Alergie u koček jsou častým důvodem návštěvy veterináře. Víme, jak je rozeznat
Nejsme to jen my lidé, kteří mají alergie nebo všemožné kožní problémy. Alergie u koček patří k častým důvodům, proč navštěvujeme s naším mazlíčkem veterinární ordinace. Mezi příznaky patří svědění, vykusování srsti, drbání i ztráta chlupů. Přinášíme vám přehledný článek o nejčastějších alergiích jako jsou potravinová alergie nebo plísňová onemocnění. Poradíme vám, jak alergie rozeznat, jak je léčit a především, jak jim předcházet.
Co vyvolává alergii u koček?
Alergie je přehnaná reakce imunitního systému kočičího organismu na látky, které jsou v okolí vaší kočky. Dalo by se říci, že alergie u koček se od těch našich příliš neliší. Spouštěče alergie můžeme rozdělit do tří hlavních skupin:
- Kůže: kočičí pokožka je velmi citlivá, reakci mohou způsobit blechy i roztoči
- Dýchání: kočka je alergická na něco, co je ve vzduchu a co může vdechnout
- Potraviny: alergickou reakci může spustit nevhodná strava, mnohdy se jedná o nějakou složku v granulích
Kočky trpí alergiemi méně častěji než pejsci. To, že má kočka alergii, zjistí majitelé často až ve fázi, kdy je kočka pokrytá krvavými místy po těle nebo má holá místa na kůži. Jak tedy rychle rozeznáme, že je kočka na něco alergická?
Jak rozeznat alergie u koček?
Zdravá kočka vypadá a chová se zcela jinak než ta, kterou něco trápí. Abyste dokázali rychle odhalit nějaký problém, musíte být všímaví a kočku pravidelně kontrolovat. Někdy je ale poměrně složité odlišit, kdy se kočka škrábe kvůli alergii a kdy se potřebuje podrbat jen tak, že ji něco polechtalo.
Mezi nejčastější příznaky alergie u koček patří:
- Svědivá pokožka
- Krvavá místa na těle
- Puchýřky na kůži
- Holá místa na kůži
- Zarudlá místa
- Nadměrné vypadávání srsti
Časté jsou sezónní alergie jako třeba alergie na komáří nebo bleší štípnutí. Tu poznáte tak, že kočka je přes podzim a v zimě v klidu a nic ji nezlobí. Jen co se ale objeví první komár, kočka se může uškrábat. Pojďme si ukázat nejčastější alergie, které mohou kočku potrápit a přivést ji až do veterinární ordinace.
Potravinová alergie u koček
Potravinová alergie je způsobena tím, že kočka je alergická na nějakou složku obsaženou v potravě. Alergie se může objevit již v raném věku, někdy ale také až v dospělosti kočky. Tento druh alergie způsobuje nedostatečně strávená bílkovina v potravě, která pronikne ve větším množství přes stěnu střeva a vyvolá alergickou reakci.
Nejčastější potravinový alergen je:
- Hovězí maso
- Drůbeží maso
- Mléko
- Mléčné výrobky
- Rybí maso
Projevy alergie jsou různé, obvykle následuje svědění, zarudnutí kůže a lysiny na kůži. Objevit se ale může také průjem, zvracení nebo plynatost. Zvíře proto pravidelně kontrolujte, a především mu poskytujte kvalitní stravu od prověřených značek výrobců granulí. Nejlepší volbou je v tomto případě krmivo, které zvyšuje potravinovou toleranci a omezuje projevy vzniklých problémů.
Alergie u kočky může propuknout i z blešího kousnutí
Kočky mohou mít pokožku citlivou na kousnutí od otravných blech. Blechy jsou strašákem nejen kvůli alergickým reakcím, ale také protože mohou přenášet nebezpečné parazity, jako je třeba tasemnice nebo borelióza. Jestli je vaše kočka přecitlivělá na bleší kousnutí, pak se bude nadměrně škrábat, bude nervózní a možná ji uvidíte, jak si vykusuje kůži.
A jak na tuto alergii? V prvé řadě je potřeba koupit přípravek proti blechám, který je k dostání v každé lékárně. Je potřeba odblešit nejen kočku, ale i prostředí, ve kterém se nacházela, takže pelíšek, deky a věci, na kterých se kočičí miláček rád válí.
Plísňová onemocnění jsou častým problémem
Kožní mykóza neboli dermatofytóza je plísňové onemocnění, které se vyskytuje u koček poměrně často. Plíseň napadá většinou svrchní vrstvu kůže a drápků. Kůže se jeví jako šupinatá, vyskytují se na ní kruhové lézy a často také souběžně dochází ke ztrátě srsti. Plíseň se nejčastěji vyskytuje především na hlavě, zádech, hrudi a na předních packách.
Mykóza se léči pomocí speciálního šamponu nebo léky. Důležité je také vyčistit důkladně veškerý nábytek a prostředí, kde se kočka nacházela. Zárodky této nemoci mohou zůstat v prostředí i několik dalších měsíců a kočka se může snadno opět nakazit.
Alergie u koček vzniká i na prostředí
Stejně jako my lidé, i kočky mohou být alergické na své prostředí, které je obklopuje. Alergenem se tak může snadno stát pyl, prach, tráva nebo jiná zvířata. Kočky se nejčastěji otírají o drsné povrchy, svědí je čumáček, škrabou si uši i oblast pod podpažím.
Alergie lze regulovat pomocí léků, které vám předepíše veterinář. Důkladná prohlídka je nezbytná, jelikož alergie na prostředí se může jevit jako potravinová alergie. I když lze alergii regulovat, nikdy bohužel nedojde k naprostému vyléčení. Alergen bude kočku v nižší míře trápit celý život.
Alergie u koček: prevence je obtížná
Bohužel prevence je velmi obtížná. Nemůžeme nijak ovlivnit, zda bude kočka alergická na pyl, prach nebo nějakou složku v potravině. Co však můžeme ovlivnit a čemu lze předcházet je především alergie na bleší kousnutí nebo plísňová onemocnění. Jak na to?
Nikdy nepoužívejte při česání své kočky kartáč od jiné kočky. Ta by mohla mít blechy a kartáčováním je snadno přenesete na svého mazlíčka. Další prevencí je vyvarovat se kontaktu s kočkami, které se potulují a mohou mít kdejaké parazity.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků