Chov nutrií nejen na maso? Ano, nutrie říční může být i vaším domácím mazlíčkem
Dnes už můžete chovat skoro cokoliv jako domácího mazlíčka. Výjimkou není ani lev nebo krokodýl. Co ale takhle nutrie říční? Nutrie se nemusejí chovat jen pro jejich maso a kožich, ale taktéž pro radost. Na první pohled se nutrie může zdát jako nebezpečné zvířátko, když si ji ale ochočíte, můžete se pyšnit netradičním mazlíkem.
Nutrie říční pochází z Ameriky, vyskytuje se ale i u nás
Nutrie říční je velký hlodavec původem z Jižní Ameriky. Ve světě se chov nutrií často zaměřuje na maso a kožešinu, ale věřte, že nutrie dokáže být i super neobvyklý mazlíček. Dnes se vyskytuje již skoro po celém světě, dokonce i u nás v Česku v Hradci Králové na soutoku Orlice a Labe.
Dospělá nutrie je dlouhá až 70 cm a váží okolo 6 kg. Ovšem vykrmení jedinci v zajetí mohou vážit dvojnásob. Aktivní jsou hlavně za šera a od nory se příliš nevzdalují. Nejraději mají břehy potoků, řek a jezer nebo bažiny.
Chov nutrií: prvním krokem je dobré obydlí
Pokud se rozhodnete chovat nutrie jako mazlíčky, budete potřebovat vybudovat hezké obydlí. To by se mělo skládat z velkého výběhu, vodní plochy a příbytku. Výběh pro jednu nutrii by měl být velký alespoň 300 x 350 x 120 cm.
Aby se mohli schovat, potřebují i nějakou boudu. Vyrobte ji z materiálu, který se snadno čistí a dezinfikuje. Výška by měla být stejná jako výška ohrazení, hloubka 80 cm. V zimě ji nezapomeňte tepelně izolovat. Jako podestýlka se nejčastěji používá seno nebo piliny.
Nutrie říční se bez vody neobejde
Rozhodně nezapomínejte na to, že nutrie je hlodavec zvyklý na vodu. Proto se bez vodní plochy neobejde. Tu byste měli ohraničit pletivem, aby vám mazlíček neutekl. Zařiďte jí vodní plochu dostatečně velkou, aby se v ní mohla bez problémů otočit a zablbnout si. A jak vodní plochu vytvořit? Menší vodní bazének bude ideální.
Na čem si nutrie pochutná? Kukuřičné klasy jsou pro ni lahůdkou
Už malá mláďata dokáží od 16 dnů života přijímat pevnou stravu. Nutrie říční si nejvíce pochutnávají na kukuřičných klasech, které by měly dostávat dvakrát denně. Nejlépe ráno a večer.
Čím krmit nutrii přes léto:
V letním období jí dávejte čerstvou vojtěšku, brambory s travní řezankou a samozřejmě přimíchané vitamíny a minerály. Ve svém jídelníčku uvítá hlodavec i oves, ječmen a pšenici.
Čím krmit nutrii v zimě:
Základem by měla být syrová mrkev, řepa, cukrovka nebo topinambury. Brambory vždy pařte před krmením a nikdy ne dopředu do zásoby.
Doplňky stravy
Mezi doplňky stravy zařaďte minerálie a sůl. Přidávejte do krmné dávky v létě i v zimě. Denní krmná dávky by neměla být větší než 1, 2 kg pro dospělého jedince.
Tato zvířata jsou velmi náchylná na nemoci žaludku, proto veškeré podávané krmivo musí být vysoce kvalitní! Zatuchlé, namrzlé nebo zapařené krmení vyvolává často nadýmání i záněty.
Odchov nutrie: březost hlodavce trvá 130 dní
Nutrie se rozmnožují snadno. Pohlavní dospělosti dosahují hlodavci ve 4 měsících. Mláďata se rodí po celý rok, a to po 130 dnech od početí. V jednom vrhu můžete očekávat až 5 mláďat, které dokáží přežít odstavení od kojení už po pěti dnech.
Lepší je připustit nutrie tak, aby se narodila mláďata v létě. Rychleji totiž rostou, v zimě je růst značně zpomalen.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků