Chameleon je krásným, ale náročným mazlíčkem
Každým okem se dívá jiným směrem, mění barvu kůže a mrštným jazykem uloví každého cvrčka v okolí. Chameleon je bezesporu jedním z nejzajímavějších domácích mazlíčků a nudit se s ním rozhodně nebudete. Počítejte ale s tím, že chov chameleona je poměrně náročný a vyžaduje vaši intenzivní péči. Chameleon navíc není domácím mazlíčkem v pravém slova smyslu – sahat na sebe nechává jen nerad a největším důkazem jeho náklonnosti a důvěry k vám bude, když vám vyleze na ruku.
Do domu se hodí chameleon jemenský
Chameleon patří mezi druh starobylých ještěrů, kteří se vyvinuli v období Třetihor pravděpodobně ve Východní Africe, odkud se rozšířili do ostatních koutů světa. Chameleon je uzpůsobený k životu na stromech, proto je jeho tělo zploštělé. Na světě najdeme několik druhů chameleonů, ti nejmenší měří maximálně 33 mm, jejich největší bratři dosahují délky až 68 cm. Pro chov chameleona v domácích teráriích se nejvíce hodí chameleon jemenský, který nejlépe snáší život v zajetí, v akvaristice ho pořídíte v ceně kolem tisíce korun. Koupit si můžete i jiné druhy chameleonů, je ale obtížnější je sehnat a jejich chov není vhodný pro začátečníky. Chameleon je u nás chráněný zákonem, a dříve, než si ho koupíte, musíte získat registrační list.
Chov chameleona v teráriu
Než si chameleona dovezete domů, připravte mu útulný domov v teráriu, které by mělo mít alespoň 180 litrů, tedy 100 x 100 x 100 cm, aby pojmulo veškeré vybavení. Dno terária vyplňte rašelinou nebo pískem.
Osvětlení
Chameleon je teplomilný tvor a důležitou součástí jeho obydlí je UV lampa nebo zářivka. Umístěte ji do vrchní části terária, aby se chameleon mohl nahřívat podle potřeby. Přes den rád šplhá za světlem, protože potřebuje vyšší teplotu (25-36°C), v noci mu stačí i 20°C.
Větrání
Terárium musí správně větrat. Postačí, necháte-li odkrytý celý strop terária a doplníte ho větracím pruhem z přední nebo boční strany terária, který přikryjete pletivem.
Větve
Chameleon je poměrně náročný nájemník a potrpí si na důmyslně řešený interiér z větví. Větve umístěte tak, aby po nich mohl chameleon šplhat do výšky za světlem. Větve doplňte různými rostlinami, které koupíte ve specializovaných prodejnách.
Zelené rostliny
Zeleň slouží nejen jako dekorace ale především jako zdroj vody, chameleoni totiž pijí velmi málo, vystačí si jen s kapkami rosy na rostlinách. Terárium proto musíte rosit – stačí několikrát týdne navlhčit listy rostlin v teráriu, případně si můžete pořídit rosící zařízení. Chováte-li chameleona od malička, je možné ho naučit pít z mističky nebo ho napájet pipetou.
Chameleon má vybíravý jazýček
Ačkoli chameleon není žádný pijan a stačí mu několik milimetrů vody týdně, v jídle má poměrně vybíravý jazýček, nepřijímá nic než živou stravu. Základem jeho jídelníčku je nebodavý hmyz všechno druhu, k dostání ve zverimexech jsou nejčastěji cvrčci, larvy potemníka nebo kobylky. Snažte se jednotlivé druhy obměňovat. Chameleona krmte každý den nebo obden, denní množství potravy je zhruba 5-7 cvrčků. Nikdy mu neservírujte potravu větší nebo stejné velikosti jako je jeho hlava, potravu totiž neumí rozkousat, ale rovnou ji polyká. Samotný hmyz ale chameleonovi nestačí, jeho potravu musíte obohatit o minerály. Buď krmivo před podáváním poprašte vápníkem nebo sépiovou kostí nebo hmyz nejprve den předem nakrmte pampeliškou, mrkví nebo vařenými vejci. Chameleonovi jemenskému uděláte radost kouskem mandarinky, pampeliškou nebo rajčetem, s podobnými pamlsky to ale nepřehánějte – mohou tvořit jen 2% celkové potravy. V létě můžete jídelníček zpestřit hmyzem, který získáte smýkáním na louce. Je totiž bohatší na vitamíny a svému chameleonovi tak jen prospějete. Chameleona krmte pravidelně, jen jeden den v týdnu vyhraďte očistě a svého ještěřího miláčka nekrmte, aby se mohl jeho trávicí trakt pročistit.
Co by měl ještě správný chovatel vědět?
Co ještě byste měli vědět, než se pro chov chameleona rozhodnete? Chameleon je velmi citlivý na stres a určitě se s ním nepomazlíte. Ze začátku se na několik týdnu musíte spokojit jen s pozorováním, pak k němu můžete začít postupně přibližovat ruku. Nevyděste se, pokud se ještěr začne nafukovat a otvírat tlamičku. Chce to prostě jen trpělivost. Obecně se snažte s chameleonem, zvláště pokud je to ještě mládě, zbytečně nemanipulovat. Postupem času si ale drobný ještěr na člověka zvykne a někteří jedinci se dokonce dožadují vypuštění z terária, aby mohli lézt po rostlinách nebo záclonách v pokoji. Každý chameleon má ale jinou povahu a předem nepoznáte, bude-li ten váš „pecivál“ nebo „dobrodruh“.
Chameleon – mistr převleků?
Exotického chameleona znají i malé děti právě kvůli jeho schopnosti měnit barvu. Jak je to s touto jeho vlastností doopravdy? Nečekejte, že se váš chameleon bude zbarvovat na počkání. Chameleon mění barvu pokud, má pocit, že mu hrozí nebezpečí, mění se však i vlivem teploty nebo samičky v období březosti signalizují, že nemají zájem o páření.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků