Výroba kurníku pro slepice krok za krokem
09. 07. 2019 Přečteno: 1693x

Čmeláci - prospěšný koníček, který zvládne každý. Jak na chov čmeláků?

Čmeláci nejsou pouze roztomilý hmyz. Jsou to především chránění živočichové, kteří jsou pro přírodu velmi důležití. Bohužel je jejich populace nízká. Chov čmeláků tak neprospěje pouze naší zahradě, ale přírodě celkově. S dobrou přípravou jej zvládne každý. Poradíme, jak na chov čmeláků, jak nachystat co nejlepší domeček pro čmeláky a jak se o ně postarat.

Proč je chov čmeláků důležitý?

Život čmeláka je podobý životu včel. Královna, která zimu trávila spánkem, hledá na jaře nové místo na založení kolonie. Čmeláci si tak můžou najít domov v opuštěných norách, hnízdech ptáků nebo ve škvírách různých staveb. Už po 24 dnech od uhnízdění se rodí první dělnice. Uprostřed léta z hnízda vylétají jak samečci, tak nové královny. 

Čtěte také:

Návod na chov včel pro začátečníky aneb když nevíte, co vše včelařství obnáší

Nová královna se v přírodě spáří se samečkem a hledá si místo na přezimování. Na jaře pak vybuduje hnízdo, naklade vajíčka a rituál se opakuje. Stará královna koncem léta umírá. Protože jsou čmeláci v přírodě ohroženým druhem, musíme k nim přistupovat s velkou opatrností, abychom jim nechtěně neublížili. Proč je chov čmeláků důležitý?

  • Čmeláci jsou chráněni. Jejich chovem můžeme přispět ke zvýšení jejich populace v přírodě. 
  • Čmeláci jsou nezbytnou součástí ekosystému. Podobně jako včely, opylují celou řadu rostlin. Jeden čmelák za den zvládne usednout až na 2000 květů.
  • Včely si pro opylování volí nejraději květy, ze kterých získají nejvíce nektaru, jako je například řepa. Méně lákavé rostliny pak opomíjejí. Čmeláci oproti tomu pečlivě opylují vše, co je v jejich dosahu. 
  • Nepostradatelní jsou při pěstování rajčat, paprik, rybízu nebo ovocných stromů.
  • Chov čmeláků nás bude bavit

Čmelín: Jak nachystat domeček pro čmeláky?

Úlu, ve kterém čmeláci žijí, se říká čmelín. Vypadá jako krabice s otvorem pro vstup, na který je dovnitř krabice napojená hadice, například husí krk. Uvnitř krabice se pak nachází stelivo. Pro spokojený život čmeláků je čmelín nezbytný, a proto bychom ho měli pečlivě připravit. Na trhu najdeme širokou nabídku čmelínů, ne každý domeček pro čmeláky je ale vhodný. 

Čmelín by měl mít vnitřní rozměry 20 x 25 x 20 centimetrů. Stěny i střecha čmelínu by měly být ze silného dřeva. Popřípadě zateplené polystyrenem. Domeček pro čmeláky totiž musí dobře držet teploVíko musí být na čmelínu velmi dobře upevněné utěsněné. Jinak se dovnitř mohou dostat škůdci.

Aby se ve čmelínu nemnožily plísně nebo jiné organismy, musí mít dobré větrání. Větrací otvor by měl mít průměr zhruba 3 centimetry, měl by být otevíratelný a měl by být opatřený dvojitou hustou mřížkou. Aby jí čmeláci neprokousali, volme raději kovovou.

Čmelínu opatřeme klapku. Jsou to dvířka, kterými budou čmeláci létat dovnitř a vylétat ven. Ačkoli u čmeláků příliš oblíbená není, zvyknou si na ni. Jejím hlavním účelem je zabránit návštěvě nezvaných hostů, jako jsou nejrůznější druhy dravého hmyzu, které by mohly čmelákům ublížit. Aby byla klapka na domeček pro čmeláky opravdu kvalitní, nejlépe ji kupme u zkušených chovatelů.

Na vstupní chodbu může být napojený zúžený výletový otvor. Můžeme použít například husí krk. Na dno čmelína položme noviny nebo karton.

Čmeláci k životu a rozmnožování potřebují mít ve včelínu teplo kolem 30 stupňů. Proto přijde dovnitř čmelína stelivo, které bude čmelákům teplotu udržovat. Do dvou třetin čmelína proto dejte například rozstříhanou ovčí vlnu nebo krejčovskou vatu. Materiál by ale neměl obsahovat nitě.

Jak na chov čmeláků?

Domeček pro čmeláky není to jediné, co k životu potřebují. Dobré umístění čmelína nebo poskytování potravy v době sucha jsou stejně tak důležité k tomu, aby se učmelákům u nás dařilo. Jak na chov čmeláků?

1. Čmelín dejme do stínu. Neměl by se totiž přehřívat. Při obzvlášť velkém horku můžeme čmelín ochladit mokrou hadrou.

2. Čmelín umístěme nejlépe na podstavec. Kromě čmeláků do něj totiž rádi zavítají i mravenci, kteří by mohli čmelín i se čmeláky zničit. Nohy podstavce natřeme lepivým materiálem nebo je dejme do nádob s olejem. Mravenci se pak dovnitř nedostanou.

3. Pokud čmelín osidlujeme, buďto si královnu můžeme odchytit, čmeláčí rodinu od chovatelů zakoupit nebo počkat, až si k nám čmeláci najdou cestu sami.  Při odchycení královny ale musíme být obzvlášť opatrní, abychom jí neublížili. Zároveň můžeme nechtě odchytit královnu, která své hnízdo již má. Ideální je na odchyt konec března. Odchyťme královnu, která v odpoledních hodinách létá níž u země. S největší pravděpodobností si totiž hledá nové hnízdo. Jestliže jsme už měli čmelín osídlený, je velká šance, že k nám v příštím roce zavítají čmeláci znovu.

4. Ještě předtím, než královnu do čmelína umístíme, dejme na dno malou mističku s cukerným roztokem nebo medem. Dobře poslouží víčko od plastové lahve.

5. Po 15 minutách, co jsme královnu do čmelína umístili, otevřeme výletový otvor. Dáme královně možnost z hnízda odletět, pokud se jí jako nový domeček pro čmeláky nezamlouvá.

6. Prvních pár dnů čmelín pozorujme, zda se zde nová čmeláčí rodina usadila. Pokud se nezadaří, zkusme domeček pro čmeláky nabídnout nové královně. Nenechme se odradit neúspěchem, často se osídlení čmelína podaří až na 10. pokus.

7. Čmeláci musí mít dostatek potravy. Jak na jaře, tak v létě. Pokud máme na zahradě pouze trávník, příliš se jim u nás dařit nebude.

8. Čmeláky nemusíme krmit. Najdou si potravu sami. Přikrmit je ale můžeme za vytrvalého deště, který trvá déle jak týden, při nečekaném sněhu, na který čmeláci nemusí být připravení nebo za velmi suchého počasí. V takových případech ocení například med, který jim dáme do čmelína. Raději v menším množství, aby se čmeláci neutopili. Každý den příkrm měňme, aby se nezkazil.

9. Na konci čmeláčí sezóny můžeme čmelín vyčistit. Dejme ale pozor, aby v hnízdě nezbyla už ani jedna dělnice. Čmelín čistíme bez použití chemických přípravků a připravíme ho na nový chov čmeláků.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…