Činčila – tvor s velkýma očima a lesklým kožíškem je roztomilým mazlíčkem do bytu
Velká lesklá očka, odstávající uši a hustý kožíšek – těžko byste hledali roztomilejšího tvora než činčilu. Drobného tvorečka dříve chovali pro jeho hebkou kožešinu, svým půvabem si ale činčila brzy našla cestu do lidských domovů. Kromě své neodolatelnosti je totiž i inteligentní, nenáročná a dožívá se vysokého věku.
Činčila žije i 20 let
Činčila je drobný hlodavec, který k nám dorazil z Jižní Ameriky. Existuje více druhů činčil, ve zverimexech si můžete koupit drobnější činčily, druhy chované na farmách pro kožešinu jsou o poznání větší. Nejčastěji narazíte na činčily s šedým kožíškem, ale natrefit můžete i na černé, bílé, béžové nebo s flíčky. Za zajímavější barvu si ale většinou připlatíte. Jejich srst je tak hustá, že v ní nepřežijí žádní roztoči, chovat ji proto bez obav mohou i alergici. Činčila je dlouhověké zvíře a pokud se o ni budete pěkně starat, svou společností vás bude těšit klidně i 15 nebo 20 let.
Činčila chov – svědčí jim teplo a sucho
Co byste měli o činčilách vědět dříve, než si je pořídíte? Pochází z teplých jihoamerických lesů, a proto jim vyhovují vyhřáté a suché prostředí bytů a domů. Naopak jsou velmi choulostivé na průvan, vlhkost a přímé slunce. Při hledání vhodného domova roztomilé činčily počítejte i s tím, že je to noční tvor, raději ji proto neumisťujte do místnosti, ve které spíte. S posledními slunečními paprsky totiž ožívá a téměř celou noc o sobě dává hlasitě vědět.
Klec pro činčilu musí být velká a hravá
Nejlepším činčilím domovem je jednoznačně klec, v teráriu se více drží vlhkost, což jim nedělá dobře. Klec by měla být alespoň metr dlouhá a dostatečně vysoká, tito malí hlodavci totiž velmi rádi skáčou po větvích do výšky. Nejideálnější klec pro činčilu je velká asi jako šatní skříň. Aby se opravdu cítila jako doma, je dobré klec doplnit různými poličkami a větvemi, po kterých bude moct šplhat a skákat. Úplně nahoře v kleci umístěte domeček, kde bude nocovat. Dno klece vyplňte savým materiálem nejlépe hoblinami, kukuřičnou podestýlkou nebo dřevěnými peletkami. A nezapomeňte klec pro činčilu vybavit napáječkou s čerstvou vodou, miskou na krmení a jesličkami na seno.
Činčila si vystačí se senem a granulemi
Činčila není náročný strávník, v přírodě okusuje kořínky a suchá stébla trav. Její jídelníček se tedy převážně skládá ze sena a zelených granulích, které jsou vhodné jako doplněk stravy. Občas ji můžete potěšit rozinkou nebo sušeným šípkem, rozhodně to ale s pamlsky nepřehánějte, stejně jako u lidí jim hodně sladkostí jen škodí. Opatrní buďte na šťavnatou stravu, činčily mají zažívací systém uzpůsobený suchému krmivu a větší množství ovoce, zeleniny nebo čerstvé trávy jim může přivodit zauzlování střev. Podobně činčilám nikdy nedávejte oříšky nebo tučná semena.
Kožíšek vyžaduje písečnou koupel
Zvláštní péči musíte věnovat kožíšku činčil. Aby byl stále jemný a lesklý, dopřejte činčile pravidelnou koupel. Ale pozor – ne vodní, ale písečnou. Koupací písek kožíšek dokonale zbaví nečistot a mastnoty. Každý den trochu písku nasypejte do nádoby a vložte do klece, aby se v něm činčila mohla sama „vykoupat“. Písek ale v kleci nenechávejte příliš dlouho, aby ho hlodavci neznečistili svými výkaly.
Činčila chov – v páru nebo zvlášť?
Než se pro chov činčily opravdu rozhodnete, musíte si zodpovědět zásadní otázku – pořídíte si jen jedno zvířátko nebo rovnou činčilí pár? Činčily jsou společenští tvorové a rozhodně jim prospívá život ve společnosti svých druhů. Je krásné pozorovat, jak si spolu hrají, jak se sameček stará o samičku a jak zahřívají mláďata. Rozhodně je to ale náročnější, činčilí rodinka vyžaduje větší klec, a navíc musíte mít odbyt pro nově narozená mláďata. Pokud se rozhodnete pro chov jedné činčily, musíte jí nahradit společnost svých druhů a věnovat jí svou pozornost každý nejlépe několik hodin. Největší radost jí uděláte, necháte-li ji se proběhnout po pokoji, počítejte ale s tím, že po ní musíte vyluxovat podlahu od bobků. Kompromisem může být chov dvou samiček z jednoho vrhu, které spolu vyrůstaly a dobře se snášejí.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků