Chov želvy suchozemské nebo vodní – dlouhověký mazlíček ideální nejen pro alergiky
Snad každé dítě touží po nějakém domácím zvířátku. Chce se starat o vlastního psa, kočku, chovat křečka, morče nebo třeba andulku. Zároveň ale spousta dětí i jejich rodičů trpí nejrůznějšími alergiemi. Co dělat, když doma zvířátko nemůžete mít právě kvůli alergii na zvířecí srst nebo peří? Řešením je domácí mazlíček, který chlupy nebo pírka nemá. Ideální pro alergiky je třeba želva. Patří k exotickým zvířatům, její chov však není náročný. A díky své dlouhověkosti vám bude mnohaletým společníkem.
Želva: domácí mazlíček pro všechny
Kdo by neznal želvy – dlouhověké plazy s krunýřem, kteří se dožívají 50 až 100 let. Dělí se na želvy suchozemské a vodní, existují také želvy polovodní. Suchozemské želvy žijí převážně na souši a obvykle jsou býložravé, ty vodní zase tráví většinu času ve vodě a bývají dravé a masožravé. Stejně tak želvy polovodní, které ale častěji vylézají na souš.
Chcete pořídit mazlíčka svému dítěti? Doporučují se spíše želvy suchozemské, které jsou přátelštější. Želva vodní a její chov není pro děti příliš vhodný, jakožto dravec totiž může být divoká, nevypočitatelná a dost často se stává, že také kouše.
Jak na chov želvy suchozemské a vodní
Pokud se rozhodnete pro chov želvy suchozemské, budete potřebovat jenom terárium, lampičku a krmení. Nejdřív si tedy pořiďte terárium, které bude dostatečně velké – želva se v něm musí pohodlně otočit a volně se pohybovat. Myslete i na to, že želva ke svému životu potřebuje světlo a teplo. Jako studenokrevný plaz se sama nemůže zahřát - její tělesná teplota závisí jen na okolním prostředí. Proto je potřeba dodávat želvě při chovu světlo a teplo, a to zejména v zimních měsících. Získá ho z lampičky se žárovkou umístěné v jednom z rohů terária
Želva vodní a její chov – zajistěte dostatek vody
Dále by želva měla ve svém teráriu mít také nádobu s vodou, jakýsi bazének, který vytvoříte například z misky pod květináč. Poslouží jí jako pítko i místo, kde se může namočit a ochladit. Když se rozhodnete pro želvu vodní, bude samozřejmě potřebovat vodní nádržku větší, aby se v ní mohla celá namočit a plavat. Suchozemské želvy můžete přes léto také vypouštět na zahradu, ideálně v nějaké ohrádce. Říká se sice, že želvy jsou pomalé, není to však úplně pravda a svým rychlým útěkem by vás mohly překvapit.
Co želvy opravdu potřebují? Hodně jídla
Nejdůležitější je ale samozřejmě strava. Potřebuje ji každé zvířátko a vězte, že želva patří k dobrým strávníkům a velkým jedlíkům. Čím se taková želva živí? Převážně zeleninou a ovocem. Pokud se dáte na chov želvy suchozemské, určitě by vám doma nikdy neměl chybět dostatek těchto potravin. Ráda si pochutná na okurkách, mrkvi, rajčatech, čínském zelí, ale také jablcích nebo banánech. Existují ale také masožravé druhy želvy, zejména mezi želvami vodními. Jejich jídelníček se skládá z ryb, žížal nebo třeba šneků.
Domeček s vodou, světlem, teplem a dostatkem jídla. To je vše, co želva suchozemská nebo vodní bude potřebovat. A taky majitele, který se o ni bude s láskou starat.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků