Veterinární diety pro psy mají různé složení stravy v závislosti na tom, co pejska trápí.
05. 10. 2018 Přečteno: 10095x

Co dělat, když pes kouše? Důkladná výchova psa je základem, aby se neproměnil v agresivní zvíře

Snad každý jsme slyšeli o případu, kdy pes napadl dítě a nehezky ho pokousal. A nemusí se vždy jednat jen o dítě. Agresivní pes dokáže kousnout i dospělého člověka, někdy dokonce i svého vlastního pána. Základem je důsledná výchova psa již od štěněte, aby se nám neproměnil v neposlušné, agresivní a nevyzpytatelné zvíře, kterého se bude obávat celé okolí. Poradíme vám proto, co dělat, když pes kouše a jak tomu předcházet, aby se nestalo nějaké neštěstí.

Důsledná výchova psa od štěněte je naprosto nezbytná

Když si domů pořídíme štěně, musíme si uvědomit, že ho nemůžeme nechat jen tak volně pobíhat po domě a nevěnovat se mu. Základem toho, aby ze psa vyrostl poslušný a hodný rodinný přítel, je důsledná výchova již od malého štěněte. Proto je dobré navštěvovat se psíkem cvičáky v okolí a věnovat mu dostatek času, aby se z něj nestal neovladatelný a agresivní pes, kterého se budete nakonec obávat i vy sami.

Čtěte také:

Základní povely pro psa: Jak snadno a rychle naučit psího kamaráda poslouchat

Samozřejmě každé štěně rádo kouše, především si pochutnává na botách, kabelkách nebo oblečení či nábytku. Pro pejska je kousání přirozené, poznává tak svět kolem sebe a také okusuje věci proto, že mu rostou zoubky. Měli bychom mu pořídit kousací hračku, aby neničil naše drahocenné věci. Jakmile mu zoubky růst přestanou, ale pes kouše dále, je potřeba zbystřit a začít problém řešit.

Proč dospělý pes kouše? Na vině je nuda nebo špatná výchova psa

Když kousání nepřestává a nábytek nebo další věci okusuje pes i v dospělejším věku, pak není problém v něm, ale v nás jako majitelích. Pes kouše věci hlavně proto, že se doma nudí a nemá dostatek podnětů, může být smutný a stýská se mu. Jestli i váš pes neustále kouše do věcí nebo dokonce má tendence kousat i cizí lidi nebo rodinné příslušníky, potom jste selhali v jeho výchově.

Pes, na kterého nemáte čas se pak může proměnit v agresivní zvíře, které dokáže být nebezpečné jak okolí, tak i pro vás. Potom se může snadno stát, že váš milovaný chlupáč pokouše pošťáka nebo někoho, kdo k vám přišel na návštěvu.

Co dělat, když pes kouše? Bití psa rozhodně není dobrý lék ani prevence

Jestli pes kouše i v dospělosti, pak pro vás máme několik triků a tipů, jak zabránit a předcházet katastrofám, které na nás mohou čekat, když se vrátíme po celém dni domů z práce.

Pejska před odchodem z domu řádně vyvenčete. Nechte ho vyběhat, házejte mu aporty a hrajte si s ním.

Ukliďte po domě vše, co by ho mohlo lákat ke kousání. Hlavně ukliďte boty do botníku, oblečení schovejte do skříně a nenechte válet cenné věci tam, kam má pejsek snadný přístup.

Kupte mu vhodnou hračku na kousání, která ho zabaví a díky které nebude mít tendence okusovat něco jiného. Ideální jsou třeba různé uzle nebo buvolí kosti, které jen tak nezdolá.

Čeho se ale rozhodně vyvarujte, je bití psa. Pokud mu budete nadávat a mlátit ho, docílíte jen toho, že se váš mazlíček může proměnit v agresivního tvora. Pes nedokáže pochopit, proč ho hubujete a co udělal špatně jestli ho neodhalíte přímo u činu.

Když uvidíte, že pes kouše něco, co nemá, musíte zakročit rázně. Zvolte si jeden povel, který budete při této situaci používat. Vhodné je okřiknout ho těmito způsoby:

  • ne
  • nesmíš
  • fuj

Když pejsek zbystří a poslechne, hned jej pochvalte a odměňte pamlskem. Tak si zapamatuje, že provedl něco zakázaného a postupně se naučí věci nekousat.

pes kouše

Co dělat, když pes kouše ruku? Agresivní pes může i vážně ublížit

Jestli pejsek jemně stiskne vaši ruku při hře, není se čeho obávat určitě to neudělal schválně, ale v důsledku boje a hry. Pokud ale vidíte a cítíte, že stisk psí tlamy je silný, pes kousnul ošklivě někoho z rodiny nebo blízkých, pak je potřeba zakročit.

Problém je v autoritě. Pes si myslí, že vy jste ten, kdo by ho měl respektovat. Na pomyslné hierarchické pyramidě je pes výše než jeho majitel. Chyba bude pravděpodobně ve vás, nikoliv v psovi. Vy jste totiž ti, kteří jste psa nedokázali vycvičit a ukázat mu jeho pravé místo. Abyste si získali zpět jeho autoritu, je často potřeba mnoho času i trpělivosti. Existuje celá řada odborníků, kteří se psem dokáží zázraky a odnaučí i dospělého psa kousat a zmírnit jeho agresivitu. Proto je vhodné zjistit si, kdo ve vašem okolí nabízí tuto pomoc a zvážit ji.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo