Co se vám kočka pokouší říct? Porozumějte chování koček!
Čas od času by každý z nás rád rozuměl kočičí řeči. Někdy totiž není jednoduché pochopit, co se nám náš mazlíček snaží říct. Poradíme vám, jaké má chování koček význam, jak poznat, že je spokojená a naopak, že jí něco trápí. Důležitou roli hraje postoj těla, projevy chování i zvuky, které kočka vydává. A některé chování koček znamená něco úplně jiného, než si běžně myslíme.
Chování koček: Řeč těla
Kočičí řeč těla je většinou vyjadřovaná skrz jejich ocas, uši, hlavu a postoj. Většinou bývá velmi nenápadná a jemných projevů si ani nemusíte všimnout. Čím se tedy řídit jako prvním? Zlaté pravidlo chování koček je postavení uší. Pokud je má položené a stažené k hlavě, nevěstí to nic dobrého.
Kočka je spokojená
- Spokojená kočka stojí tak, že má uvolněný postoj těla. Uši jsou v přirozené pozici, ocas má zvednutý vzhůru a jeho špička je zatočená. Tlamičku má kočka zavřenou a oči mají obvyklý tvar.
- Když je kočka spokojená a leží, nemá problém nám ukázat bříško. Tělo má protáhlé, uši jsou v přirozené pozici, tlamička zavřená. Oči mají buďto normální tvar anebo jsou částečně zavřené.
- Pokud spokojená kočka sedí, z jejího těla není patrné žádné napětí. Je uvolněná, ocas směřuje pryč od těla. Uši jsou v přirozené pozici, oči mají normální tvar a tlamička je zavřená.
Kočka je znepokojená anebo vystrašená
- Poznáme to tak, že je přikrčená, ocas má přitažený k tělu, uši lehce posunuté na bok hlavy. Hlava je mírně snížená podobně jako ocas přitažená k tělu. Zorničky jsou rozšířené a v tváři jí můžeme vidět napětí.
- Vystrašená nebo znepokojená kočka často uteče a schová se.
Kočka je rozzuřená anebo nespokojená
- Poznáme to tak, že má tělo přitisknuté k zemi, uši jsou přitáhnuté k hlavě. Zorničky jsou rozšířené, ocas i packy má stažené blízko k tělu, které je napnuté.
- Druhou možností je, že kočka leží v jedné rovině. Uši má položené a stažené dozadu. Tělo je lehce přetočené na jednu stranu, zorničky rozšířené, tlamička otevřená a můžeme v ní vidět zuby.
- Nejzazší pozice rozzuřené kočky je prohnutý hřbet a zježené chlupy. Postoj je napnutý, packy jsou lehce zvednuté ze země, uši posunuté na stranu. Tlamička je otevřená a můžeme vidět zuby.
Chování koček: Jak se vyznat v mňoukání? |
|
Krátké mňoukání anebo mňouknutí |
Pozdrav, odpověď na lidský hlas |
Kočičí předení |
Spokojenost, štěstí |
Kočičí mručení (podobné předení) |
Bolest |
Tlumené zamručení kočičí matky |
Varuje koťata před nebezpečím |
Syknutí anebo syčení |
Varovný signál, příprava k obraně |
Zvuky připomínající křik |
Kočka se zlobí anebo jí něco bolí |
Jaké má běžné chování koček význam?
Kočka se o nás otírá
Když se o nás kočka tře, mnohdy to pokládáme za projev náklonnosti. Ale jaké má toto chování koček význam doopravdy? Kočka si nás značkuje. Přenáší na nás kus svého pachu, aby věděla, že patříme k její rodině. Podobný význam má i tření čenichu o naše ruce anebo tváře. Když se o nás ale otírá hlavou, svou náklonnost nám tím najevo dává.
Kočka si nám vyskočí na klín
Není nic těžkého určit, že se s námi kočka chce mazlit. Ráda se nechá hladit zejména na hlavě a krku. Bříško zas tak oblíbené není. Ocení, když na ní budeme mluvit tlumeným hlasem. A je jedno, co jí budeme říkat.
Kočka při mazlení začne mávat ocasem
Mávání ocasem je výstražným signálem, že společné mazlení právě skončilo. Kočka by se ráda už věnovala jiným věcem, a pokud tento náznak nepochopíme, ožene se po nás drápkem anebo nás kousne.
Kočka se nám sápe po nohách a jemně kouše
Není to ani projev agrese ani její snaha nás ulovit. Kočka nám takto signalizuje, že si chce hrát. Někdy to také dělá z nudy, pak je na místě jí pořídit hračky, se kterými se zabaví sama, když nejsme doma.
Kočka se často čistí
Pokud se kočka často olizuje a čistí si svou srst, nemusí to být nutně projev přehnané čistotnosti. Kočka může být nervózní anebo se nudit. A ani jedno není dobré. Ve výjimečných případech to může být i příznak nemoci anebo parazitů.
Negativní projevy kočičího chování: Močení, kousání a ničení věcí
Negativní projevy kočičího chování mají v drtivém počtu případů konkrétní důvod. Kočka je buďto nervózní, nespokojená anebo se nudí. Postarejme se, aby byla kočka v co největší pohodě, měla naplněné všechny potřeby a nenudila se. Pořiďme ji škrabadla, hračky a další věci, které by jí rozptýlily a zabavily. Vyhněme se ale trestům anebo křičení, to pro lepší chování koček význam nemá. Negativní chování koček se ještě může prohloubit anebo se k němu přidá jiné.
Klíčem k chování koček jsou jejich emoce
Chování koček se pojí s jejich emocemi. Když má kočka strach, běží se schovat a když je zase spokojená a šťastná, vyskočí nám do klína a chce se mazlit. Když porozumíme kočičím emocím, může nám to pomoci také porozumět jejímu chování. Jako každý tvor, i kočka má emoce rozdělené na pozitivní a negativní. Pozitivní jsou spojené s příjemnými prožitky, negativní s pravým opakem. Kočka má tyto důležité emoční systémy
- Získávání potravy
- Strach (reakce na neznámé)
- Hraní (dřívější lov)
- Pečování o mladé
Důležité je vědět, že pokud je kočka nemá zaplněné pozitivními emocemi, ale negativními, můžou se dostavit problémy v jejím chování. Když se jí dokážeme v těchto oblastech postarat o pozitivní emoce, odvděčí se nám za to svou pozorností a náklonností.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků