…