Je kastrace feny bezpečná a kdy fenku kastrovat?
09. 09. 2020 Přečteno: 1746x

Čím krmit psa: Jak poznat kvalitní psí konzervy?

Odpověď na otázku, čím krmit psa není tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Psí potřeby se totiž liší nejen podle věku psa, ale i podle plemene, velikosti psa, zdravotního stavu a životní fáze. Přihlédnout je třeba i k množství denní fyzické aktivity. Nejbezpečnější způsob, jak svému psu dopřát plnohodnotnou stravu je zvolit psí granule nebo konzervy pro psy. Na co se zaměřit?

Jak správně krmit psa

Podobně jako u člověka, i u psů má vyvážená strava vliv na funkčnost imunitního systému, fyzickou kondici i psychiku. Psa se doporučuje krmit 2x denně, i když existují výjimky, kdy ke krmení dochází pouze ráno. V tomto případě však může pes mít potřebu vše zhltnout a způsobit si nepříjemné trávící problémy. Důležitým pravidlem je, že se krmná dávka víceméně nemění. Pokud se samozřejmě nezměnil zdravotní stav či situace psa. Nedoporučuje se ani bezhlavě střídat různé směsi, neboť osídlení střev odpovídajícími trávícími mikroorganismy, které potravu zpracují pár dní trvá. Změny v krmivu je třeba provádět postupně. Základní pravidla krmení je třeba dodržovat skutečně důsledně.

Čím krmit psa: Granule

Většina granulovaného krmiva má složení upraveno tak, aby splnila nároky na výživu psa v určité životní etapě. Granulované balení tedy vždy kupujte podle toho, jaké plemeno máte doma, jak veliký je váš pes, jak je starý a jaký je jeho zdravotní stav. Vždy vsaďte na kvalitu. V opačném případě můžete psovi nechtěně způsobit nepříjemné zdravotní komplikace. Existují samozřejmě i univerzálně laděné směsi, jako například PURINA Pro Plan, která obsahuje kombinaci klíčových živin, jež pomáhají podpořit vytrvalost, rychlou regeneraci svalů a zdravé klouby.

Čím krmit psa: Psí konzervy

Psí konzervy jsou skvělou variantou, jak psovi dodat krmivo s velkým podílem masa a chutnou šťávou. Výhodou je, že jídlo je hned připraveno. Jednoduše konzervu rozděláte. Ve skutečnosti však už nemusí jít jen o plechové nádoby, které méně či více složitě rozděláváte. Pokud se bavíme o psích konzervách, jedná se spíše o různé vaničky, taštičky či tetrapaková balení. Jsou tedy skladné a snadno se převážejí. Psí konzervy se používají nejen jako hlavní složka potravy, ale také jako doplnění jídelníčku. Většinou se používají jako součást stravy, neboť cena je výrazně vyšší než granulovaná potrava. Navíc případné granule příjemně zvlhčí.

Jak poznat kvalitní psí konzervy: Na co se zaměřit?

  • Psí konzerva je o masu, ověřte tedy kolik ve skutečnosti obsahuje masa!
  • Zjistěte, o jaký druh masa se jedná. K výběru jsou nejen klasické kuřecí a hovězí, ale také jehněčí, rybí, mořské plody či zvěřinové druhy. Někdy jsou obohaceny ještě o vnitřnosti.
  • Zkontrolujte konkrétní složení a pozor na obecné údaje jako „vedlejší produkty“.
  • Do psí konzervy nepatří chemické konzervanty ani barviva či zhutňovadla.
  • V psí konzervě by neměly být ani obiloviny (včetně rýže), případně jen v malém množství.
  • Pozor na alergeny, kterým může být i sója.
  • Vždy vybírejte psí konzervu tak, aby odpovídala věku, zdravotnímu stavu a aktivitě zvířete.
  • Pokud váš pes trpí nadváhou, jistě uvítáte, že jsou k dostání i konzervy se speciální recepturou, jež pomáhají držet linii psa pod kontrolou.

Čím krmit psa, když má zdravotní obtíže?

Samostatnou kapitolou jsou situace, kdy pes čelí nějakému zdravotnímu problému. Může se jednat o běžnou infekci, důsledky chirurgického zákroku či porodu, ale také o dlouhodobé obtíže, které mohou a nemusí být způsobené věkem. Kvalitní výživu, například psí konzervy, by měli dostávat i psi, kteří mají různé chronické problémy: alergie či přecitlivělost na potraviny, kožní problémy, problémy s ledvinami či močovým traktem, zánětlivá onemocnění kloubů, diabetes či trávící potíže… V toto případě stravu konzultujte s veterinářem, případně zvolte konzervy, které nezhoršují jeho potíže či podporují zdraví psa – mohou být obohaceny o rybí olej nebo byliny.

Jak krmit psa: Čemu se vyhnout?

1. Pes není popelnice. Zbytky z lidského talíře nejsou pro psa plnohodnotnou stravou.

2. Citlivým nebo oslabeným psům je vhodné do stravy zařadit kuřecí maso nebo rybu s rýží.

3. Pozor na rybí kosti! Mohou poškodit nejen zuby, ale též krk či střeva. To platí i v případě kuřecích kostí.

4. Pozor na „jedovaté“ potraviny pro psa. Jedná se o čokoládu, červenou řepu či hroznové víno (včetně výrobků z něj), případně různá umělá sladidla

5. V potravě škodí nedostatek i přebytek. To se týká nejen množství, ale i složení. Pokud investujete do kvalitní vyvážené stravy, například do kvalitních psích konzerv, pak nebývá u zdravého psa nutné zařazovat výživové doplňky.

6. Syrové maso plné nástrah. Ačkoli je pes dravec a syrové maso je pro psy také přirozenou potravou, může být pro psa nebezpečím. Pokud totiž není čerstvé, může obsahovat různé bakterie a další patogeny, jež mohou způsobit nepříjemné zdravotní obtíže.

7. Správnou dávkou snížíte rizika vzniku nemocí. Zejména obezita je problém, který byl diagnostikován u cca 33 % psů. Za nejčastější příčinu se uvádí nedostatek pohybu a příliš jídla.

8. Pes by neměl jídlo hltat.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo