Dobrou noc, miláčku, nám může popřát i papoušek aneb Jak naučit papouška mluvit?
Váš papoušek dokáže být opravdu skvělým společníkem, který vás dokáže pobavit i třeba drobným rozhovorem. Ano! Svého papouška můžete naučit také mluvit. Pokud s ním budete mít dostatek trpělivosti, dokáže příjemně překvapit nejen vás, ale i vaši návštěvu. Přinášíme několik jednoduchých rad a poradíme, jak naučit papouška mluvit.
Jak naučit papouška mluvit: nejlépe se učí papoušek ara i andulka
Odborníci na chov papoušků vám řeknou, že nejlépe se naučí mluvit papoušek s masitým jazykem. A víte proč? Protože na rozdíl od nás lidí nemají papoušci hlasivky, a právě jen díky masitému jazyku dokáží skvěle imitovat zvuky i slova, která slyší. Nejlépe se popovídáte například s kakadu, papouškem ara, amazoňanem, žakem, ale i andulkou. Andulky patří k nejoblíbenějším papouškem v našich domácnostech. Andulky se hodí téměř do každého bytu a jsou skvělými společníky nejen pro děti, ale i dospělé. Nejenže je chov andulek jednoduchý, ale také vám andulka přinese mnoho zábavy. Nevěříte? Náš článek vás přesvědčí!
U všech papoušků je ale potřeba dostatek trpělivosti, a především neustálý kontakt s papouškem. Pokud budete na papouška příliš spěchat, akorát jej zmatek a on se nic kloudného nenaučí. Pojďme si tedy ukázat, jak naučit papouška mluvit.
Jak naučit papouška mluvit: opakujme slova zřetelně a nahlas
Jak naučit papouška mluvit si možná pokládá mnoho z vás. Pokud se vám to zatím nedaří, nezoufejte, přinášíme několik rad na to, jak naučit papouška mluvit. Pokud se budete těchto rad držet, určitě se stanete skvělými učiteli a váš papoušek se promění ve skvělého řečníka. Doufejme však, že ne v tak dobrého, aby svoji řeč využil k vaší manipulaci. To by se potom mohlo lehce stát, že vás do klece naláká místo sebe.
- Nejprve si musíme rozmyslet, jaké první slovo chceme papouška naučit. Pokud od něj budeme hustit slovo za slovem, rozhodně se nic nenaučí. Naopak mu popleteme hlavu a když nezačne rychle mluvit, přestane nás jeho učení bavit. Proto začneme s jednoduchým slovem, nejlépe s takovým, které obsahuje samohlásky e, i, u.
- Na učení papouška si nechte dostatek času. Rozhodně jej neučte při zapnuté televizi nebo když lítá po pokoji. Nejlíp uděláte, když si jej vezmete na ruku a budete mu vybrané slovo zřetelně a nahlas pomalu opakovat.
- Papoušek se dokáže lehce naučit vyslovovat slova v různých situacích. Když ráno přijdete do pokoje a řeknete mu „Dobré ráno“, postupem času bude on první, který vás bude ráno zdravit. To stejné zkuste i večer před spaním. Není přece nic hezčího, než když vám někdo řekne: „Dobrou noc miláčku a sladké sny". Co na tom, že slova zazní ze zobáku papouška, a ne vašeho partnera.
- Slova, která chcete papouška naučit, vyslovujte klidným hlasem, nahlas a zřetelně. Dívejte se na papouška a slovo několikrát zopakujte. Na papouška nespěchejte, potřebuje totiž klid, aby vše vstřebal a dokázal slovo napodobit.
- Nezoufejte, když budete na papouška mluvit dennodenně a on ani po měsíci nic neřekne. Nejlépe se samozřejmě učí mláďata, ale i těm trvá zhruba jeden rok, než vysloví první slovo. Proto buďte trpěliví a na papouška příliš netlačte. Někteří papoušci ještě před tím, než vysloví první slovo, budou například napodobovat zvuky. Proto se nelekněte, když uslyšíte doma zvuk sirény, melodii mobilu nebo znělku z vašeho oblíbeného seriálu.
- Jakmile papoušek poprvé vysloví slovo, nezapomínejte jej pořádně odměnit. Je to něco, jako když učíte pejska různým povelům, i papoušek si zaslouží pamlsek jako správnou motivaci.
- Když budete papouška učit mluvit, nezapomínejte na to, že slyší vše, co mu říkáte. Proto se vyvarujte sprostých slov. Vaši návštěvu můžete totiž překvapit i nemile. Jak budete vysvětlovat například tchýni, že váš papoušek vykřikl „nazdar, ty stará obludo“ anebo vašemu příteli „rychle, než přijde ten osel.“
Jak naučit papouška mluvit – 5 chyb, kterých se vyvarujte
Když se budete řídit našimi radami, jak naučit papouška mluvit, určitě si s ním užijete mnoho legrace a získáte tak ještě lepšího společníka, který vás bude rád bavit. Je ale potřeba, abyste se při učení papouška vyvarovali několika chyb, a to například:
- Neučte papouška při zapnuté televizi nebo rádiu. Papoušek potřebuje klid a vnímat jen vás.
- Nenechte papouška při učení lítat po pokoji. Nechte jej raději v kleci anebo si jej posaďte na ruku.
- Nemluvte na papouška celými větami. Musíte začít jedním lehkým slovem, a to neustále opakovat.
- Především buďte trpěliví a nevzdávejte se hned po několika málo měsících. Papoušek potřebuje dostatek času. Až se rozmluví, nebude již k zastavení
- Pokud jej chcete naučit opravdu mluvit, je potřeba mu věnovat pár minut každý den. Pokud na něj budete mluvit například dvakrát týdně po delší dobu, určitě jej nic nenaučíte.
Doufáme, že s našimi radami na to, jak naučit papouška mluvit, budete mít úspěch. Pokud si na něj uděláte dostatek času, zanedlouho se vám vaše trpělivost vyplatí. Samozřejmě vám papoušek asi nenahradí plnohodnotný rozhovor s partnerem nebo kamarády. Rozhodně s ním ale zažijete mnoho zábavy a nudit se s ním určitě nebudete.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků